Karel Rachůnek slaví gól v semifinále mistrovství světa 2010.

Karel Rachůnek slaví gól v semifinále mistrovství světa 2010. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

STALO SE 22. KVĚTNA: Rachna kachna! Pomohl mazaný Voráček i švédské chyby

  • 40
Je to jedna z nejslavnějších tref české sportovní historie, bez níž by navíc reprezentanti nezískali dosud poslední zlato z hokejového šampionátu. „Rachna kachna, to to letělo!“ jásal do mikrofonu Robert Záruba, pozdější tragická událost vše jen umocnila. Nyní je to přesně deset let od nezapomenutelného gólu Karla Rachůnka, který sedm sekund před třetí sirénou vyrovnal semifinále proti Švédům.

Z jeho trefy na 2:2 se stal vlastně kult. Perfektně symbolizovala nezdolnost podceňované party, kterou na šampionátu v Německu kdekdo odepisoval.

MS 2010: Loupež století, Rachna, kachna i naštvaný Jágr

I v nelehkých dobách pandemie má gólová opakovačka a euforický ryk známého komentátora pro zachmuřené duše hokejových fandů docela podobné účinky jako medikamenty.

Vyvolají radost. Zlepší náladu.

Vytoužené vyrovnání přinesla příkladná bojovnost. Jenže bylo by příliš krátkozraké přičítat zásluhy pouze tomu. K památnému sportovnímu momentu výrazně přispěla i trenérská prozíravost, moment překvapení a především sled švédských chyb a nerozhodnosti.

A kdy jindy si situaci rozebrat než při kulatém výročí slavné trefy, která přichází v časech hokejového vzduchoprázdna?

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

Enormní český nápor započal už minutu a 46 sekund před třetí sirénou. Reprezentační kouč Vladimír Růžička za stavu 1:2 odvolal brankáře Vokouna na střídačku a na led poslal šestici bruslařů - Jágra, Novotného, Kašpara, Rolinka a obránce Rozsívala s Mojžíšem. „Švédové ale parádně bránili, drželi box a celou dobu dobře zajišťovali prostor před bránou,“ všímá si Martin Pešout.

Pro vysvětlenou - německý šampionát Pešout odkomentoval jako expert Slovenské televize. Růžičku také zná z působení v pražské Slavii. Nyní se vládce karlovarské střídačky vypracovává mezi zajímavé trenérské postavy extraligy.

I proto jej server iDNES.cz požádal při rozboru Rachůnkovy trefy o spolupráci.

Trefuješ zbytečně prázdnou bránu? Přijde trest!

První zásadní chyby se Švédové při českém tlaku dopustili ve chvíli, kdy je od postupu do finále MS dělilo zhruba dvacet vteřin. Útočník Johan Harju měl před švédskou bránou puk, dostatek prostoru, energie i času, aby s ním rozumně naložil (obrázek 1).

Obrázek 1

„V jeho okruhu žádný soupeř nebyl. Puk si mohl zpracovat, udělat dva kroky a žabičkou ho vyhodit do středního pásma. Klidně to mohl vzít i na sebe a vyvézt ho až k červené čáře,“ uvažuje Pešout. „Jenže místo toho zazmatkoval a puk vyhodil bekhendem.“

Na extrémní vyčerpání se Harju nejspíš vymlouvat nemůže. Od posledního vhazování uplynulo nějakých 25 sekund.

Češi jsou ve finále! V zápase srovnali 8 vteřin před koncem a zvládli nájezdy

Také ovšem nechybělo moc a mohl se stát hrdinou. Jeho vyhození doklouzalo jen pár decimetrů vedle české brány a hokejovým znalcům nejspíš bleskla hlavou hokejová poučka, kterou opakuje i Pešout svěřencům v Karlových Varech: „Když zbytečně trefuješ prázdnou bránu, potrestá tě to!“

Švédové spáchali zakázané uvolnění, pětice bránících hokejistů nemohla vystřídat. Trenér Gustafsson si logicky vyžádal alespoň oddechový čas, aby se tým mohl zkonsolidovat.

Jágr z ledu. Už jsem nevěřil, přiznal kapitán

Naopak jeho protějšek Růžička střídat musel. Ačkoli se v napínavém závěru pravidelně přerušovalo, jeho vyvolená šestice pobyla na ledě minutu a půl hracího času. „Viděl jsem, že Míra Blaťák už nemůže hýbat nohama,“ líčil Růžička v dokumentu Tým na hraně, který o zlatém šampionátu vyráběla České televize.

Jágra a spol. odvolal z ledu, k vyřazení chybělo 15 sekund. „Když jsem odcházel na střídačku, už jsem nevěřil. To jsem byl asi špatný kapitán,“ prohodil Tomáš Rolinek.

Rachna kachna! Podívejte se, jak se vše odehrálo:

„Růžička ale prokázal cit,“ oceňuje nyní Pešout. „Nebál se stáhnout nejlepší hráče a dát tam druhý sled.“ Na buly po levici brankáře Gustavssona se seřadil Rachůnek, Čáslava, Voráček, Hubáček a Klepiš s Vampolou, který se postavil na vhazování.

Jenže rozhodčí ho za technický prohřešek vykázal. Zastoupit jej musel Klepiš, který ovšem buly prohrál. Další značná komplikace? Ano. Důvod k porážce? Rozhodně ne.

Krátký, nebo dlouhý roh? Ani jeden!

Po vhazování nastala další kardinální chyba Seveřanů. Po vítězném buly se nabízely dvě varianty, jak dostat kotouč ze třetiny, což by Švédům už prakticky zajistilo semifinálové vítězství.

První? Před gólmanem zpočátku stál vzrostlý obránce-levák Ericsson (hráč číslo 52), po vyhraném švédském vhazování si mohl kotouč dojet. Vhodné držení hole a postavení k puku mu umožňovalo forhendové vyhození přímo nebo po tzv. „krátkém rohu“ podél mantinelu. Místo pohybu ke kotouči ale Ericsson po buly zůstal trčet na místě.

Druhá varianta, která se po rozehrání a pohybu puku jevila pravděpodobnější? Kotouč mohl dostat do bezpečí i bek-pravák Johansson (hráč číslo 6), který započal akci u mantinelu. Puk měl v moci, tělo nasměrované spíš k zadnímu mantinelu. „Z jeho pozice se to dalo omést dlouhým rohem ven,“ poznamenává Pešout. „Před vhazováním se vždy domlouvá, jak se to zahraje.“

Jenže nerozhodný a možná zaskočený Johansson promeškal okamžik pro odehrání kotouče, což způsobila i další švédská chyba.

Závěr utkání na MS 2010 Česko - Švédsko.
Závěr utkání na MS 2010 Česko - Švédsko.

Obrázek 2 a 3

Při buly zle zaváhali útočníci v modrých dresech. Místo toho, aby se Harju (hráč číslo 24) pokusil dotírajícího Jakuba Voráčka odblokovat nebo alespoň částečně zdržet, vyrazil bezhlavě vpřed pokrýt obránce Čáslavu (obrázek 2 a 3).

Na Johanssona dorážel Vampola. Situaci perfektně vystihl Voráček, který dokonale využil početní výhody a soupeře bleskově zdvojil, což pomohlo Čechům vyloudit puk.

Švédský útočník zacláněl vlastnímu brankáři

Do závaru v rohu kluziště se zamotal také Klepiš se svým strážcem. I přes počáteční švédská pochybení a nerozhodnost vznikla vyrovnaná situace tři na tři (obrázek 4). „Švédové se rozhodli pro osobní obranu a šli tam dobře, drželi malý box,“ popisuje Pešout. „Voráček to ale geniálně vyřešil. Přihrál ještě před první tyčkou. Přitom všichni čekali, že bude objíždět bránu.“

Obrázek 4

Voráčkovo obkroužení předpokládal také Ericsson, což odhaluje postavení švédského beka u vlastní brány.

Mazaný pas ryšavého mladíčka ale naopak odhalil poslední švédský kiks, který spáchal útočník Engqvist (hráč číslo 20). „Šel bránit na brankoviště Hubáčka. Měl ale spíš vykrývat prostor,“ podotýká Pešout. „V podobných situacích se říká, že soupeře u brankoviště přenechej víc brankáři. Protože se to nestalo, vyplaval z toho Rachůnek, který byl úplně sám.“

Kolaps švédské obrany jen dokreslilo, že při střele českého zadáka Engqvist vlastnímu brankáři víc zacláněl než pomáhal (obrázek 5).

Rachůnkovy šťastné dny: Narození dcery, gól, zlato

„Modlil jsem se, aby to ke mně prošlo. Věděl jsem, že budu mít prostor,“ vyprávěl Rachůnek v televizním dokumentu.

Obrázek 5

Jeho ránu při české power play zastavila až síť. „Jo, mířil jsem,“ prohodil hrdina. V Kolíně nad Rýnem vybuchla trhavina českého nadšení. Po bezbrankovém prodloužení dospělo dechberoucí semifinále až do rozstřelu, v němž rozhodující nájezd proměnil Jan Marek.

Nejspíš není nutné připomínat, že on i střelec Rachůnek byli společně s dalším reprezentantem Josefem Vašíčkem v září 2011 na palubě letounu Jak-42, který tragicky havaroval s hokejisty Jaroslavle.

22. květen je dnem, který má spíš připomenout událost, která i díky příměsi švédských hrubek přinesla do českých krajů kopec radosti.

Vždyť i sám Rachůnek vzpomínal: „Ve dvou dnech jsem měl tolik štěstí! Narodila se mi dcera, dostali jsme se do finále.“

A to lepší o den později ještě mělo přijít.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.