Filip Pešán se za rok stane trenérem hokejové reprezentace, řekl Král

13 2019
Je to přelomová událost: ještě nikdy v samostatné éře českého hokeje se nestalo, že by vedení rok dopředu oznámilo jméno nového trenéra seniorského reprezentace. „Pokud se nestane nic nečekaného, bude jím Filip Pešán,“ oznámil prezident svazu Tomáš Král.

Současný kouč národního týmu Miloš Říha má smlouvu ještě na rok, po šampionátu ve Švýcarsku v květnu 2020 u něj končí bez ohledu na výsledek. Je tak dopředu domluvený s vedením Českého hokeje.

Pešán byl pro něj jasnou volbou, jelikož má za sebou úspěchy v Liberci. „Byli jsme v kontaktu delší dobu. Zhruba dva roky se bavíme o možnostech spolupráce a řekli jsme si, že až dozraje doba, tak začneme jednat. Ta doba nastala letos,“ prohlásil Král.

Svaz se rozhodl, že chce pracovat s větším výhledem do budoucna. Chce si nastavit jasnou vizi a koncepci. Do ní Pešán jako zástupce mladé progresivní generace zapadá. Má za sebou dost praxe, výsledky i úspěchy. A především se chce dál rozvíjet.

Hold Lenerovi

Prezident Českého hokeje Tomáš Král zdůrazňoval poděkování dlouholetému šéftrenérovi svazu Slavomíru Lenerovi, který podle něj odvedl obrovský kus práce.

"Je to velká osobnost a jako jeden z mála se vrátil ze zahraničí a začal budovat. Postavil se k tomu čelem, vzal to za své. Nebýt jeho, tak se stav a krize zejména v mládežnickém hokeji nikdy nevyřešila," tvrdí Král.

Ten také narazil na to, jak velké renomé má Lener v zahraničí. Díky tomu dokáže vyjednat zajímavé stáže, které absolvuje nyní i jeho nástupce a budoucí kouč národního týmu Filip Pešán. "Jak to tak bývá, tak si Slávy ve světě váží víc než my doma."

Lener ve svazových strukturách nekončí, pokračuje jako manažer rozvoje hokeje. Jeho prací bude vzdělávání mladých trenérů, ale také spolupráce s radnicemi ohledně výstavby nových stadionů. "A chceme nadále využívat jeho renomé v zahraničí."

„Deset let jsem pracoval každý den na ledě, takže jsem chtěl trochu poodstoupit. Chci se dovzdělávat, cestovat a poznávat další způsoby řízení týmu. Možnost podílet se na řízení českého hokeje a koučovat národní tým je pro mě velkou motivací,“ řekl Pešán.

Ten byl jedním z adeptů na nového kouče reprezentace už loni, kdy ve funkci skončil Josef Jandač. Nakonec však z angažmá sešlo, jelikož měl platnou smlouvu v Liberci. Po jejím vypršení se situace změnila.

Pešán nyní nastupuje na svaz do pozice šéftrenéra, kde nahradí Slavomíra Lenera. Jeho úkolem bude zkvalitňování nastavení programů mládežnických akademií týkajících se zejména budování mládežnických výběrů. I proto bude zároveň vykonávat funkci generálního manažera dvacítky, která má před sebou na přelomu roku domácí mistrovství světa.

„Nebudu vykřikovat žádná velká prohlášení, protože ještě nemám detailně nastudované současné nastavení všech programů. Chci navázat na výbornou práci Slavomíra Lenera. Rád bych zatáhl do dění víc lidí v regionech, chci mít síť spolupracovníků po celém Česku, abych věděl, co se děje v klubech,“ popisuje Pešán.

Jeho prioritou z osobního hlediska bude v nadcházejícím roce studium, které si při dennodenní práci v Liberci nemohl dovolit. Díky kontaktům Lenera má domluvené schůzky a v průběhu roku se chystá na velkou konferenci trenérů do Toronta.

Šéftrenér Českého hokeje Filip Pešán na tiskové konferenci.

„Podle zpráv z médií jsem měl dojem, že se práce na svazu nedělá dobře, ale jsem velmi mile překvapený. Akademie jsou připravené, mezinárodní program je na špičkové úrovni.“

Pešán má rok prostor na to, aby si vyhlížel kolegy, se kterými bude chtít u národního týmu pracovat. A také aby zpovzdálí mapoval složení kádru. „Věřím, že se otvírá nová cesta českého hokeje,“ vyhlásil optimisticky Král.

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku

Švýcarská města Curych a Lausanne budou od 8. do 24. května 2020 hostit 84. hokejové mistrovství světa. Šampionát se ve Švýcarsku uskuteční poprvé od roku 2009

Marko Anttila, Anthony Mantha, Mark Stone, Jonathan Marchessault Jan Kovář, Jakub VoráčekMichael FrolíkKaapo Kakko, William Nylander, Nikita Kučerov

Nejčtenější

Litvínovský Hübl zaútočí na legendu Hlinku, nastoupí do 17. sezony

Hráči Litvínova slaví gól v síti Karlových Varů.

O týden dříve, než bývalo zvykem, vyjeli na led extraligoví hokejisté Litvínova. Verva v minulé...

Vrchlabí dál plánuje postup. A Bednář se chystá na další sezonu

Jaroslav Bednář (vpravo) v dresu Vrchlabí

V pondělí odpoledne absolvoval Jaroslav Bednář cyklistický trénink. Nijak po něm netajil, že...

Kladno má další posilu z Kanady. Přichází obránce Austin

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Hokejisté extraligového nováčka Kladna získali do týmu další kanadskou posilu. Obranu Rytířů...

Dva roky nehrál, teď se Přibyl vrací. Zájem máme, říká hokejová Sparta

Daniel Přibyl ve Spartě patřil k nejlepším útočníkům české extraligy. Teď...

Daniel Přibyl je blízko návratu na led. Odchovanec hokejové Sparty, který nehrál soutěžní zápas dva...

Moje zodpovědnější generace. Více jsme se rvali, vzpomíná Kumstát

Petr Kumstát ze Sparty se raduje z gólu v utkání se Zlínem. S gratulací...

Po dvou protrápených sezonách ve Spartě nechtěl další podstupovat. Petra Kumstáta nezlákala ani...

Další z rubriky

Říha zhlédl po MS dvakrát všechny zápasy. Nebáli jsme se, ocenil zpětně

Trenér české hokejové reprezentace Miloš Říha hodnotí mistrovství světa.

VIDEO Před necelým měsícem se po skončení hokejového šampionátu neubránil slzám. Tak moc mrzelo trenéra...

Šatan je novým vládcem slovenského hokeje. Co slibuje za změny?

Miroslav Šatan

Do boje o místo nového šéfa slovenského hokeje vstoupil dva týdny před volbami, přesto drtivě...

Vždyť jsem profesionální fotbalista! Pavelec hraje IV. třídu za Neuměřice

Ondřej Pavelec čeká na kontrakt

Bývalý hokejový brankář Ondřej Pavelec si s kamarády stále ještě chodí zahrát hokej, ale stal se z...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz