Vzpoura na Slovensku: hokejové hvězdy se postavily proti vedení svazu

SOUMRAK. Nad hokejovým Slovenskem se zatáhlo a fanoušci i největší tamní hvězdy se bouří | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

7 2015
Téměř tři desítky známých hokejistů se postavily proti staronovému vedení slovenského hokeje. Neúspěšný kandidát na šéfa svazu, bývalý obránce Richard Lintner touží vyvolat mimořádnou valnou hromadu.

Zdeno Chára, Marián Hossa, Jozef Stümpel, Marián Gáborík, Richard Zedník, Jaroslav Halák nebo Andrej Meszároš. Ti všichni se podepsali pod petici, která má za cíl změnit stávající situaci ve slovenském hokeji.

Slovenské hvězdy se otevřeně staví proti současnému vedení, kterému dávají za vinu dlouhodobý úpadek spojený s nedostatkem talentů a s neúspěchy tamní reprezentace na mistrovství světa.

Největší rozčarování však panuje kolem regulérnosti a způsobu nedávné volby šéfa svazu, při které obhájil svůj post Igor Nemeček. „Ukázalo se totiž, že pravidla SZLH (slovenského svazu) mají velmi daleko od pravidel spravedlivé a férové soutěže,“ píše se v prohlášení.

Celý svízel tkví v tom, že se hlasování mohli zúčastnit nejenom zaměstnanci svazu, ale také sám Nemeček, ostatní funkcionáři a členové svazových komisí. „To považujeme za absurdní a neakceptovatelné. Kultura svazu nastavená staronovým vedením je pravým opakem pozitivní změny, který upadající slovenský hokej velmi potřebuje,“ zlobí se hvězdy.

Kdo podepsal

Michal Handzuš, Zdeno Chára, Marián Hossa, Andrej Sekera, Ladislav Nagy, Martin Marinčin, Andrej Meszároš, Branko Radivojevič Dominik Graňák, Jaroslav Halák, Jozef Stümpel, Ľubomír Višňovský, Marcel Hossa, Marián Gáborík, Peter Podhradský, Tomáš Jurčo, Tomáš Kopecký, Tomáš Tatar, Ján Lašák, Peter Budaj, Radoslav Suchý, Luboš Bartečko, Richard Zedník, Peter Hamerlík, Július Hudáček, Ján Laco, Richard Pánik.

Němeček ve volbě porazil svého protikandidáta Lintnera o třináct hlasů, přičemž jeho přímí podřízení disponovali patnácti hlasy. Proto se pochopitelně ozývají odpůrci.

Mezi nejaktivnější vzbouřence patří Michal Handzuš, jenž se na sepsání pamfletu významně podílel a který ujišťuje: „Budeme pracovat na dalších krocích vyjadřující náš nesouhlas. Zjistil jsem si, že jinde v Evropě mají při volbách hlavní slovo kluby, a ne funkcionáři.“

Podobný model by Handzuš společně s dalšími významnými osobnostmi tamního hokeje rád zavedl i na Slovensku. Prvním počinem by mohlo být vyvolání mimořádné valné hromady, na níž chce neúspěšný kandidát Lintner změnit pravidla týkající se právě volby šéfa svazu.

Přestože má velkou podporu drtivé většiny hvězd, nebude to pro něj jednoduchý úkol. Svědčí o tom Nemečkova reakce: „Volby proběhly demokraticky, nebyly porušeny žádné předpisy ani zásady. Nově zvolený výkonný výbor, v jehož čele stojím, se bude snažit dokázat, že zastaneme své místo a že se náš hokej v nejbližších letech posune dopředu a nebude stagnovat.“

Otázkou zůstává, zda situaci dokáže ustát, protože se netěší podpoře veřejnosti. Ta je na straně Lintnera a současné vedení ostře kritizuje ve všech internetových diskuzích i na sociálních sítích.

Pokud by přesto Nemeček a spol. neustoupili, je ve hře i nejzazší varianta: spousta hokejistů je ochotná podpořit svůj postoj, nedůvěru a nespokojenost také odmítnutím reprezentovat. A to by byl pro slovenský hokej skandál a pohroma.

„Odmítáme naše jména spojovat se současnou svazovou identitou, protože přímo popírá všechny principy a zásady fair play, které jsou hlavním přínosem sportu pro společnost. Budeme dál vyvíjet soustavný tlak za účelem přijetí radikálních změn.“

Ján Lašák, jenž se pod tento dokument také podepsal, pro HNonline.sk dodává: „Jde nám o to, abychom byli všichni jednotní a ukázali, že se nám nelíbí postup svazu. Udělali jsme první krok a uvidíme, co bude dál.“

Program extraligy 2019-2020

Nový ročník hokejové extraligy začíná v pátek 13. září a titul v něm bude obhajovat Třinec, který hned v prvním kole přivítá nováčka z Kladna.

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku, MS hokejistů do 20 let v Ostravě a Třinci

Nejčtenější

Ukázal jsem, že umím dávat góly, tvrdí uzdravený Kaše

Ondřej Kaše z Anaheimu se raduje z gólu s fanoušky.

Není tak nápadný, ale produktivitou už patří mezi nejúspěšnější Čechy v NHL. Rozlet hokejisty...

Lucic za Neala. Rivalové z Edmontonu a Calgary mění hráče, co nezářili

Brankář David Rittich z Calgary krotí puk, sleduje ho Milan Lucic z Edmontonu.

Hokejoví rivalové si vyměnili zkušené jedenatřicátníky s dlouhodobými kontrakty. Milan Lucic se v...

Čáslava se vrací k hokeji, bude hrát v druholigovém Dvoře Králové

Tomáš Rolinek (vlevo) a Petr Čáslava se rozloučili s reprezentačními kariérami.

Petr Čáslava se stal dalším zkušeným hráčem, který se po konci extraligové kariéry rozhodl působit...

Francis přijal nový úkol. Postaví tým nováčkovi ze Seattlu

Ron Francis byl jmenován generálním manažerem nováčka NHL ze Seattlu.

Bývalý vynikající útočník Ron Francis byl představen jako první generální manažer hokejového týmu...

Ukončil kariéru, aby nemusel do Slovanu. Teď chce Kanaďan do NHL

Chris Stewart (80) z Buffala a Alex Petrovic (72) z Floridy si vyměňují...

Funkcionář bratislavského Slovanu čekal loni v říjnu na letišti ve Vídni marně. S cedulkou se...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Nadějné hokejové jaro skončilo. Udeřila trudná realita

Český trenér Miloš Říha uděluje pokyny v utkání proti Rusku.

VIDEO Než ve víkendovém draftu do NHL zaznělo první české jméno, kluby z nejkvalitnější, nejmodernější a...

Říha zhlédl po MS dvakrát všechny zápasy. Nebáli jsme se, ocenil zpětně

Trenér české hokejové reprezentace Miloš Říha hodnotí mistrovství světa.

VIDEO Před necelým měsícem se po skončení hokejového šampionátu neubránil slzám. Tak moc mrzelo trenéra...

Říha o svém konci u reprezentace nevěděl. Zvažuje i předčasný odchod

Trenér českých hokejistů Miloš Říha při utkání o bronz.

VIDEO Trenéra české reprezentace Miloše Říhu zaskočilo minulý týden oznámení hokejového svazu, že ho od...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz