Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. prosince 2022 Mikuláš

STALO SE 22. KVĚTNA: Rachna kachna! Pomohl mazaný Voráček i švédské chyby

  17:59
Je to jedna z nejslavnějších tref české sportovní historie, bez níž by navíc reprezentanti nezískali dosud poslední zlato z hokejového šampionátu. „Rachna kachna, to to letělo!“ jásal do mikrofonu Robert Záruba, pozdější tragická událost vše jen umocnila. Nyní je to přesně deset let od nezapomenutelného gólu Karla Rachůnka, který sedm sekund před třetí sirénou vyrovnal semifinále proti Švédům.

Karel Rachůnek slaví gól v semifinále mistrovství světa 2010. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Z jeho trefy na 2:2 se stal vlastně kult. Perfektně symbolizovala nezdolnost podceňované party, kterou na šampionátu v Německu kdekdo odepisoval.

MS 2010: Loupež století, Rachna, kachna i naštvaný Jágr

I v nelehkých dobách pandemie má gólová opakovačka a euforický ryk známého komentátora pro zachmuřené duše hokejových fandů docela podobné účinky jako medikamenty.

Vyvolají radost. Zlepší náladu.

Vytoužené vyrovnání přinesla příkladná bojovnost. Jenže bylo by příliš krátkozraké přičítat zásluhy pouze tomu. K památnému sportovnímu momentu výrazně přispěla i trenérská prozíravost, moment překvapení a především sled švédských chyb a nerozhodnosti.

A kdy jindy si situaci rozebrat než při kulatém výročí slavné trefy, která přichází v časech hokejového vzduchoprázdna?

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

Enormní český nápor započal už minutu a 46 sekund před třetí sirénou. Reprezentační kouč Vladimír Růžička za stavu 1:2 odvolal brankáře Vokouna na střídačku a na led poslal šestici bruslařů - Jágra, Novotného, Kašpara, Rolinka a obránce Rozsívala s Mojžíšem. „Švédové ale parádně bránili, drželi box a celou dobu dobře zajišťovali prostor před bránou,“ všímá si Martin Pešout.

Pro vysvětlenou - německý šampionát Pešout odkomentoval jako expert Slovenské televize. Růžičku také zná z působení v pražské Slavii. Nyní se vládce karlovarské střídačky vypracovává mezi zajímavé trenérské postavy extraligy.

I proto jej server iDNES.cz požádal při rozboru Rachůnkovy trefy o spolupráci.

Trefuješ zbytečně prázdnou bránu? Přijde trest!

První zásadní chyby se Švédové při českém tlaku dopustili ve chvíli, kdy je od postupu do finále MS dělilo zhruba dvacet vteřin. Útočník Johan Harju měl před švédskou bránou puk, dostatek prostoru, energie i času, aby s ním rozumně naložil (obrázek 1).

Obrázek 1

„V jeho okruhu žádný soupeř nebyl. Puk si mohl zpracovat, udělat dva kroky a žabičkou ho vyhodit do středního pásma. Klidně to mohl vzít i na sebe a vyvézt ho až k červené čáře,“ uvažuje Pešout. „Jenže místo toho zazmatkoval a puk vyhodil bekhendem.“

Na extrémní vyčerpání se Harju nejspíš vymlouvat nemůže. Od posledního vhazování uplynulo nějakých 25 sekund.

Češi jsou ve finále! V zápase srovnali 8 vteřin před koncem a zvládli nájezdy

Také ovšem nechybělo moc a mohl se stát hrdinou. Jeho vyhození doklouzalo jen pár decimetrů vedle české brány a hokejovým znalcům nejspíš bleskla hlavou hokejová poučka, kterou opakuje i Pešout svěřencům v Karlových Varech: „Když zbytečně trefuješ prázdnou bránu, potrestá tě to!“

Švédové spáchali zakázané uvolnění, pětice bránících hokejistů nemohla vystřídat. Trenér Gustafsson si logicky vyžádal alespoň oddechový čas, aby se tým mohl zkonsolidovat.

Jágr z ledu. Už jsem nevěřil, přiznal kapitán

Naopak jeho protějšek Růžička střídat musel. Ačkoli se v napínavém závěru pravidelně přerušovalo, jeho vyvolená šestice pobyla na ledě minutu a půl hracího času. „Viděl jsem, že Míra Blaťák už nemůže hýbat nohama,“ líčil Růžička v dokumentu Tým na hraně, který o zlatém šampionátu vyráběla České televize.

Jágra a spol. odvolal z ledu, k vyřazení chybělo 15 sekund. „Když jsem odcházel na střídačku, už jsem nevěřil. To jsem byl asi špatný kapitán,“ prohodil Tomáš Rolinek.

Rachna kachna! Podívejte se, jak se vše odehrálo:

„Růžička ale prokázal cit,“ oceňuje nyní Pešout. „Nebál se stáhnout nejlepší hráče a dát tam druhý sled.“ Na buly po levici brankáře Gustavssona se seřadil Rachůnek, Čáslava, Voráček, Hubáček a Klepiš s Vampolou, který se postavil na vhazování.

Jenže rozhodčí ho za technický prohřešek vykázal. Zastoupit jej musel Klepiš, který ovšem buly prohrál. Další značná komplikace? Ano. Důvod k porážce? Rozhodně ne.

Krátký, nebo dlouhý roh? Ani jeden!

Po vhazování nastala další kardinální chyba Seveřanů. Po vítězném buly se nabízely dvě varianty, jak dostat kotouč ze třetiny, což by Švédům už prakticky zajistilo semifinálové vítězství.

První? Před gólmanem zpočátku stál vzrostlý obránce-levák Ericsson (hráč číslo 52), po vyhraném švédském vhazování si mohl kotouč dojet. Vhodné držení hole a postavení k puku mu umožňovalo forhendové vyhození přímo nebo po tzv. „krátkém rohu“ podél mantinelu. Místo pohybu ke kotouči ale Ericsson po buly zůstal trčet na místě.

Druhá varianta, která se po rozehrání a pohybu puku jevila pravděpodobnější? Kotouč mohl dostat do bezpečí i bek-pravák Johansson (hráč číslo 6), který započal akci u mantinelu. Puk měl v moci, tělo nasměrované spíš k zadnímu mantinelu. „Z jeho pozice se to dalo omést dlouhým rohem ven,“ poznamenává Pešout. „Před vhazováním se vždy domlouvá, jak se to zahraje.“

Jenže nerozhodný a možná zaskočený Johansson promeškal okamžik pro odehrání kotouče, což způsobila i další švédská chyba.

Závěr utkání na MS 2010 Česko - Švédsko.
Závěr utkání na MS 2010 Česko - Švédsko.

Obrázek 2 a 3

Při buly zle zaváhali útočníci v modrých dresech. Místo toho, aby se Harju (hráč číslo 24) pokusil dotírajícího Jakuba Voráčka odblokovat nebo alespoň částečně zdržet, vyrazil bezhlavě vpřed pokrýt obránce Čáslavu (obrázek 2 a 3).

Na Johanssona dorážel Vampola. Situaci perfektně vystihl Voráček, který dokonale využil početní výhody a soupeře bleskově zdvojil, což pomohlo Čechům vyloudit puk.

Švédský útočník zacláněl vlastnímu brankáři

Do závaru v rohu kluziště se zamotal také Klepiš se svým strážcem. I přes počáteční švédská pochybení a nerozhodnost vznikla vyrovnaná situace tři na tři (obrázek 4). „Švédové se rozhodli pro osobní obranu a šli tam dobře, drželi malý box,“ popisuje Pešout. „Voráček to ale geniálně vyřešil. Přihrál ještě před první tyčkou. Přitom všichni čekali, že bude objíždět bránu.“

Obrázek 4

Voráčkovo obkroužení předpokládal také Ericsson, což odhaluje postavení švédského beka u vlastní brány.

Mazaný pas ryšavého mladíčka ale naopak odhalil poslední švédský kiks, který spáchal útočník Engqvist (hráč číslo 20). „Šel bránit na brankoviště Hubáčka. Měl ale spíš vykrývat prostor,“ podotýká Pešout. „V podobných situacích se říká, že soupeře u brankoviště přenechej víc brankáři. Protože se to nestalo, vyplaval z toho Rachůnek, který byl úplně sám.“

Kolaps švédské obrany jen dokreslilo, že při střele českého zadáka Engqvist vlastnímu brankáři víc zacláněl než pomáhal (obrázek 5).

Rachůnkovy šťastné dny: Narození dcery, gól, zlato

„Modlil jsem se, aby to ke mně prošlo. Věděl jsem, že budu mít prostor,“ vyprávěl Rachůnek v televizním dokumentu.

Obrázek 5

Jeho ránu při české power play zastavila až síť. „Jo, mířil jsem,“ prohodil hrdina. V Kolíně nad Rýnem vybuchla trhavina českého nadšení. Po bezbrankovém prodloužení dospělo dechberoucí semifinále až do rozstřelu, v němž rozhodující nájezd proměnil Jan Marek.

Nejspíš není nutné připomínat, že on i střelec Rachůnek byli společně s dalším reprezentantem Josefem Vašíčkem v září 2011 na palubě letounu Jak-42, který tragicky havaroval s hokejisty Jaroslavle.

22. květen je dnem, který má spíš připomenout událost, která i díky příměsi švédských hrubek přinesla do českých krajů kopec radosti.

Vždyť i sám Rachůnek vzpomínal: „Ve dvou dnech jsem měl tolik štěstí! Narodila se mi dcera, dostali jsme se do finále.“

A to lepší o den později ještě mělo přijít.

Autor:

STALO SE 2. SRPNA: Slyšte, už je v ringu! Jak vypadal první živý sportovní přenos?

Adolf Dobrovolný

Ani fotbal, ani hokej. První sportovní událostí, kterou rozhlas živě přenášel posluchačům, byl...

STALO SE 31. ČERVENCE: Úžasná jízda. Fenomén Phelps získává rekordní olympijský kov

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC VŠECH DOB. Michael Phelps chvíli poté, co dovedl jako...

V ten den prožil rozporuplné pocity. Nejprve musel skousnout krutou porážku ve finále 200 metrů...

STALO SE 30. ČERVENCE: Boj v závějích i se sibiřskými komáry. S auty kolem světa

Automobil Thomas Flyer, který se v roce 1908 zúčastnil závodu z New Yorku do...

V Americe překonávali mohutné sněhové závěje, na Sibiři se zase trápili v hlubokém bahně. Místy,...

STALO SE 20. ČERVENCE: Vyjížďka na koni ničí 19letou hvězdu, jež nenáviděla sokyně

Maureen Connollyová na Wimbledonu 1952

Kolika dalších úspěchů mohla dosáhnout, kdyby jí osud nenadělil tak krátkou kariéru? Vždyť Maureen...

STALO SE 8. ČERVENCE: Špatné Rozhodnutí. Miláček LeBron dopálil Ameriku

LeBron James ještě netuší, jak si zavaří. Zdraví diváky ESPN i návštěvníky Boys...

VIDEO Co si asi myslel, když vyslovil tu památnou větu? „I take my talents to the South Beach.“ Po...

Los hokejové extraligy 2022/23

Nová sezona hokejové extraligy odstartovala 15. září a program základní části je rozplánován až do 5. března 2023, kdy se hraje poslední 52. kolo.

  • Nejčtenější

Pardubice nezvládly derby, extraligu vedou Vítkovice. Sparta přejela Kometu

Hokejová extraliga má nového lídra. Pardubice podlehly ve východočeském derby Hradci Králové 0:4 a přepustily první...

Češi září v lukrativní hokejové lize. Nenosí čísla, vypadají jak blázni

Premium Mají docela odlišný mundúr. „Když jsem to zjistil, napadlo mě, že vypadám jako blázen,“ prohodí Michael Špaček,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Minimum gólů. Lídr další rekord nepřidal, Vítkovice i Sparta rozhodly v závěru

Hokejová extraliga pokračovala sedmi zápasy, které nabídly pouhých dvaadvacet vstřelených branek. Čtyřiadvacáté kolo...

Obavy o Voráčka. Kvůli otřesu mozku měsíc nehraje, hrozí mu i konec kariéry

V sestavě Columbusu chybí přesně měsíc. A znepokojivé zprávy ze zámoří hovoří o tom, že už by se do ní nemusel vrátit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vítkovice dotáhly Pardubice, Třinec prohrál i v Olomouci. Sparta dál vítězí

Hokejisté Vítkovic se po páteční výhře 4:1 nad Kometou v rámci 25. extraligového kola bodově dorovnali vedoucím...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Oslava Nagana s Jágrem, Eliášem a spol. proti Slovensku. A Winter Games budou

Uplynulo už čtvrt století od doby, kdy čeští hokejisté ovládli olympijské hry v Naganu. Právě k této příležitosti se v...

Obránce Dvořák: Za první reprezentační gól jsem rád, ale těší mě hlavně výhra

První reprezentační gól vstřelil v sobotním utkání turnaje Karjala proti hokejistům Finska obránce Tomáš Dvořák. Přesně...

Červenka chválil mladíky: Nominaci si zasloužili. Z turnaje mám dobrý pocit

Přiznal, že národní tým svými chybami hodně usnadnil Švýcarům cestu k výhře 3:2 v prodloužení. „Dali jsme jim to,“...

Strach? Jen o děti. Báječný Laponec Börje byl statečný až do smutného konce

Osud se s ním nemazlil. Když bylo Börjemu Salmingovi pět let, táta mu zemřel při nehodě v dole. Švédský hokejový bek...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...