Ondřej Němec (vpravo) a Anton Wedin v souboji o puk.

Ondřej Němec (vpravo) a Anton Wedin v souboji o puk. | foto: Reuters

Hokejisté ztratili dvoubrankové vedení. Se Švédy nakonec padli 2:3

• 106
Hokejová reprezentace nezvládla na turnaji Channel One Cup ani poslední utkání, byť ho měla dobře rozehrané. Tým vedl v průběhu druhé třetiny díky gólům Tomáše Zohorny a Zdráhala 2:0, nakonec však prohrál 2:3. Češi tak v Rusku končí na posledním místě. Stejně jako naposledy na Karjale.

Tým kouče Miloše Říhy předvedl mnohem lepší výkon než v sobotu proti Rusům, kdy inkasoval ostudný debakl 2:7. Trenérský tým z něj vyvodil změny v sestavě: z prvního útoku do třetího se například propadl nevýrazný veterán Jiří Novotný, ze sestavy vypadl obránce Michal Jordán a jeho jmenovec z útoku Bulíř.

„Po tom včerejšku a vlastně po všech peripetiích, co jsme měli v organizaci a ve všem, si dnes kluci sáhli na dno. A je vidět, že si sáhnout na dno umí. Škoda. V první třetině měli Švédové více šancí, ve druhé za stavu 2:0 jsme udělali takové hloupé chyby. Tam jsme měli alespoň chvilku počkat a být trpělivější. Třetí třetinu jsme odehráli zase jako nejlepší z toho zápasu, ale nedáme gól,“ řekl Říha.

ONLINE: Česko - Švédsko 2:3

utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Češi se dostali do vedení ve 14. minutě díky Tomáši Zohornovi, jehož krásně najetého našel Hanzl. Následoval únik po levé straně zakončený střelou z kruhu. Nutno podotknout, že na gólu nese částečně vinu švédský brankář, jenž na ránu dobře viděl. Puk zapadl přesně k bližší tyči.

Ještě nadějněji to vypadalo ve 29. minutě, kdy se prosadila čtvrtá formace. Bylo to hezké střídání plné důrazné hry do těla. Díky němu se dostal k puku Beránek, který předal kotouč skrz brankoviště Zdráhalovi a ten zblízka dorážel do prázdné.

Radost však příliš dlouho nevydržela, přesně jen 65 vteřin, protože v čase 26:26 snížil Larsson, jenž dorážel puk za bezmocného Bartošáka, jenž předtím výborně vyrazil předchozí ránu. Vítkovický gólman zůstal na všechno sám, obránci mu nepomohli.

No a ten samý švédský hráč ve 35. minutě vyrovnal. Larsson dostal spoustu místa a času před českou brankou a doklepl do polookryté klece puk podruhé.

Češi se snažili hrát aktivně, ale u soupeře byla přece jenom vidět o něco větší kvalita. Ta rezultovala tři minuty před koncem v rozhodující trefu, když neuvyžil svou šanci Novotný, jenž si zprava najel před bránu a bekhendem netrefil, tak na druhé straně Bartošák neudržel nahození zleva a Lunqvist kotouč došťouchal do sítě.

V závěru nepomohla ani hra bez brankáře, národní tým tak na turnaji Channel One Cup prohrál dvě utkání ze tří a končí na posledním místě.

„Byla to smolná porážka, nevyhrál lepší tým. Dali jenom o ten jeden gól víc, co se dá dělat. Měli jsme pak zase šance srovnat, ale bohužel. První třetina byla dobrá, druhá ne, třetí byla podle mě velmi dobrá a skončilo to 3:2 pro Švédy. Je to blbé, ale třeba se můžeme od toho výkonu aspoň odrazit, hráli jsme úplně jiný hokej než proti Rusům,“ myslí si kapitán Novotný.