Sven Leuenberger ze Švýcarska (vpravo) a Aarne Talvitie v souboji o puk v...

Sven Leuenberger ze Švýcarska (vpravo) a Aarne Talvitie v souboji o puk v semifinále na MS hráčů do 20 let | foto: AP

Ve finále mistrovství světa dvacítek jsou hokejisté USA a Finska

• 18
Hokejisté Spojených států amerických a Finska budou bojovat o zlato na mistrovství světa hráčů do 20 let ve Vancouveru. Obhájci bronzu Američané zdolali v semifinále dosud suverénní Rusko 2:1 a Finové zvítězili nad Švýcarskem 6:1. Finále se hraje v neděli ve 2:00 SEČ, boj o bronz začne o čtyři hodiny dříve.

Američané mají po titulu z roku 2017 a dvou bronzech jistou čtvrtou medaili za sebou a zaútočí na pátý triumf v historii. Na zlato dosáhli také v letech 2004, 2010 a 2014. Na stupně vítězů vystoupali jako jediní loňští medailisté, protože obhájce titulu Kanada vypadla ve čtvrtfinále s Finskem a stříbrné Švédsko podlehlo Švýcarsku.

Rusové nedokázali USA oplatit loňskou porážku ze čtvrtfinále z Buffala 2:4 a prožili zklamání poté, co základní skupinou s Kanadou, Českem, Švýcarskem a Dánskem prošli bez ztráty bodu a ve čtvrtfinále si poradili snadno se Slovenskem (8:3).

Američany dostal v 16. minutě do vedení Oliver Wahlstrom, jehož našel na pravém kruhu po průniku po levé straně Logan Cockerill. V čase 24:20 zvýšil v přesilové hře po přihrávce Jacka Hughese Alexander Chmelevski, jehož zakončení prošlo Pjotrovi Kočetkovovi mezi betony.

Ve 34. minutě sice prostřelil Caydena Primeaua z pravého kruhu z úhlu na bližší tyč Grigorij Denisenko, ale tým kouče Mikea Hastingse už těsný náskok do konce udržel.

„Věděli jsme, že se na nás pokusí vyvinout tlak. Především ve třetí třetině a v přesilovkách. Bylo jasné, že pokud je ubráníme, tak jim trochu sebereme vítr z plachet,“ řekl Primeau webu iihf.com.

Sedmnáctiletý talent Jack Hughes, který by se měl v červnu stát jedničkou draftu NHL, vyhlíží první triumf v kariéře. Loni na šampionátu hráčů do 18 let Čeljabinsku musel strávit ve finále prohru s Finskem 2:3.

„Finové mají hodně šikovných hráčů a bude to zajímavý zápas. Já jsem už jako malý kluk snil o tom, že budu hrát na juniorském mistrovství světa a získám zlato,“ prohlásil Hughes.

PROGRAM: Hokejové mistrovství světa do 20 let 2019 v Kanadě

Druhé semifinále bylo jednoznačnou záležitostí a Finové už v osmé minutě vedli 4:0. Po 40 sekundách otevřel skóre Jesse Ylönen, následně se prosadil dvakrát Aarne Talvitie a potom se při přesilové hře trefil obránce Henri Jokiharju.

„Celý tým dnes hrál velmi dobře. Čtyři rychlé góly nám hodně pomohly, protože jsme se v koncovce trošku trápili,“ pochvaloval si finský gólman Ukko-Pekka Luukkonen, který kryl 16 střel soupeře.

Gólman Luca Hollenstein, který 41 zákroky vychytal čtvrtfinálovou výhru nad Švédskem (2:0), střídal a nahradil jej Akira Schmid. V 17. minutě zkorigoval stav svou šestou brankou na turnaji Philipp Kurashev.

Ve druhé třetině už stříleli jen Finové. Nejdříve skóroval Aleksi Heponiemi, který si v utkání připsal celkem čtyři body za gól a tři asistence. V 35. minutě využil početní výhodu Rasmus Kupari a dovršil výsledek.

Finové dosáhli na cenný kov poprvé od domácího triumfu v Helsinkách v roce 2016. Stejně jako Američané budou bojovat o páté zlato. Vyhráli také šampionáty v letech 1987, 1998 a 2014.

„Na turnaji jde o to vyhrát ty správné zápasy,“ řekl kouč Finska Jussi Ahokas, jehož tým skončil po porážkách se Švédskem (1:2) a USA (1:4) v základní skupině B třetí. „Jsme na nejlepší cestě, abychom předvedli svůj nejlepší zápas,“ vyhlíží finále.

Švýcaři se dostali do semifinále počtvrté v historii a opět neuspěli. Proti Rusku se budou snažit dosáhnout na druhý cenný kov po bronzu z roku 1998. „Je před námi další obrovská šance pro naši zemi, pro každého hráče a celý realizační tým získat medaili z tohoto šampionátu. Pro všechny by to bylo krásné. Je to pro nás fantastický turnaj,“ uvedl kouč Švýcarska Christian Wohlwend.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let ve Vancouveru

Rusko - USA 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Branky: 33:36 Denisenko - 15:28 Wahlstrom (Cockerill, Samberg), 24:20 Chmelevski (J. Hughes, M. Anderson). Rozhodčí: Ingram (CAN), Sjoqvist (SWE) – Harrington (CAN), Nikulainen (FIN).

Rusko Kočetkov (Tarasov) – Žuravljov, Ilja Morozov, Samorukov, Romanov, Alexejev, Olšanskij, Rubinčik – Muranov, Galimov, Slepec – Denisenko, Kravcov, K. Kostin – Kovalenko, Šen, Starkov – Marčenko, Ivan Morozov, Podkolzin – Šaškov.

USA Primeau (Keyser) – Q. Hughes, Kemp, Samberg, M. Anderson, St. Ivany, M. Samuelsson, Miller – Madden, Barratt, Cates – Norris, Robertson, Farabee – Poehling, Cockerill, Wahlstrom – Chmelevski, J. Hughes, Drury – O'Brien.

Finsko - Švýcarsko 6:1 (4:1, 2:0, 0:0)

Branky: 00:40 Ylönen (Virtanen), 02:55 Talvitie (Kupari, Vaakanainen), 05:53 Talvitie (Kupari, Heponiemi), 07:43 Jokiharju (Heponiemi, Puustinen), 27:56 Heponiemi (Tolvanen, Lundell), 34:57 Kupari (Kakko, Heponiemi) - 16:40 Kurashev (Leuenberger, Müller). Rozhodčí: Bruggeman (USA), Sidorenko (BLR) – Goljak (BLR), Šišlo (RUS). Diváci: 14014.

Finsko Luukkonen (Lindberg) – Utunen, Jokiharju (A), Vaakanainen (A), Laaksonen, Honka, Latvala – Heponiemi, Kupari, Talvitie (C) – Tolvanen, Lundell, Kakko – Puustinen, Virtanen, Ylönen – Moilanen, Vainionpää, Engberg – Nyman.

Švýcarsko Hollenstein (8. Schmid) – Gross (A), Le Coultre, Berni, Aebischer, Moser, Burger, Barandun – Eggenberger (C), Kurashev, Müller – Nussbaumer, Sigrist, Brüschweiler – Lehmann, Tanner, Leuenberger – Wyss, Schmid, Verboon – Gerber.