Joakim Lindström (vpravo) ze Švédska v souboji s českým útočníkem Andrejem Nestrašilem. | foto: AP

Čeští hokejisté na Karjala Cupu prohráli. Neuhlídali švédské přesilovky

• 110
Slibný úvod, poté nezvládnutá oslabení. Čeští hokejisté sice ve svém prvním vystoupení na Karjala Cupu dvakrát vedli, nakonec ale padli 3:5, když třikrát inkasovali při přesilovkách Švédů. Dvěma brankami se blýskl Dick Axelsson, jemuž patří i vítězná trefa napínavého mače ve vyprodané hale ve švédském Örebru.

Českým hráčům skvěle vyšla první třetina, od úvodních minut byli aktivnější a nakonec domácí výběr přestříleli 13:5.

Skóre se zastavilo na stavu 1:1 jen díky výbornému brankáři Jhonasi Enrothovi, který držel Švédy. Do vedení 2:1 pak Čechy dostal ve 22. minutě úchvatnou ranou do horního růžku Michal Birner.

„V první třetině byla naše hra asi nejlepší, ve druhé jsme měli některé momenty, kdy jsme si to zbytečně zavařili v obranném pásmu a neřešili situace úplně jednoduše. I tam se ale pořád držela šance na nadějný výsledek,“ komentoval výkon svých svěřenců kouč Josef Jandač.

Těm nesedla druhá polovina utkání. Švédští hokejisté si nejprve zvedli sebevědomí dvěma góly  a poté v závěrečném dějství koncertovali v přesilovkách.

Dvě lahůdkové akce do prázdné branky, pokaždé zakončené Dickem Axelssonem, určily vítěze zápasu.

„Ve třetí třetině až do toho vyloučení byly také dobré situace, ale zápas jsme si prohráli v oslabeních. Také musíme být odolnější v soubojích,“ myslí si Jandač.

Skóre otevřel kapitán Nakládal, obrat odstartoval Everberg

Češi vlétli na domácí ve velkém stylu, až překvapivě rychle začala fungovat souhra elitní formace ve složení Lukáš Radil - Andrej Nestrašil - Jiří Sekáč.

Byl to právě Nestrašil, kdo měl první výraznější šanci, jenže přestřelil. Poté ujížděl sám na Enrotha Zaťovič, na poslední chvíli byl vyrušen obráncem. Osmělili se i Švédi, Pavel Francouz mezi třemi tyčemi se vyznamenal při brejku Johana Ryna.

Do vedení šli borci v červených dresech v e13. minutě, když při přesilové hře propálil Enrotha kapitán Jakub Nakládal. Perfektně clonil Lukáš Radil. Švédové srovnali z ojedinělé šance - Dennis Everberg švihl mezi kruhy zápěstím a Francouz se po puku letícímu k pravé tyčce natahoval marně.

Na začátku druhé třetiny zaskočil Švédy Birner, náramnou ranou pod horní tyčku nedal Enrothovi šanci. Ten nestihl lapačkou zareagovat - 2:1.

Poté ale začali mít více ze hry Švédové. Nejprve se postaral o vyrovnání velmi aktivní Oscar Möller, když Francouze pokořil precizní tečí. Za chvíli už hokejisté v žlutých trikotech vedli, když zužitkovali početní výhodu. Ve 33. minutě český gólman přes clonícího hráče neviděl Lindströmovu střelu.

Švédové najednou byli všude, měli navrch. Čechům ovšem pomohli zpět do zápasu špatným střídáním.

Tentokrát využil přesilovku Radil, opět zdatně operující na brankovišti. Enroth reagoval na Klepišovu ránu od modré, jenže puk se odrazil právě od Radila za záda švédského brankáře - 3:3.

Zkraje třetí třetiny mohli jít Jandačovi chlapci do vedení, Tomáš Mertl po odvážném průniku Gulaše ovšem přestřelil.

Osa Petersson, Axelsson nad síly české defenzívy

Švédové se soustředili spíše na defenzívu, uměli si ovšem vybojovat faul a v následných přesilovkách byli neskuteční. Běžela 49. minuta, když český kvartet vyšachovalo několik přesných přihrávek a Axelsson zakončil do odkryté sítě.

Na 4:4 mohl hned dvakrát vyrovnat navrátilec Jakub Klepiš, nejprve při přečíslení tři na jednoho neuspěl se svou patentovanou kličkou do bekhendu, poté zase při samostatném úniku pálil jen do Enrothova betonu.

Švédsko definitivně rozhodlo dvě minuty před třetí sirénou, to potrestal další český přestupek proti pravidlům po druhé exkluzivní příhře Andrého Peterssena Axelsson. Francouz byl bezmocný.

Jandač sáhl pro finálních 18 sekund ke hře bez gólmana, skončila bez úspěchu. Jubilejní sté vystoupení Jana Kováře v reprezentaci tak vítěznou oslavu nepřineslo.

Švédsko - ČR 5:3

Branky a nahrávky: 15. Everberg (Ahnelöv, Lander), 30. Möller (Lindström), 33. Lindström (S. Kronwall), 49. Axelsson (Petersson, Omark), 58. Axelsson (Petersson) - 13. Nakládal (Nestrašil, Radil), 22. Birner (Řepík, Kundrátek), 36. Radil (Klepiš, Nakládal). Rozhodčí: Gofman, Olenin (oba Rus.) - Pihlblad, Dahmén (oba Švéd.). Vyloučení: 2:4. Využití: 3:2. Diváci: 5500. Třetiny:  1:1, 2:2, 2:0.

Švédsko: Enroth - Hersley, S. Kronwall, Ahnelöv, E. Gustafsson, Nygren, Fransson, Högström - Möller, Lindholm, Lindström - Petersson, Ryno, Omark - Cehlin, Andersson, Axelsson - Norman, Lander, Everberg. Trenéři: Grönborg, Popovic a Garpenlöv.

ČR: Francouz - Mozík, Šulák, Nakládal, Šmíd, Kundrátek, Krejčík, Moravčík, Vitásek - Radil, Nestrašil, Sekáč - Gulaš, Mertl (50. Lev), D. Kubalík - Řepík, Jan Kovář, Birner - Klepiš, Horák, Zaťovič. Trenéři: Jandač, Kalous a Špaček.