Kanaďan Maxime Comtois trefil Martina Nečase na MS do dvaceti let.

Kanaďan Maxime Comtois trefil Martina Nečase na MS do dvaceti let. | foto: AP

Nesmíme si připouštět tlak, nad Dány ale musíme vyhrát, velí Nečas

• 105
Vancouver (Od našeho spolupracovníka) - Měl patřit mezi hlavní hvězdy české hokejové dvacítky na světovém šampionátu v Kanadě. Martin Nečas má ale po třech zápasech v základní skupině stále jedinou asistenci. V duelu s Kanadou, který Češi prohráli vysoko 1:5, se stejně jako další tahouni neprosadil.

Místo očekávaných gólů střádal trestné minuty, když se popral s kanadským kapitánem a po jiném faulu vyfasoval osobní trest. Jako hlavní cíl teď nevidí nic jiného než výhru nad Dánskem.

Kde hledat hlavní důvody porážky s Kanadou?
Těžko říct. Soupeř byl prostě lepší. My jsme sice měli nějaké pasáže, kdy jsme měli šance, nicméně ani tentokrát se nám je nepodařilo proměnit. Nešlo nám to ani v přesilovkách, žádnou jsme zase nevyužili, naopak Kanaďané hned tři. Při hře pět na pět to sice bylo místy vyrovnané, ale oni většinu svých gólovek oproti nám zužitkovali. Nebyl to dobrý výkon, což se jen odráží v konečném výsledku.

Česko - Kanada 1:5

Zpravodajství

Byl v zápase nějaký moment, v němž se vám zdálo, že byste zápas mohli zlomit na vaši stranu nebo alespoň vyrovnat?
Určitě za stavu 1:3. Dlouho jsme hráli v jejich pásmu, pak nám ale ujeli do přečíslení dva na jednoho, z něhož zvyšovali na 4:1. Tato branka asi celý zápas rozhodla, protože pak jsme do třetí třetiny vstupovali už s třígólovým mankem.

Jak moc si vyčítáte velké množství vyloučení, které vyfasovalo několik českých hráčů? Kanaďanům někdy dost nahrávala do karet, zejména třeba osobní tresty vás a Martina Kauta coby klíčových hráčů.
Často byla zbytečná. Hlavně u nás hráčů, kteří by měli dávat góly a tým táhnout. Místo toho jsme byli na trestné lavici. Byly to častokrát stupidní fauly. Já osobně můžu těžko soudit, jestli byl můj osobní trest oprávněný. Šel jsem Kanaďana dohrát, jenže on se lehce otočil k mantinelu. Nesnažil jsem se ho nějak zbytečně srazit na plexisklo. Zůstal ležet na zemi a rozhodčí mi hned bez otálení dal desítku.

Vy sám jste se ještě zapojil v první třetině do potyčky s kanadským kapitánem Maximem Comtoisem, kdy jste jej po dohrání tvrdě udeřil do helmy. Co se v té situaci stalo?
Hodil mě zezadu na mantinel, tak jsem mu to hned vrátil. Oba dva jsme šli logicky na trestnou.

Myslíte, že to byl jeho záměr, aby vás vyprovokoval?
To si netroufám tvrdit. Je to spíš jeho takový osobitý styl. Když se jej snažíte dohrát, tak vždycky spadne. Pak vás dohraje sám a nic se neděje, trest nepřijde.

Trenéři se před třetí třetinou rozhodli odvolat Jiřího Pateru, místo něhož šel do brány Jakub Škarek. Víte, jaké k tomu byly důvody?
To nechávám na nich. Patýs (Jiří Patera) dostal pár smolných gólů, určitě bych prohru nijak neházel na něj. Chytal dobře, ale spíš šlo o snahu něco na ledě změnit, dát tomu nový impuls.

PROGRAM: Hokejové mistrovství světa do 20 let 2019 v Kanadě

Zkušeným hráčům se zatím turnaji příliš střelecky nedaří. Vidíte nějakou cestu, jak tohle trápení ukončit?
Na minulém mistrovství nás třeba někdy nakopla přesilovka, kterou jsme proměnili. Proti Kanadě jsme měli konečně nějakou takovou početní výhodu, kdy se nám podařilo alespoň vytvořit nějaké gólovky a měli částečný tlak. Tudy možná vede cesta. Ale zatím nám to moc nelepí, obecně jsme málo produktivní. Za tři zápasy jsme dali jen čtyři branky, s tím se samozřejmě těžko vyhrává. Máme před sebou den volna. Podíváme se na chyby z posledního zápasu a pořádně si odpočineme. Nad Dánskem už musíme vyhrát, nic jiného nám nezbývá (aby Češi postoupili do čtvrtfinále, potřebují alespoň bod).

Právě poslední duel základní skupiny bude důležitější, než se možná před turnajem čekalo. Necítíte i z tohoto ohledu na sebe tlak?
Tlak si nesmíme připouštět. Musíme do toho skočit už v první třetině a samozřejmě také musíme začít dávat nějaké góly. I obecně předvést lepší výkon, než jsme do této chvíle ukázali.