Takhle vypadala při loňském mistrovství světa aréna Jyske Bank Boxen v dánském Herningu. V budoucnu by se mělo hrát MS na mnohem užším ledě.

Takhle vypadala při loňském mistrovství světa aréna Jyske Bank Boxen v dánském Herningu. V budoucnu by se mělo hrát MS na mnohem užším ledě. | foto: Reuters

Užší hřiště a všude stejný hokej. Jak dopadne vize ledového sjednocení?

  • 84
Hokej míří ke sjednocení. Za tři roky se má totiž i v Evropě hrát na užším ledě jako v NHL.

Roky říkal, že jsou to dva různé sporty s jedním názvem. I proto se Jaromír Jágr po předčasném vyřazení ze Stanley Cupu nikdy příliš nehnal na světový šampionát, do druhé hokejové říše. Vadila mu jiná šíře ledu a věděl, že by si těžce zvykal na odlišnou hru a pár duelů se herně trápil.

IIHF zvažuje, že se všechny šampionáty budou hrát na užším kluzišti

Teď je tu ale velká šance, že NHL a zbytek světa (rozumějte Evropa) své ledy sjednotí. A že se ze dvou sportů stane jeden, v němž bude pravidlem, že šíře ledu má „zámořských“ 26 metrů. „V budoucnosti budou ti nejlepší hráči hrát na úzkém ledě, tak proč bychom i my na něm nehráli,“ řekl během juniorského šampionátu prezident Mezinárodní hokejové federace IIHF René Fasel.

Jindy opatrný diplomat, který příští rok po 26 letech skončí ve funkci, ve Vancouveru překvapil, až šokoval. Zároveň totiž oznámil, že průlom přijde v roce 2022, kdy by se na úzkém kluzišti měla odehrát olympiáda v Pekingu - pakliže se jí zúčastní hráči z NHL, a jistojistě světový šampionát ve Finsku.

Správnost „revoluce“ si potvrdil právě na juniorském mistrovství a přiznal: „Tu změnu potřebujeme.“

Růžička: Hokej je jen jeden

Ne, Fasel není v Česku tím nejoblíbenějším bafuňářem, tentokrát má ale v tuzemsku jeho myšlenka širokou podporu. Třeba kouč Vladimír Růžička tvrdí: „Hokej je jen jeden, a proto by měla být všude stejná hřiště. A já se přikláním k úzkým. Je to rychlejší, zajímavější pro diváky. Je tam víc střetů. Hokej ze 70. a 80. let je opravdu historie, ubral se jinam a toto je určitě krok dopředu.“

Rozměry hřiště

4 metry je rozdíl v šířce zámořského (26) a evropského (30) hřiště. Zřejmě se sjednotí.

22 metrů a 86 centimetrů měří útočné pásmo. Před pěti lety se po vzoru NHL zvětšilo o 1,5 metru.

61 metrů má takřka kluziště v NHL na dálku (přesně 60,96 m). V Evropě je to nyní o metr méně.

Olympiáda ve Vancouveru a hlavně Světový pohár 2016 ukázal, jak se hokej proměnil. Je rychlejší, hráči atletičtější. Je pryč zažitá představa, že zámořský hokej je jen o nahazování, střelách a hitech, zatímco tomu evropskému dominuje chytrá hlava a šikovné ruce. Naopak i juniorský šampionát teď potvrdil, že ke kombinaci a technice žádná ledová „letiště“ nepotřebujete. Že na úzkém kluzišti oklamete beka, stačí dva kroky a jste v šanci. Že se s pukem nudně neschováváte v rozích.

Však když vítkovický kouč Jakub Petr dorazil v sobotu večer se svým týmem do Chomutova, otevřel internet a přečetl zprávu s Faselovou ideou, byl nadšen. „Ta myšlenka mi vyrazila dech. Na konci sezony bych z toho možná tak odvařený nebyl, ale po dvacítkách jsem napumpovaný. Turnaj mě utvrdil, že se na úzkém kluzišti dá hrát parádní hokej. Jsem jednoznačně pro.“ Sám u reprezentační dvacítky byl a sám před dvěma lety rozhodl o zúžení „nekonečného“ vítkovického ledu.

Jak zareaguje extraliga?

Paradoxně teď, když se chce vydat Evropa, kde se hraje na ledě i s 30metrovou šířkou, americkou cestou, se v zámoří ozývají hlasy po rozšíření. Prý by ubylo otřesů mozku, neboť by nedocházelo k tolika střetům. „Pravidla už jsou teď tak udělaná, že brutální hity téměř vymizely. Samozřejmě se stanou, stejně jako by se staly na širokém ledu. Ale na úzkém by byl větší tlak na hráče, protože musí být šikovnější na menším prostoru,“ říká Petr.

S některými kolegy už o zúžení mluvil a také oni souhlasí. Stejně tak Josef Řezníček, šéf extraligy: „Máme dva hokejové světy a jeden se zdá vyspělejší. Je to ten, který se provozuje na menších hřištích.“ Nebo Martin Urban, generální sekretář svazu: „Je to můj osobní názor, ale je dlouhodobý. Zúžení by přispělo k zatraktivnění naší hry.“

Slyšíte samý souhlas. Za tři roky se bude hrát světový šampionát na ledě o čtyři metry užším než obvykle, ale nečekejte, že se mávnutím proutku teď promění všechny (nejen) tuzemské zimáky. „Předělat stávající hřiště na užší rozměry je vzhledem k ekonomice sci-fi, a to nemyslím jen naši zemi,“ míní Urban. Ten tvrdí, že Faselův výrok je spíš poselstvím pro nově budovaná kluziště.

Hokej není fotbal...

Navíc bude muset přijít i změna pravidel IIHF. Ty jsou sice i teď ohledně šířky poměrně benevolentní (povolují 26 až 30 metrů), nicméně pro MS je striktně napsán rozměr 60x30 (výjimkou bylo MS 2008 v Kanadě). A tak se dá předpokládat, že se zúžením se nejdřív začne u velkých šampionátů, kde se bude tolerovat šíře 26 až 28 metrů. „Musí to mít nějaký náběh. Hokej není fotbal, kde jen přemalujete hřiště,“ říká Urban.

Jak by se podle IIHF mohl zúžit led pro MS 2022

Zároveň až na přísnější (méně volná) pravidla by zřejmě reagovala extraliga. Reprezentační kouč, který bude skládat tým pro MS 2022, sice bude tlačit, aby se kvůli přípravě hrála i liga na užším kluzišti, ale... „Je to zásadní rozhodnutí s ohledem na financování arén. Ty rozměry musí být co nejjednotnější, jinak by to postrádalo smysl,“ ví Řezníček.

Už teď tu platí: každý pes jiná ves. Rozměry i v délce se různí, což v minulé sezoně kritizoval Zbyněk Michálek, bek ostřílený NHL: „Je zvláštní, že každý stadion má jiné rozměry. Jsou to obrovské rozdíly. Byl bych pro to, aby se to sjednotilo, takhle se mi to vůbec nelíbí.“

Ano, modernější arény se přizpůsobí snadněji, starší zimáky ne. To před sezonou ukázala snaha o zavedení „obyčejné“ trenérské výzvy, možnosti prozkoumat sporné situace. Pravidlo bylo o rok odloženo, protože pro mnohé kluby to byl nadlidský úkol a argumentovaly, že stadiony jsou ve vlastnictví měst. Teď by investice byly násobně vyšší. „V tom jsem pesimista a nemám růžové brýle. U nás vždycky všechno trvá,“ tuší kouč Jakub Petr.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.