Jáchym Kondelík (vlevo) gratuluje Jakubu Laukovi k prvnímu gólu v utkání MS 2019 proti Dánsku. | foto: AP

Hokejoví junioři si poradili s Dánskem a ve čtvrtfinále MS je čeká tým USA

• 224
Vancouver (Od našeho spolupracovníka) - Čeští hokejisté do 20 let postoupili na mistrovství světa v Kanadě do čtvrtfinále. Rozhodlo o tom vítězství 4:0 nad Dánskem. O góly se postarali Lauko, Nečas, Kaut a Král. Soupeřem mladého výběru bude ve čtvrtek ve 2:00 SEČ druhý tým ze skupiny B, tedy USA.

Do branky českého týmu se vrátil Lukáš Dostál a od prvních minut působil znovu velice jistě. Národní celek vstoupil do boje o čtvrtfinále zodpovědně a soupeře přehrával. Převahu dokázal i gólově ohodnotit a do kabin si odnesl dvoubrankové vedení.

Skóre utkání otevřel Jakub Lauko, když dostal od Kryštofa Hrabíka milimetrově přesný pas a z první zakončil přesně. Češi dokázali využít i první početní výhodu v zápase, když Zadina naznačil střelu, přihrál přes osu hřiště a kapitán Martin Nečas trefil odkrytou branku.

I ve druhé třetině měli svěřenci Václava Varadi navrch, přestože měl Lukáš Dostál dost práce. Brněnský brankář předvedl v 23. minutě perfektní zákrok, když Schultzovo zakončení do odkryté branky parádním skokem zlikvidoval.

Češi se prosadili potřetí znovu v přesilové hře, kdy Kondelík krásnou zadovkou našel Martina Kauta, který prostřelil Soegaarda. Dánové mohli snížit v dvojnásobné přesilovce, ale nedokázali ani jednou zakončit přesně a skóre se tak neměnilo.

Ve třetí třetině mohl navýšit náskok v oslabení Machala, ale zakončení neprovedl přesně a vystřelil těsně vedle. Před tím ale přišel český tým o obránce Gaspara, který se zranil o brankovou konstrukci a z ledu byl odvážen na nosítkách.

V závěru Dánové ještě zkusili hru bez brankáře, čehož využil obránce Filip Král a hezkým obloučkem z obranné modré čáry trefil odkrytou branku. Češi si tak na konec skupiny připsali první výhru za tři body a do čtvrtfinále postoupili ze třetí pozice.

Česko - Dánsko 4:0

Branky a nahrávky: 9. Lauko (Hrabík), 12. Nečas (F. Zadina, Kvasnička), 29. Kaut (Kondelík, Nečas), 58. F. Král (Bukač, Kern). Rozhodčí: Staňo (SR), Ingram - Chaput (oba Kan.), Oliver (USA). Vyloučení: 7:5. Využití: 2:0. Třetiny: 2:0, 1:0, 1:0. Diváci: 10.204.

Česko: Dostál - J. Galvas, Kvasnička, D. Mikyska, Gaspar, F. Král, Bukač, Šalda - F. Zadina, Kern, M. Kaut - Pekař, Nečas, Plášek - Hrabík, Kondelík, Pour - Machala, Hladonik, J. Jeník - Lauko. Trenéři: Václav Varaďa, Aleš Krátoška a Patrik Eliáš.

Dánsko: Soegaard – Koch, Setkov, Urup, Baastrup, Mortensen, V. Andersen, Schulze – Schultz, Röndbjerg, Brinkman – L. Andersen, Madsen, Grundtvig – Wittendorf, Green, Marcussen – Bach, Kjaer, Cubars.