Radost českých hokejistů po výhře nad Slovenskem.

Radost českých hokejistů po výhře nad Slovenskem. | foto: iihf.com

Čtvrtfinále je blízko. Osmnáctiletí hokejisté porazili na MS Slovensko

• 13
Minsk (Od spolupracovníka iDNES.cz) - Klíčový souboj o postup do čtvrtfinále světového šampionátu vyhráli čeští hokejisté do osmnácti let nad Slovenskem 4:3.

Přestože se čeští mladíci na začátku střetnutí trápili, dostali se díky nedisciplinovanosti soupeře v závěru první třetiny do vedení, které navíc v první polovině druhé části rozšířili na rozdíl tří branek.

Nakonec však měli čeští mladíci co dělat, aby udrželi jednobrankové vítězství. Skvělý výkon podal karlovarský odchovanec Martin Frk, jenž nasbíral tři body, a brankář Libor Kašík.

Federální derby mezi Českou republikou a Slovenskem začalo hodně opatrně. Navzdory tomu, že český tým měl být papírově favoritem střetnutí, aktivnějším dojmem působili v úvodu Slováci.

Hráči v modrobílých dresech mohli otevřít skóre v 8. minutě. Syn generálního manažera slovenské reprezentace David Bondra využil chyby českých zadáků a nebezpečně mířil směrem na Kašíka, který nakonec zasahovat nemusel, protože slovenský útočník branku těsně přestřelil.

Slováci ke své smůle začali faulovat, často i v útočném pásmu, a sudí je bez milosti trestali vyloučeními.

V přesilových hrách vynikala zejména druhá řada s Frkem a Vachovcem na křídlech skvěle dirigovaná od modré čáry kapitánem Jankem.

Výsledkem nečisté hry Slováků bylo celkem pět trestů v první třetině a hned dvě dvojnásobné přesilovky českého týmu. Češi si v nich nějaké šance vypracovali, ale nebylo jich mnoho.

Když už se zdálo, že oba týmy odejdou do kabin za bezbrankového stavu, 14 vteřin před koncem první části prolomil české trápení po krásné přihrávce zpoza branky rychlou střelou Michal Vachovec, jediný český střelec ze zápasu proti Rusům.

Čechům vyšel výborně vstup do druhé třetiny, když již po necelých dvou minutách přidali druhou trefu. Ve skrumáži před brankou ukázal největší přehled Petr Zámorský, jenž s notnou dávkou štěstí poslal puk až za brankovou čáru.

Fatální chyba slovenských zadáků vedla ke třetí gólové vložce. Do úniku se dostal karlovarský talent Martin Frk, který přesprintoval Čerešňáka a přítomným divákům ukázal svou chladnokrevnost, když suverénně zavěsil pod horní tyč.

Slovenský celek reagoval na nepříznivý stav oddechovým časem, ale ani ten družině trenéra Andreje Výboha nepomohl k výrazné změně obrazu hry. Když už si Slováci přece jen dokázali vypracovat střelecké pokusy, ztroskotávali na jistém Kašíkovi.

Naopak před brankou Slováků to nepříjemně hořelo ve 38. minutě, kdy nedokázali využít velkého závaru Holík ani nejaktivnější hráč českého výběru, Martin Frk.

Do poslední dvacetiminutovky vstupovali hráči České republiky s tříbrankovým náskokem, a tak nikam nepospíchali a soustředili se na precizní obranu. Snaživým Slovákům v útoku prakticky nic nedovolili.
Zajímavé věci se začaly dít až od 55. minuty. Nejprve totiž Slovensko zásluhou Marka Tvrdoně snížilo a najednou Slovákům narostla křídla. Začalo se hrát nahoru dolů a několikrát musel Kašík v české brance hasit velké požáry.

Nejprve však skórovali Češi, když se z mezikruží trefil přesně mezi betony Riečického Dominik Uher. Bláznivá pasáž pokračovala, když Kašíka příklepem překonal Dominik Šimčák.

V závěru byl vyloučen český kapitán Jank, Slovensko odvolalo gólmana a dokázalo ještě zásluhou střely Dominika Šimčáka z mezikruží pět vteřin před sirénou snížit na rozdíl jediné branky.

Vítězství si už však svěřenci trenéra Jiřího Kopeckého vzít nenechali. Důležité utkání se Slovenskem tak čeští mladíci zvládli a pokud porazí Lotyše, tak si ve čtvrtfinále šampionátu do osmnácti let zahrají.

výsledky

Skupina B:

Česká republika – Slovensko 4 : 3 (1:0, 2:0, 1:3)
Branky a nahrávky:
20. Vachovec (Holík, Frk), 22. Zámorský (Frk, Jank), 28. Frk, 56. Uher (Dvořáček, Zámorský) – 55. Tvrdoň, 57. Šimčák (Toman), 60. Šimčák (Mráz, Trška). Rozhodčí: Sidorenko (Blr.), Smith (Can.) - Dehaen (Fra.), Fluri (Sui.) Vyloučení: 5:5.
Využití: 1:1.

Sestava ČR: Kašík - Valenta, Pavlík, Jank, Klimíček, Žovinec, Zámorský, Lenoch - Filippi, Stach, Vlach - Vachovec, Holík, Frk - Sekáč, Koudela, Kindl - Hanták, Herman, Uher - Dvořáček. Trenéři: J. Kopecký, J. Juřík.

Lotyšsko – Rusko 0 : 9 (0:2, 0:4, 0:3)
Branky
: 8., 23. a 26. Namestnikov, 21., 41. a 44. Kuzněcov, 6. Nestěrov, 34. Želdakov, 58. Šalunov.

Skupina A:

Švýcarsko – USA 1 : 5 (1:1, 0:2, 0:2)
Branky: 12. Hofmann – 13. a 25. Czarnik, 40. Arnold, 49. Clendening, 53. Zucker.

Bělorusko – Švédsko 0 : 7 (0:0, 0:5, 0:2)
Branky: 31., 36. a 41. Larsson A., 21. a 24. Rendfeldt, 34. Friberg, 45. Thorell.