Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. července 2021 Věroslav

STALO SE 22. KVĚTNA: Rachna kachna! Pomohl mazaný Voráček i švédské chyby

  17:59
Je to jedna z nejslavnějších tref české sportovní historie, bez níž by navíc reprezentanti nezískali dosud poslední zlato z hokejového šampionátu. „Rachna kachna, to to letělo!“ jásal do mikrofonu Robert Záruba, pozdější tragická událost vše jen umocnila. Nyní je to přesně deset let od nezapomenutelného gólu Karla Rachůnka, který sedm sekund před třetí sirénou vyrovnal semifinále proti Švédům.

Karel Rachůnek slaví gól v semifinále mistrovství světa 2010. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Z jeho trefy na 2:2 se stal vlastně kult. Perfektně symbolizovala nezdolnost podceňované party, kterou na šampionátu v Německu kdekdo odepisoval.

MS 2010: Loupež století, Rachna, kachna i naštvaný Jágr

I v nelehkých dobách pandemie má gólová opakovačka a euforický ryk známého komentátora pro zachmuřené duše hokejových fandů docela podobné účinky jako medikamenty.

Vyvolají radost. Zlepší náladu.

Vytoužené vyrovnání přinesla příkladná bojovnost. Jenže bylo by příliš krátkozraké přičítat zásluhy pouze tomu. K památnému sportovnímu momentu výrazně přispěla i trenérská prozíravost, moment překvapení a především sled švédských chyb a nerozhodnosti.

A kdy jindy si situaci rozebrat než při kulatém výročí slavné trefy, která přichází v časech hokejového vzduchoprázdna?

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

Enormní český nápor započal už minutu a 46 sekund před třetí sirénou. Reprezentační kouč Vladimír Růžička za stavu 1:2 odvolal brankáře Vokouna na střídačku a na led poslal šestici bruslařů - Jágra, Novotného, Kašpara, Rolinka a obránce Rozsívala s Mojžíšem. „Švédové ale parádně bránili, drželi box a celou dobu dobře zajišťovali prostor před bránou,“ všímá si Martin Pešout.

Pro vysvětlenou - německý šampionát Pešout odkomentoval jako expert Slovenské televize. Růžičku také zná z působení v pražské Slavii. Nyní se vládce karlovarské střídačky vypracovává mezi zajímavé trenérské postavy extraligy.

I proto jej server iDNES.cz požádal při rozboru Rachůnkovy trefy o spolupráci.

Trefuješ zbytečně prázdnou bránu? Přijde trest!

První zásadní chyby se Švédové při českém tlaku dopustili ve chvíli, kdy je od postupu do finále MS dělilo zhruba dvacet vteřin. Útočník Johan Harju měl před švédskou bránou puk, dostatek prostoru, energie i času, aby s ním rozumně naložil (obrázek 1).

Závěr utkání na MS 2010 Česko - Švédsko.

Obrázek 1

„V jeho okruhu žádný soupeř nebyl. Puk si mohl zpracovat, udělat dva kroky a žabičkou ho vyhodit do středního pásma. Klidně to mohl vzít i na sebe a vyvézt ho až k červené čáře,“ uvažuje Pešout. „Jenže místo toho zazmatkoval a puk vyhodil bekhendem.“

Na extrémní vyčerpání se Harju nejspíš vymlouvat nemůže. Od posledního vhazování uplynulo nějakých 25 sekund.

Češi jsou ve finále! V zápase srovnali 8 vteřin před koncem a zvládli nájezdy

Také ovšem nechybělo moc a mohl se stát hrdinou. Jeho vyhození doklouzalo jen pár decimetrů vedle české brány a hokejovým znalcům nejspíš bleskla hlavou hokejová poučka, kterou opakuje i Pešout svěřencům v Karlových Varech: „Když zbytečně trefuješ prázdnou bránu, potrestá tě to!“

Švédové spáchali zakázané uvolnění, pětice bránících hokejistů nemohla vystřídat. Trenér Gustafsson si logicky vyžádal alespoň oddechový čas, aby se tým mohl zkonsolidovat.

Jágr z ledu. Už jsem nevěřil, přiznal kapitán

Naopak jeho protějšek Růžička střídat musel. Ačkoli se v napínavém závěru pravidelně přerušovalo, jeho vyvolená šestice pobyla na ledě minutu a půl hracího času. „Viděl jsem, že Míra Blaťák už nemůže hýbat nohama,“ líčil Růžička v dokumentu Tým na hraně, který o zlatém šampionátu vyráběla České televize.

Jágra a spol. odvolal z ledu, k vyřazení chybělo 15 sekund. „Když jsem odcházel na střídačku, už jsem nevěřil. To jsem byl asi špatný kapitán,“ prohodil Tomáš Rolinek.

Rachna kachna! Podívejte se, jak se vše odehrálo:

„Růžička ale prokázal cit,“ oceňuje nyní Pešout. „Nebál se stáhnout nejlepší hráče a dát tam druhý sled.“ Na buly po levici brankáře Gustavssona se seřadil Rachůnek, Čáslava, Voráček, Hubáček a Klepiš s Vampolou, který se postavil na vhazování.

Jenže rozhodčí ho za technický prohřešek vykázal. Zastoupit jej musel Klepiš, který ovšem buly prohrál. Další značná komplikace? Ano. Důvod k porážce? Rozhodně ne.

Krátký, nebo dlouhý roh? Ani jeden!

Po vhazování nastala další kardinální chyba Seveřanů. Po vítězném buly se nabízely dvě varianty, jak dostat kotouč ze třetiny, což by Švédům už prakticky zajistilo semifinálové vítězství.

První? Před gólmanem zpočátku stál vzrostlý obránce-levák Ericsson (hráč číslo 52), po vyhraném švédském vhazování si mohl kotouč dojet. Vhodné držení hole a postavení k puku mu umožňovalo forhendové vyhození přímo nebo po tzv. „krátkém rohu“ podél mantinelu. Místo pohybu ke kotouči ale Ericsson po buly zůstal trčet na místě.

Druhá varianta, která se po rozehrání a pohybu puku jevila pravděpodobnější? Kotouč mohl dostat do bezpečí i bek-pravák Johansson (hráč číslo 6), který započal akci u mantinelu. Puk měl v moci, tělo nasměrované spíš k zadnímu mantinelu. „Z jeho pozice se to dalo omést dlouhým rohem ven,“ poznamenává Pešout. „Před vhazováním se vždy domlouvá, jak se to zahraje.“

Jenže nerozhodný a možná zaskočený Johansson promeškal okamžik pro odehrání kotouče, což způsobila i další švédská chyba.

Závěr utkání na MS 2010 Česko - Švédsko.
Závěr utkání na MS 2010 Česko - Švédsko.

Obrázek 2 a 3

Při buly zle zaváhali útočníci v modrých dresech. Místo toho, aby se Harju (hráč číslo 24) pokusil dotírajícího Jakuba Voráčka odblokovat nebo alespoň částečně zdržet, vyrazil bezhlavě vpřed pokrýt obránce Čáslavu (obrázek 2 a 3).

Na Johanssona dorážel Vampola. Situaci perfektně vystihl Voráček, který dokonale využil početní výhody a soupeře bleskově zdvojil, což pomohlo Čechům vyloudit puk.

Švédský útočník zacláněl vlastnímu brankáři

Do závaru v rohu kluziště se zamotal také Klepiš se svým strážcem. I přes počáteční švédská pochybení a nerozhodnost vznikla vyrovnaná situace tři na tři (obrázek 4). „Švédové se rozhodli pro osobní obranu a šli tam dobře, drželi malý box,“ popisuje Pešout. „Voráček to ale geniálně vyřešil. Přihrál ještě před první tyčkou. Přitom všichni čekali, že bude objíždět bránu.“

Závěr utkání na MS 2010 Česko - Švédsko.

Obrázek 4

Voráčkovo obkroužení předpokládal také Ericsson, což odhaluje postavení švédského beka u vlastní brány.

Mazaný pas ryšavého mladíčka ale naopak odhalil poslední švédský kiks, který spáchal útočník Engqvist (hráč číslo 20). „Šel bránit na brankoviště Hubáčka. Měl ale spíš vykrývat prostor,“ podotýká Pešout. „V podobných situacích se říká, že soupeře u brankoviště přenechej víc brankáři. Protože se to nestalo, vyplaval z toho Rachůnek, který byl úplně sám.“

Kolaps švédské obrany jen dokreslilo, že při střele českého zadáka Engqvist vlastnímu brankáři víc zacláněl než pomáhal (obrázek 5).

Rachůnkovy šťastné dny: Narození dcery, gól, zlato

„Modlil jsem se, aby to ke mně prošlo. Věděl jsem, že budu mít prostor,“ vyprávěl Rachůnek v televizním dokumentu.

Závěr utkání na MS 2010 Česko - Švédsko.

Obrázek 5

Jeho ránu při české power play zastavila až síť. „Jo, mířil jsem,“ prohodil hrdina. V Kolíně nad Rýnem vybuchla trhavina českého nadšení. Po bezbrankovém prodloužení dospělo dechberoucí semifinále až do rozstřelu, v němž rozhodující nájezd proměnil Jan Marek.

Nejspíš není nutné připomínat, že on i střelec Rachůnek byli společně s dalším reprezentantem Josefem Vašíčkem v září 2011 na palubě letounu Jak-42, který tragicky havaroval s hokejisty Jaroslavle.

22. květen je dnem, který má spíš připomenout událost, která i díky příměsi švédských hrubek přinesla do českých krajů kopec radosti.

Vždyť i sám Rachůnek vzpomínal: „Ve dvou dnech jsem měl tolik štěstí! Narodila se mi dcera, dostali jsme se do finále.“

A to lepší o den později ještě mělo přijít.

Autor:

STALO SE 2. SRPNA: Slyšte, už je v ringu! Jak vypadal první živý sportovní přenos?

Adolf Dobrovolný

Ani fotbal, ani hokej. První sportovní událostí, kterou rozhlas živě přenášel posluchačům, byl...

STALO SE 31. ČERVENCE: Úžasná jízda. Fenomén Phelps získává rekordní olympijský kov

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC VŠECH DOB. Michael Phelps chvíli poté, co dovedl jako...

V ten den prožil rozporuplné pocity. Nejprve musel skousnout krutou porážku ve finále 200 metrů...

STALO SE 30. ČERVENCE: Boj v závějích i se sibiřskými komáry. S auty kolem světa

Automobil Thomas Flyer, který se v roce 1908 zúčastnil závodu z New Yorku do...

V Americe překonávali mohutné sněhové závěje, na Sibiři se zase trápili v hlubokém bahně. Místy,...

STALO SE 6. ČERVENCE: Nejmladší vítězka Wimbledonu. Bylo jí patnáct

Lottie Dodová, nejmladší vítězka Wimbledonu.

Hrála výborně golf, v lukostřelbě získala olympijskou medaili a šel jí taky pozemní hokej nebo...

STALO SE 21. ČERVENCE: Zemřel gólman-inženýr „Boža“ Modrý. S legendou tvrdě zatočil režim

Brankář Bohumil Modrý na mistrovství světa v hokeji v Praze roku 1947.

Patří k těm, kteří odešli příliš brzo. Hokejový brankář Bohumil Modrý se stal jednou z tváří první...

  • Nejčtenější

Nový klub NHL z Čechů vsadil na Vaněčka, hlavní hvězdou je Giordano

V pořadí 32. klub hokejové NHL Seattle Kraken si ve středu v rámci rozšiřovacího draftu vybíral od konkurentů hráče, se...

Synu, stěhuješ se. Voráček zbohatl a vrací se, kde v NHL začal

Marně se mu o víkendu snažil dovolat generální manažer Philadelphie Chuck Fletcher. „Sezona byla náročná, v podstatě...

Strach o předčasně narozenou dceru, konec v Kometě. Citlivé téma, říká Mozík

V květnu podepsal v Kometě, ale smlouvu musel po pár týdnech rozvázat. Potřeboval být nablízku rodině v Praze a zejména...

Yzerman znova šokoval NHL, z Caroliny získal talentovaného gólmana

Generální manažer hokejového celku Detroit Red Wings Steve Yzerman vzbudil v NHL další rozruch nečekanou výměnou. Poté,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Voráček v NHL mění klub, vrací se do Columbusu výměnou za Atkinsona

Během draftu NHL již o víkendu změnila adresu řada známých hokejistů a stěhování nově čeká i českého útočníka Jakuba...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přináší víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Spolu s Břízou se ucházejí o pozici šéfa světového hokeje další čtyři kandidáti

Spolu s bývalým reprezentačním brankářem Petrem Břízou se budou 25. září na pololetním kongresu v Petrohradu ucházet o...

Parahokejisté prohráli čtvrtfinále s Ruskem, čeká je zápas o olympiádu

Čeští parahokejisté prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa v Ostravě 0:7 s Ruskem a ani ve čtvrtém duelu na domácím...

Hráče a trenéry nároďáku vybere Nedvěd. Pešána i asistenty ponechal u týmu

Český hokej se učí světové trendy, naučil se využívat i široké trenérské štáby a po dalším šampionátu bez medaile se...

Parahokejisté se poprvé prosadili střelecky a postoupili do Pekingu

Čeští parahokejisté porazili ve svém závěrečném utkání na mistrovství světa v Ostravě 2:1 Norsko a po úspěšném souboji...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Představujeme Amouranth, sexuální ikonu hráčů počítačových her

Sedmadvacetiletá Amouranth je jednou z nejpopulárnějších streamerek na světě. Od vysílání průchodů počítačovými hrami...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Do Česka zamíří ojetiny po povodních. Takové auto je dobré jen do šrotu

Německo, Belgie a Nizozemsko, těžce postižené povodněmi ze závěru minulého týdne, patří mezi země, ze kterých se do...