Ruský gólman Ilja Konovaljov likviduje střelu Radana Lence. | foto: AP

Rusko - Česko 3:1. Hokejisté tentokrát ve Švédsku neuspěli, přesto slaví

• 69
Nepropadli, ale ani nezazářili. Čeští hokejisté na závěr Švédských her prohráli s Ruskem 1:3, byť v utkání vedli po trefě Tomáše Zohorny. Soupeř skóre zlomil na konci druhé třetiny. Národní tým i tak slaví po 25 letech vítězství na turnaji, které mu zajistily předchozí výhry nad Švédskem a Finskem.

První třetina byla z českého pohledu nevýrazná. Tým se vůbec neprosazoval v ofenzivě a vzadu ho několikrát podržel brankář Hrubec - nejvýrazněji v 15. minutě, kdy skvěle vytěsnil Kuzmenkovu střelu z velké blízkosti.

Po změně stran se však situace obrátila. Nejprve jel sám na gólmana Zaťovič, leč bohužel trefil jen připravenou lapačku gólmana, ale pak se prosadil Tomáš Zohorna: převzal puk mezi dvěma obránci a chytře zamířil mezi ruku a tělo brankáře. Tomu kotouč vypadl a dokutálel se za brankovou čáru.

Rusové vzápětí málem odpověděli, ale osamocený Světlakov sám před Hrubcem nedokázal zvednout puk nad jeho beton. Češi měli i štěstí, protože je před prvním gólem zachránila po závaru tyčka.

Soupeř se však přece jen dočkal. V čase 34:53 vyrovnával Kuzmenko, jenž byl úplně sám mezi kruhy, takže měl dostatek času, aby si kotouč připravil na čepeli k dokonalé střele k pravé tyči. A ten samý hráč skóre otočil 59 vteřin před druhou sirénou.

Ruští hokejisté se radují z branky v utkání Švédských her proti Česku.
Český hokejista Marek Kvapil (vlevo) se snaží překonat ruského brankáře Ilju...
Rudolf Červený (vlevo) atakuje ruského hokejistu Andreje Svetlakova v utkání...

Popravdě to byl vlastní gól Milana Doudery, který ve snaze nepustit přihrávku Kuzmenka na najíždějícího spoluhráče usměrnil do vlastní sítě. S tím Hrubec nemohl nic dělat a byly tak k ničemu jeho předchozí výborné zákroky, kdy zlikvidoval ránu Nikonceva zblízka a následně znepříjemnil zakončení Zernova, jenž po nájezdu trefil tyčku.

Národní tým mohl vyrovnal po změně stran, protože sudí nařídil trestné střílení po faulu na Zdráhala, jenže Kvapil nedokázal v zakončení zvednout puk přes beton gólmana Konovalova.

Rusové byli od vyrovnání lepším mužstvem, vytvářeli si více šancí a nakonec také vstřelili třetí gól. Nejdřív sice nevyužili přečíslení dvou na jednoho, pak však Kadejkin po vyhraném vhazování v útočném pásmu tečoval ránu Rafikova od modré.

Češi se na drama nezmohli, byť krátce po inkasovaném gólu mohl snížit Hynek Zohorna s bratrem Tomášem, oba však vychytal Konovalov.