Rusko - Finsko

Rusko - Finsko - Ruský hokejista Anton But (uprostřed) tísněný finským reprezentantem Pekkou Saravem (vlevo) se snaží ohrozit brankáře Tera Leinonena. | foto: Reuters

Finové se trápili v útoku, s Rusy prohráli

Liberec - Poslední místo patří finským hokejistům po druhém utkání turnaje o Pohár České pojišťovny. V sobotním zápase podlehli ruské reprezentaci 1:4. Doplatili především na špatnou koncovku a chybujícího gólmana Tera Leinonena. Finové se prosadili až šest minut před koncem.

Finský tým přitom mohl dostat do vedení již ve druhé minutě Virta, brankář Jeremenko ale udržel čisté konto i při 42 vteřin dlouhé severské přesilovce pěti proti třem.

Finové byli mnohem aktivnější, vyhrávali většinu osobních soubojů a zdálo se, že je jen otázkou času, kdy se jim podaří skórovat. Soupeř je však za jejich nepřesnou mušku potrestal. V závěru první třetiny zahrozil Mirnov, krátce po přestávce poté Rusové udeřili.

Leinonena ve finské svatyni překonal při hře čtyř proti třem obránce Aťjušov. Svěřenci trenéra Westerlunda si i nadále vypracovávali řadu šancí, dát gól však byl pro ně neřešitelný problém. Dostat puk za Jeremenkova záda se jim nepodařilo ani v
početní výhodě.

Sborná je za jejich nemohoucnost potrestala. Ve 33. minutě přidal druhý gól Taratuchin, který využil nejistý Leinonenům zákrok po střele Charitonova a doklepl puk do sítě.

Seveřanům nepomohla k obratu druhá přestávka, ani téměř dvacetiminutová neplánovaná pauza kvůli výpadku proudu v nové liberecké hale. Navíc necelou minutu poté, co se opět začalo hrát, přidal třetí ruský gól v přesilovce Kuljaš.

Když si poté špatně rozehrávající Leinonen dal prakticky vlastní branku, bylo o vítězi rozhodnuto. Nic na tom nezměnil ani gól Lehtonena v 54. minutě, který připravil Jeremenka o čisté konto.

Právě výkon brankáře celku Ak Bars Kazaň označil trenér sborné Vladimir Krikunov za klíčový. "Finové hráli zejména v úvodu zápasu dobře, ale Jeremenko nás podržel.

Výborně chytal celé utkání a jeho výkon měl podstatný vliv na výsledek," řekl
Krikunov na adresu hráče, kterého v uplynulé sezoně vedl v moskevském Dynamu. "Navíc jsme měli i štěstí v koncovce, při vstřelení dvou gólů," uvedl ruský trenér.

Jeho protějšek Westerlund hořekoval nad nízkou produktivitou.

"Máme problém se vstřelením gólu," řekl finský kouč. Seveřané se za 125 minut dvou libereckých zápasů prosadili jen dvakrát. "Navíc jsme dnes mockrát inkasovali v oslabení," řekl Westerlund.

Rusko využilo dvě početní výhody, jednou se prosadilo i při signalizované přesilové hře.

Rusko - Finsko 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
Branky a nahrávky:
23. Aťjušov (Kuljaš, Sušinskij), 33. Taratuchin (Charitonov, Sušinskij), 48. Kuljaš (Aťjušov), 52. Tatatuchin - 54. Lehtonen (Viuhkola, Louhi). Rozhodčí: Minář - Barvíř, Blümel (všichni ČR). Vyloučení: 8:10. Využití: 2:0. Diváci: 1090.