Ruský hokejista (v červeném) Andrej Světlakov a Švéd Tom Nilsson bojují o puk.

Ruský hokejista (v červeném) Andrej Světlakov a Švéd Tom Nilsson bojují o puk. | foto: Reuters

Češi po 25 letech vyhrají Švédské hry, Rusové totiž s domácími padli

• 22
Švédští hokejisté v druhém utkání na Švédských hrách porazili Rusy 4:2 a po prohře s Českem ze čtvrtka si připisují první body. O vítězství rozhodl gólem Isac Lundeström. Už nyní je jisté, že Češi tento turnaj po 25 letech ovládnou.

Svěřenci trenéra Miloše Říhy mají před nedělním závěrečným utkáním s Ruskem šest bodů, o tři více než Švédové, s kterými mají lepší vzájemný zápas. Třetí sborná má na kontě před nedělním duelem s Českem dva body.

Česko - Finsko 3:1. Hokejisté opět uspěli, rozhodli bratři Zohornové

Sborná měla od páté minuty možnost hrát čtyři minuty v početní výhodě po Rasmussenově trestu, ale výhodu jí zkrátil Rafikovův faul. Největší šanci úvodního dějství měl ve 13. minutě Händemark, ale netrefil odkrytou branku.

Rusové se sice na přelomu první a druhé třetiny ubránili při Kadějkinově vyloučení, ale ve 23. minutě už inkasovali. Nilssonovu střelu tečoval úspěšně před Bobkovem Lindqvist.

Začíná si to sedat, tvrdí probuzený český střelec Sekáč

Domácí v polovině druhé části odolali při dalším Rasmussenově pobytu na trestné lavici a vzápětí střelou z mezikruží prostřelil ruského gólmana Larsson.

Švédové přečkali ve druhé třetině nejdříve první Dahlbeckův trest, ale druhý, který se přenesl do třetí třetiny, v čase 40:25 využil z dorážky Nikoncev. Potom nevyužil dvě šance Rasmussen, který ztroskotal na Bobkovovi v úniku a pak i v přesilovce.

V 51. minutě si vynutil Michejev ve vlastním oslabení průnikem faul a z trestného střílení sám vyrovnal. V 53. minutě ale rozhodl po Liljově akci Lundeström. Těsný náskok Švédové udrželi i při Löövově vyloučení a výsledek pečetil 12 sekund před koncem při power play do prázdné branky Händemark.