Rusko - Česko

Rusko - Česko - Ruský útočník Antipov se snaží překonat brankáře Adama Svobodu | foto: Reuters

Hokejisté opět prohráli a na turnaji propadli

• 85
Moskva - Čeští hokejisté v posledním vystoupení na ruském turnaji Channel One propadli a s domácím výběrem prohráli 1:4. Na celé akci nezískali ani bod a skončili poslední. Rusové byli po celý průběh zápasu lepším týmem a o výsledku rozhodli v průběhu druhé třetiny, kdy dali dva góly. Bednářova branka přišla příliš pozdě.

Známkujte výkon hokejistů na celém turnaji Channel One

Rusové si zajistili účast v dubnovém finále Euro Hockey Tour.

Sestava českého týmu se oproti sobotnímu duelu se Švédy výrazně proměnila. Mezi náhradníky zůstali útočníci Kubinčák, Kalla a obránce Gureň. Kouč Hadamczik pozměnil složení všech čtyř útočných formací a už ve čtvrté minutě musel náhle měnit i gólmana.

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Hnilička, který dostal oproti minulému utkání přednost před Svobodou, si při souboji před brankou pohmoždil pravý ramenní kloub a čeká ho několikadenní pauza.

Už po 12 vteřinách se po Nikulinově faulu naskytla českému týmu přesilová hra, ale Bednář před Jeremenkem přesnou nezakončil. Rusové už v oslabení naznačili, že budou před zaplněnou halou na Chodynském poli hodně nebezpeční.

Ščastlivyj projel až před Hniličku, bekhendem však zamířil vysoko. Po Hniličkově zranění uvítal Svobodu v brance střelou od modré čáry Kutějkin.

Potom šel pykat na trestnou lavici Marek a Rusové odstartovali velký nápor, který ale úřadující vicemistři světa přestáli. Z tlaku se vymanili Hadamczikovi svěřenci až v 11. minutě po Proškinově vyloučení a to i přesto, že Kutlák už za 16 sekund zbytečným faulem přerušil početní výhodu.

Už při plném počtu hráčů na ledě se ocitl před českým brankářem sám Antipov, ale také ukazatelem skóre nepohnul. Češi měli jedinečnou šanci skórovat v 18. minutě, když hráli po špatném střídání v oslabení. Skořepa vypíchl puk Aťušovovi, ale sólový nájezd neproměnil.

Po 85 sekundách druhé části už jásali ruští fandové, protože Ščastlivyj překonal Svobodu přesnou střelou zpoza levého kruhu. Odpovědět mohl Skořepa, ale opět nepřelstil brankáře Kazaně.

Svoboda také držel mužstvo ve hře, když chytil sólo Charitonovovi a v době, kdy ležel u mantinelu otřesený Mikeska, na něj nevyzrál ani Koňkov.

Při Čermákově vyloučení v 33. minutě už navýšil náskok domácích Morozov. Českému týmu nepomohla k odpovědi ani 19 sekund trvající výhoda dvou hráčů v poli.

V závěrečném dějství nejdříve neproměnil šanci Charitonov, ale Kuljomin střelou přes obránce z levé strany našel místo pod Svobodovými betony.

Po faulech Kubinčáka a Marka hráli Rusové 49 vteřin v pěti proti třem, Morozov
nejdříve trefil tyč a o několik desítek sekund později už po Kubinčákově návratu na led si připsal druhou trefu v utkání.

V 52. minutě alespoň pokazil Jeremenkovi čisté konto v početní převaze před brankou důrazný Bednář. Rusové si ale náskok bez potíží pohlídali.

Asistent Marek: Rozhodla druhá třetina

Asistent trenéra českých hokejistů Pavel Marek považoval za klíčový zlom v utkání druhou třetinu, kdy Rusové získali dvoubrankový náskok. "Chtěli jsme se na začátku zápasu ubránit, počkat si na chyby soupeře a chodit do brejků. Ale Rusové v druhé třetině výrazně zrychlili, my jsme tam několikrát propadli a to bylo asi rozhodující," řekl Marek.

Podle něj by k úspěchu proti domácí sborné museli čeští hokejisté z hrstky šancí za nerozhodného stavu vytěžit vedoucí branku. Ideální příležitost měl v 18. minutě v oslabení Zdeněk Skořepa, ale na gólmana Alexandra Jeremenka nevyzrál.

"Bylo by ideální nějakou tu šanci proměnit, znervóznit soupeře a trošku rozložit jeho ofenzivní sílu," uvedl Marek. "Ale bohužel se tak nestalo, šance jsem neproměnili a potom už Rusové kontrolovali hru."

Už ve čtvrté minutě muselo dojít kvůli zranění Milana Hniličky ke střídání v české brance, kam se postavil Adam Svoboda. "Bylo to nenadálé, ale Adam předvedl velmi dobrý výkon," řekl Marek.

Přestože v předešlých dvou kláních Channel One Cupu proti Finsku v Helsinkách a Švédsku odehráli Češi vyrovnané partie, nezískali na turnaji ani bod. "Je to kruté. Ale máme i řadu pozitivních poznatků. Hra nebyla až tak špatná, ale žádný zápas jsme nedotáhli do vítězného konce," litoval Marek.

Ruský trenér Vjačeslav Bykov očekával, že se budou muset jeho svěřenci vyrovnávat s tuhou defenzivou českých hráčů. "V první třetině byl soupeř s touto taktikou úspěšný a měl dokonce gólové šance. Je potřeba říct, že je velmi složité prorážet obranu tak organizovaného celku, jako je ten český," řekl Bykov.

Už sobotní zápas Česka se Švédskem podle něj ukázal nebezpečnou taktiku české reprezentace. "Nejprve vás dokážou uspat a pak rychle využijí šanci," dodal ruský trenér.

Rusko - Česko 4:1
Branky a nahrávky:
22. Ščastlivyj (Aťušov, Volkov), 33. Morozov (Zaripov), 46. Kuljomin (Něprjajev, Koňkov), 50. Morozov (Leščev, Proškin) - 52. Bednář. Rozhodčí: Levonen (Fin.) - Anisimov, Romaško (oba Rus.). Vyloučení: 9:10, navíc Platil (Česko) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 13 400. Třetiny: 0:0, 2:0, 2:1.
Rusko: Jeremenko - I. Nikulin, Proškin, Aťušov, Kolcov, Kutějkin, Kornějev, Jemelin, Kondratěv - Morozov, Leščev, Zaripov - Volkov, Ščastlivyj, Charitonov - Antipov, Čubarov, Simakov - Kuljomin, Něprjajev, Koňkov. Trenér: Vjačeslav Bykov.
Česko: Hnilička (4. A. Svoboda) - Kutlák, Platil, Čáslava, Kroupa, Philipp - Bednář, J. Marek, Kohn - Hořava, J. Straka, Rolinek (41. Kubinčák) - Šimánek (41. Kalla), Mikeska, Víšek - Čermák, Polanský, Skořepa. Trenéři: Alois Hadamczik a Pavel Marek.