Středa 8. července 2020, svátek má Nora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. července 2020 Nora

STALO SE 22. KVĚTNA: Rachna kachna! Pomohl mazaný Voráček i švédské chyby

  17:59aktualizováno  17:59
Je to jedna z nejslavnějších tref české sportovní historie, bez níž by navíc reprezentanti nezískali dosud poslední zlato z hokejového šampionátu. „Rachna kachna, to to letělo!“ jásal do mikrofonu Robert Záruba, pozdější tragická událost vše jen umocnila. Nyní je to přesně deset let od nezapomenutelného gólu Karla Rachůnka, který sedm sekund před třetí sirénou vyrovnal semifinále proti Švédům.

Karel Rachůnek slaví gól v semifinále mistrovství světa 2010. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Z jeho trefy na 2:2 se stal vlastně kult. Perfektně symbolizovala nezdolnost podceňované party, kterou na šampionátu v Německu kdekdo odepisoval.

MS 2010: Loupež století, Rachna, kachna i naštvaný Jágr

I v nelehkých dobách pandemie má gólová opakovačka a euforický ryk známého komentátora pro zachmuřené duše hokejových fandů docela podobné účinky jako medikamenty.

Vyvolají radost. Zlepší náladu.

Vytoužené vyrovnání přinesla příkladná bojovnost. Jenže bylo by příliš krátkozraké přičítat zásluhy pouze tomu. K památnému sportovnímu momentu výrazně přispěla i trenérská prozíravost, moment překvapení a především sled švédských chyb a nerozhodnosti.

A kdy jindy si situaci rozebrat než při kulatém výročí slavné trefy, která přichází v časech hokejového vzduchoprázdna?

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

Enormní český nápor započal už minutu a 46 sekund před třetí sirénou. Reprezentační kouč Vladimír Růžička za stavu 1:2 odvolal brankáře Vokouna na střídačku a na led poslal šestici bruslařů - Jágra, Novotného, Kašpara, Rolinka a obránce Rozsívala s Mojžíšem. „Švédové ale parádně bránili, drželi box a celou dobu dobře zajišťovali prostor před bránou,“ všímá si Martin Pešout.

Pro vysvětlenou - německý šampionát Pešout odkomentoval jako expert Slovenské televize. Růžičku také zná z působení v pražské Slavii. Nyní se vládce karlovarské střídačky vypracovává mezi zajímavé trenérské postavy extraligy.

I proto jej server iDNES.cz požádal při rozboru Rachůnkovy trefy o spolupráci.

Trefuješ zbytečně prázdnou bránu? Přijde trest!

První zásadní chyby se Švédové při českém tlaku dopustili ve chvíli, kdy je od postupu do finále MS dělilo zhruba dvacet vteřin. Útočník Johan Harju měl před švédskou bránou puk, dostatek prostoru, energie i času, aby s ním rozumně naložil (obrázek 1).

Závěr utkání na MS 2010 Česko - Švédsko.

Obrázek 1

„V jeho okruhu žádný soupeř nebyl. Puk si mohl zpracovat, udělat dva kroky a žabičkou ho vyhodit do středního pásma. Klidně to mohl vzít i na sebe a vyvézt ho až k červené čáře,“ uvažuje Pešout. „Jenže místo toho zazmatkoval a puk vyhodil bekhendem.“

Na extrémní vyčerpání se Harju nejspíš vymlouvat nemůže. Od posledního vhazování uplynulo nějakých 25 sekund.

Češi jsou ve finále! V zápase srovnali 8 vteřin před koncem a zvládli nájezdy

Také ovšem nechybělo moc a mohl se stát hrdinou. Jeho vyhození doklouzalo jen pár decimetrů vedle české brány a hokejovým znalcům nejspíš bleskla hlavou hokejová poučka, kterou opakuje i Pešout svěřencům v Karlových Varech: „Když zbytečně trefuješ prázdnou bránu, potrestá tě to!“

Švédové spáchali zakázané uvolnění, pětice bránících hokejistů nemohla vystřídat. Trenér Gustafsson si logicky vyžádal alespoň oddechový čas, aby se tým mohl zkonsolidovat.

Jágr z ledu. Už jsem nevěřil, přiznal kapitán

Naopak jeho protějšek Růžička střídat musel. Ačkoli se v napínavém závěru pravidelně přerušovalo, jeho vyvolená šestice pobyla na ledě minutu a půl hracího času. „Viděl jsem, že Míra Blaťák už nemůže hýbat nohama,“ líčil Růžička v dokumentu Tým na hraně, který o zlatém šampionátu vyráběla České televize.

Jágra a spol. odvolal z ledu, k vyřazení chybělo 15 sekund. „Když jsem odcházel na střídačku, už jsem nevěřil. To jsem byl asi špatný kapitán,“ prohodil Tomáš Rolinek.

Rachna kachna! Podívejte se, jak se vše odehrálo:

„Růžička ale prokázal cit,“ oceňuje nyní Pešout. „Nebál se stáhnout nejlepší hráče a dát tam druhý sled.“ Na buly po levici brankáře Gustavssona se seřadil Rachůnek, Čáslava, Voráček, Hubáček a Klepiš s Vampolou, který se postavil na vhazování.

Jenže rozhodčí ho za technický prohřešek vykázal. Zastoupit jej musel Klepiš, který ovšem buly prohrál. Další značná komplikace? Ano. Důvod k porážce? Rozhodně ne.

Krátký, nebo dlouhý roh? Ani jeden!

Po vhazování nastala další kardinální chyba Seveřanů. Po vítězném buly se nabízely dvě varianty, jak dostat kotouč ze třetiny, což by Švédům už prakticky zajistilo semifinálové vítězství.

První? Před gólmanem zpočátku stál vzrostlý obránce-levák Ericsson (hráč číslo 52), po vyhraném švédském vhazování si mohl kotouč dojet. Vhodné držení hole a postavení k puku mu umožňovalo forhendové vyhození přímo nebo po tzv. „krátkém rohu“ podél mantinelu. Místo pohybu ke kotouči ale Ericsson po buly zůstal trčet na místě.

Druhá varianta, která se po rozehrání a pohybu puku jevila pravděpodobnější? Kotouč mohl dostat do bezpečí i bek-pravák Johansson (hráč číslo 6), který započal akci u mantinelu. Puk měl v moci, tělo nasměrované spíš k zadnímu mantinelu. „Z jeho pozice se to dalo omést dlouhým rohem ven,“ poznamenává Pešout. „Před vhazováním se vždy domlouvá, jak se to zahraje.“

Jenže nerozhodný a možná zaskočený Johansson promeškal okamžik pro odehrání kotouče, což způsobila i další švédská chyba.

Závěr utkání na MS 2010 Česko - Švédsko.
Závěr utkání na MS 2010 Česko - Švédsko.

Obrázek 2 a 3

Při buly zle zaváhali útočníci v modrých dresech. Místo toho, aby se Harju (hráč číslo 24) pokusil dotírajícího Jakuba Voráčka odblokovat nebo alespoň částečně zdržet, vyrazil bezhlavě vpřed pokrýt obránce Čáslavu (obrázek 2 a 3).

Na Johanssona dorážel Vampola. Situaci perfektně vystihl Voráček, který dokonale využil početní výhody a soupeře bleskově zdvojil, což pomohlo Čechům vyloudit puk.

Švédský útočník zacláněl vlastnímu brankáři

Do závaru v rohu kluziště se zamotal také Klepiš se svým strážcem. I přes počáteční švédská pochybení a nerozhodnost vznikla vyrovnaná situace tři na tři (obrázek 4). „Švédové se rozhodli pro osobní obranu a šli tam dobře, drželi malý box,“ popisuje Pešout. „Voráček to ale geniálně vyřešil. Přihrál ještě před první tyčkou. Přitom všichni čekali, že bude objíždět bránu.“

Závěr utkání na MS 2010 Česko - Švédsko.

Obrázek 4

Voráčkovo obkroužení předpokládal také Ericsson, což odhaluje postavení švédského beka u vlastní brány.

Mazaný pas ryšavého mladíčka ale naopak odhalil poslední švédský kiks, který spáchal útočník Engqvist (hráč číslo 20). „Šel bránit na brankoviště Hubáčka. Měl ale spíš vykrývat prostor,“ podotýká Pešout. „V podobných situacích se říká, že soupeře u brankoviště přenechej víc brankáři. Protože se to nestalo, vyplaval z toho Rachůnek, který byl úplně sám.“

Kolaps švédské obrany jen dokreslilo, že při střele českého zadáka Engqvist vlastnímu brankáři víc zacláněl než pomáhal (obrázek 5).

Rachůnkovy šťastné dny: Narození dcery, gól, zlato

„Modlil jsem se, aby to ke mně prošlo. Věděl jsem, že budu mít prostor,“ vyprávěl Rachůnek v televizním dokumentu.

Závěr utkání na MS 2010 Česko - Švédsko.

Obrázek 5

Jeho ránu při české power play zastavila až síť. „Jo, mířil jsem,“ prohodil hrdina. V Kolíně nad Rýnem vybuchla trhavina českého nadšení. Po bezbrankovém prodloužení dospělo dechberoucí semifinále až do rozstřelu, v němž rozhodující nájezd proměnil Jan Marek.

Nejspíš není nutné připomínat, že on i střelec Rachůnek byli společně s dalším reprezentantem Josefem Vašíčkem v září 2011 na palubě letounu Jak-42, který tragicky havaroval s hokejisty Jaroslavle.

22. květen je dnem, který má spíš připomenout událost, která i díky příměsi švédských hrubek přinesla do českých krajů kopec radosti.

Vždyť i sám Rachůnek vzpomínal: „Ve dvou dnech jsem měl tolik štěstí! Narodila se mi dcera, dostali jsme se do finále.“

A to lepší o den později ještě mělo přijít.

Autor:

Já nebyl blázen jako jiní, tvrdí o dopingu Atlet století Carl Lewis

Carl Lewis

Malaika Mihambová, mistryně světa ve skoku dalekém, o něm hovoří s až nábožnou úctou: „Carl Lewis...

STALO SE 30. ČERVNA: Rebel s dlouhými vlasy. Sjöberg pokořil světový rekord

Švédský výškař Patrik Sjöberg a jeho trenér Viljo Nousiainen v roce 1995.

V osmdesátých a devadesátých letech byl výškařským fenoménem. Jakmile Švéd Patrik Sjöberg při...

STALO SE 29. ČERVNA: Musel si koupit lístek. A pak Dumas skočil nemožné

Tyčkař Charles Dumas

Zdolat laťku v takové výšce se zdálo být nad lidské možnosti. Sedm stop, tedy 215 centimetrů,...

STALO SE 20. ČERVNA: Gussie šokovala Wimbledon. Zpod sukně jí koukaly kalhotky

Gussie Moranová na Wimbledonu v roce 1949.

Byla to slušná hráčka. Dostala se až na čtvrté místo v žebříčku Spojených států, ve čtyřhře se...

STALO SE 20. ČERVNA: Poprvé na špici! Čechoslovák jedničkou draftu NHL

Roman Hamrlík v dresu Montrealu.

Nestává se příliš často, že by nejvýše vybraný hráč draftu do NHL pocházel z Evropy. Člověku stačí...

STALO SE 21. ČERVNA: Doping? Agentka? Ne, za Drechslerovou mluví rekordy

Německá dálkařka Heike Drechslerová se raduje z vítězství na olympijských hrách...

Netrpělivě koukala rozhodčím přes rameno, sledovala jejich zkoumání odrazové desky. A když do...

STALO SE 16. ČERVNA: Stá výhra v řadě. Ani Bolt se Mosesovi nepřiblížil

Legendární americký překážkář Edwin Moses při svém olympijském triumfu v roce...

Ta série budí ohromující respekt a dodnes zůstává jedním z největších počinů v atletické historii....

  • Nejčtenější

Přátelé hokejisty Buchtely, který bojuje s rakovinou srdce, žádají o pomoc

Hokejisté, ale i kamarádi a fanoušci se skládají na pomoc pro obránce Ondřeje Buchtelu, který zápasí se zhoubným...

Trochu jiná šlechtična. Kolowratová sní o olympiádě: Máme životní šanci!

Premium Nevábí ji bály, vernisáže či jízda na koni. Samantha Kolowratová se chce stát lékařkou. A skvěle hraje hokej. Dokonce...

Jídelníček podle Stloukala? Riziko. Lékařka vyvrací rady kouče z nahrávky

Vulgární projev hokejového trenéra Martina Stloukala k mladíkům Techniky Brno už byl probíraný ze všech stran. Nyní...

Jágr a prvoligové Winter Classic. Ve Špindlu by měla hrát i Sparta

Legendární číslo 68 v tichosti připravuje na začátek prosince nevšední hokejovou událost: utkání pod širým nebem ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nemají disciplínu a vůli. Veterán Pech vysvětluje, proč ho mladí dál nestíhají

Během uplynulé sezony byste v kádru hokejové Sparty nenašli staršího útočníka. Přesto dokázal 36letý Lukáš Pech...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Účast NHL na olympiádě ovlivní i politika mezi USA a Čínou, míní Fasel

Na definitivní odpověď na otázku, jestli se hokejisté NHL zúčastní zimních olympijských her 2022 v Pekingu, zbývají...

Hlasování o hokejový tým snů ovládli Gretzky, Jágr a čtyři Lotyši

Hlasování fanoušků o nejlepší hokejovou šestici všech dob ovládli legendární Kanaďan Wayne Gretzky, český útočník...

KOMENTÁŘ: Hokej šlape, zdání klame? Jak se změnil pod nadvládou Krále

Premium Kraluje českému hokeji, který je hrdý na báječného Davida Pastrňáka i několik dalších vyslanců v NHL. Reprezentace dál...

Úkaz Pastrňák: nemá v Česku konkurenci, proto je jako Jágr. Míří vysoko

Možná to bude znít pro zbylé hráče až příliš krutě, ale je o parník dál než ostatní. Jako kdysi českému hokeji...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

O novém vztahu jsem svého manžela informovala, říká Světlana Witowská

Moderátorka Světlana Witowská (47) kromě konce v hlavních zpravodajských pořadech České televize řeší také nový vztah....

Můj boj s nemocí: Když jsem se probudila, neměla jsem nohy

Na začátku to vypadalo, jako bych něco špatného snědla nebo chytla virózu, píše čtenářka Renata svůj příběh do seriálu...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...