Ruský útočník Ilja Kovalčuk (vlevo) by mohl zamířit do nově vznikajícího klubu KHL v Pekingu.

Ruský útočník Ilja Kovalčuk (vlevo) by mohl zamířit do nově vznikajícího klubu KHL v Pekingu. | foto: AP

Číňané v Česku žádají: Naučte nás hokej! Klub z Pekingu láká Kovalčuka

  • 35
Během návštěvy čínského prezidenta se v ­Česku koná také kemp pro mladé hokejisty z komunistické země. Zní to divně? Ne, Číňané chtějí uspět na zimních olympijských hrách v ­Pekingu 2022.

O čem všem si čínský prezident Si Ťin-pching s Milošem Zemanem povídali, nevíme. Ale dost možná při rozhovoru za zavřenými dveřmi přišla řeč i na hokej.

Čínské vlajky, vítající státní návštěvu z nejlidnatější země světa, vzbuzující tolik emocí a protestů, vlají také vedle pražského Výstaviště. V malé sportovní hale bruslí čínští hokejisté. Čína a hokej? Opravdu?

Šéf čínských olympioniků Peng Liu s hokejovými žáky v Českých Budějovicích

Ano, to přece není atrakce z Matějské pouti, ale seriózní součást vládního programu na podporu hokeje v Číně.

„Čínská strana se zajímala především o dvě věci. První byly naše zkušenosti s pořádáním mistrovství světa, druhou byl systém výchovy mládeže, obojí souvisí se zimní olympiádou v roce 2022,“ řekl Zdeněk Zikmund, mluvčí hokejového svazu.

Kemp pro 22 hráčů ve věku od 14 do 16 let je výsledkem spolupráce s Čínským olympijským výborem. „Mají velice náročný program. Trénují někdy i čtyřikrát denně - na ledě i na suchu,“ přiblížil Zikmund.

Trenéři se učí na odborných seminářích, při rozborech u videa. Studují dokonce zásady správného stravování či regenerace.

Nic se nesmí podcenit!

V Číně kdysi trénoval i Slavomír Lener

Tamní hokejoví činovníci dostali stranický úkol, a tak si vzpomněli na doby minulé. V roce 1984 byl Slavomír Lener jako metodik hokejového svazu vyslán na stáž do Číny, kterou pak jako trenér dovedl poprvé v historii do B skupiny mistrovství světa.

Číňané se nyní potřebují kvalifikovat na domácí olympijský turnaj, takže chtějí stoupat žebříčkem IIHF (momentálně jsou 38., právo startovat mají země do 18. místa). Ostatně -­ počet registrovaných hokejistů v­ Číně roste, ledové plochy přibývají každým dnem, bruslit se dá třeba v­ nákupních centrech.

Kluby shánějí hokejové odborníky po celém světě, někoho, kdo pozvedne národní tým.

Od příští sezony pravděpodobně bude hrát v Pekingu ruskou KHL klub s názvem Rudá hvězda Kunlun. Stačí, aby doložil během měsíce finanční garance, což by neměl být problém.

Pomůže KHL k „Jao efektu“?

A podle mediálních spekulací tam míří i hvězdný Ilja Kovalčuk, jenž se nepohodl v bohatém Petrohradu, kam utekl z NHL.

Další šílenost? Ne tak docela. Kurz rublu klesá, čínský jüan má potenciál růst. Kovalčuk by mohl svou gáži 15 milionů dolarů klidně zdvojnásobit. Pekingský celek údajně jedná i se slavným trenérem Mikem Keenanem, bývalým koučem Magnitogorsku.

Obránce Sung An-tung se stal prvním čínským hokejistou, který byl vybrán na draftu NHL. V šestém kole jako celkově 172. hráče si ho zvolil klub New York Islanders.

Čínský hokej rovněž zpropagoval loňský draft 19letého Sung An-tunga týmem New York Islanders, jehož manažer Wang pochází ze Šanghaje. „Nebyl vybrán kvůli svému talentu, ale kvůli tomu, co symbolizuje,“ psaly zámořské servery.

Slavnou NHL už může sledovat i čínský lid. Nadané děti kopírují své vzory a doufají, že z nich vyroste hvězda.

Čínští komunisté už podobně „vytvořili“ Jao Minga. Obránce Sung slávy basketbalového obra těžko dosáhne, ale může spustit „Jao efekt“ u jiných začínajících hokejistů. Třeba teď někdo z nich trénoval v Česku...


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.