Trenéři Hadamczik s Trličíkem udělali před posledním zápasem na turnaji změny ve složení útoků a nezměněna zůstala pouze elitní řada. A zejména v úvodu duelu se to vyplatilo. Češi začali aktivně a hned od začátku se stále tlačili do útoku.
Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži ZDE
Amerického brankáře Montoyu vyzkoušel vážněji již ve druhé minutě Köhler, kterého vzápětí napodobil Kašpar. Uspěl ale až útočník Michal Polák, jenž za brankovou čáru dorazil střelu Michaela Frolíka v první přesilové hře.
Schwarze v české brance domácí reprezentanti prověřili až v deváté minutě. Za svým soupeřem ale i nadále zaostávali a problémy prosadit se měli i v početní převaze. Přesto se jim podařilo vyrovnat v momentě, kdy na trestné lavici seděl kapitán Vrána.
Úspěšným střelcem byl Porter, který tak probudil své spoluhráče. Američané přidali a ještě v první třetině měli další šance ke vstřelení druhé branky, Schwarz byl ale pozorný.
Nevyzrál na něj ani Callahan v úvodu druhé části a další gól nepřidal ani na druhé straně Polák. Potřebná dávka štěstí pomohla Schwarzovi v 25. minutě, kdy puk po střele O'Sullivana skončila v jeho lapačce.
Poté se ale opět zviditelnil nejmladší hráč turnaje Frolík. Šestnáctiletý kladenský útočník využil Hluchým vybojovaný kotouč a pohotově jej zasunul mezi Montoyovy betony.
Další české fauly ale pomohly Američanům opět k vyrovnání. Na trestné lavici seděli Červenka s Tůmou, obhájci světového titulu hráli čtyři na tři a Stafford po krásné kombinaci s O'Sullivanem a Suterem překonal Schwarze podruhé.
Vrátit potřetí vedení zpět na stranu Hadamczikova týmu mohlo hned několik hráčů v přesilovce ve 42. minutě. Montoya si však se vším poradil stejně jako s Petružálkovým pokusem po rychlém českém brejku. To již na ledě chyběl nejproduktivnější hráč týmu Olesz, jehož nucené odstoupení si vyžádalo korekce v sestavě.
S blížícím se koncem normální hrací doby se oba celky soustředily hlavně na obranu, přesto si dokázaly vypracovat několik šancí. Rozhodnout mohli při přečíslení dva na jednoho Vrána s Kvapilem či Petružálek. Vystrašen byl i Schwarz, jemuž puk po střele jednoho z Američanů prošel mezi betony, ale minul těsně branku. Nebezpečně pálil dvakrát i Fritsche.
Přestože více ze hry měli v závěru domácí reprezentanti, přišlo ke slovu prodloužení. I v něm měli převahu a velké šance Američané, útočník Hluchý zastavoval puk směřující za brankovou čáru svým tělem. O zisku bronzu ale rozhodl úspěšně zakončeným brejkem Vrána.
Český hokej se tak raduje z medaile na šampionátu dvacetiletých hráčů po čtyřech letech. Naposledy hokejisté získali cenný kov na JMS v roce 2001, kdy v Rusku vyhráli. Poté skončili sedmí, šestí a před rokem ve Finsku čtvrtí.
Česko - USA 3:2 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 4. M. Polák (Frolík, Šmíd), 26. Frolík (Hluchý), 63. Vrána - 17. Porter (Hensick, Hunwick), 34. Stafford (O'Sullivan, Suter). Rozhodčí: Savage - De Haan (oba Kan.), Oškirko (Rus.). Vyloučení: 7:7. Využití: 1:2. Diváci: 8 992.
Česko: Schwarz - Šmíd, Šmach, R. Polák (21. Lojek), Tůma, Bolf, Gulaši - Kvapil, Vrána, Olesz - Michael Frolík, M. Polák, Hluchý - Hrdel, Krejčí, Köhler - Kašpar, Petružálek, Červenka. Trenéři: Hadamczik a Trličík.
USA: Montoya - Suter, Likens, Hunwick, Hagemo, Borer, Goligoski, Lee - Stafford, Fritsche, Schremp - Weller, O'Sullivan, Kessel - Dowell, Callahan, Porter - Brown, Hensick, Pineault. Trenéři: Sandelin, Hastings a Quinn.