Rusko - Česko: Rolinek (vlevo) v souboji s Radulovem.

Rusko - Česko: Rolinek (vlevo) v souboji s Radulovem. | foto: Profimedia.cz

Čeští hokejisté trápili ruského favorita, poprali se, ale nakonec podlehli 2:5

• 55
Až v nervózní koncovce, kterou poznamenala bitka několika hráčů, ztratili čeští hokejisté v souboji s Ruskem naději na bodový zisk. Ve svém druhém duelu na moskevském Channel One Cupu podlehli favorizovanému domácímu výběru 2:5.

Rusové většinu utkání plnili úlohu suverénně vedoucího celku průběžného pořadí série Euro Hockey Tour. Jen ve druhém dějství se jejich suverenita kymácela, když se svěřencům trenéra Vladimíra Růžičky podařilo díky Jakubu Klepišovi a Janu Markovi zlikvidovat dvoubrankové vedení. Jenže Češi opět brzy o gól kulhali a nakonec si připsali první prohru v základní hrací době v sezoně.

Naopak odpolední remíza Švédska s Finskem v základní hrací době s předstihem zajistila Rusku celkové prvenství v turnaji.

Češi začali z pohledu celkového vývoje turnaje důležitý zápas o poznání lépe a v samém úvodu uzamkli Rusy téměř na minutu v jejich obranném pásmu. Kutlákovu ránu však pokryl gólman Barulin a Vašíček mířil nad. Tím však útočné manévry českých hokejistů pro první třetinu prakticky skončily.

Na druhé straně se otevřel prostor před Morozovem, ale brankář Kopřiva byl pozorný. Důležitost a prestiž souboje dokumentovala i skutečnost, že první potyčka přišla již na konci páté minuty, kdy byla na ledě Markova formace.

Zápas jsme sledovali on-line

Krátce nato šli domácí do vedení. Přečíslení Rusů dva na jednoho se zakončením Zinovjeva sice ještě český gólman pokryl, ale akce pokračovala, Mozjakin našel od hrazení Sušinského, který bekhendem prostřelil Kopřivu mezi betony.

Tlak Rusů neustával, jejich příležitosti se množily a Růžičkova ekipa se k ohrožení Barulina prakticky nedostávala, o čemž svědčily pouhé čtyři střely na ruskou branku v prvním dějství. V polovině 17. minuty navíc zvýšil Zaripov na dvoubrankový rozdíl a nadšení domácí fanoušci rozjeli v Megasport Areně mexickou vlnu.

Také na počátku druhé dvacetiminutovky byli Rusové aktivnějším týmem, ale český výběr se osměloval čím dál častěji. V 25. minutě pálil z mezikruží Marek, Barulin vyrazil jeho pokus hřbetem lapačky těsně nad. Na druhé straně jeli Rusové dva na jednoho, Saprykina však vychytal Kopřiva. Vzápětí se strhla mela, při níž na ledě dlouho bojovali Pilař právě se Saprykinem a pošťuchovaly se i další dvojice hráčů.

Krátce poté to zkusil Hlinka, po jehož ráně měl ideální příležitost ke snížení Čermák, s dobře mířenou střelou z mezikruží si však Barulin poradil. V 28. minutě ujel v oslabení Marek, tváří v tvář Barulinovi sice pálil nad, ale byl přitom hákován Nikulinem. Nařízené trestné střílení proměnil blafákem do bekhendu Klepiš.

Chvilku nato musel na trestnou lavici Zinovjev, Rolinek zavezl puk do útočného pásma, našel mezi kruhy číhajícího Marka a ten s přehledem vymetl pravý horní růžek Barulinovy branky. Rusové očividně znervózněli, ale další českou šanci přežili a vzápětí sami opět zvyšovali svůj tlak.

Radulovovu střelu zápěstím zlikvidoval Kopřiva, ovšem právě Radulov poslal v 34. minutě svůj tým znovu do vedení. Při signalizovaném vyloučení Čechů si ve skrumáži před Kopřivou přikopl puk a poslal ho za záda českého gólmana.

Drama pokračovalo i ve třetí části a až v samém závěru potvrdili výhru sborné Saprykin a Kuljaš, jehož nekompromisní dorážku přes Kopřivovu hokejku potvrdil videorozhodčí. Na zvrat už Češi neměli, po Saprykinově gólu se navíc strhla druhá větší bitka a na trestných lavicích nebylo v závěrečných desítkách vteřin k hnutí.

Rusko - Česko 5:2

Branky a nahrávky: 6. Sušinskij (Mozjakin), 17. Zaripov (Těreščenko), 34. Radulov (Saprykin), 58. Saprykin (Gorovikov, Radulov), 60. Kuljaš (Višněvskij, Jašin) - 28. Klepiš z tr. střílení, 30. Marek (Rolinek). Rozhodčí: Persson, Rönnmark (oba Švéd.) - Birin, Medvěděv (oba Rus.). Vyloučení: 13:17, navíc Kornějev (Rusko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 12.500. Třetiny: (2:0, 1:2, 2:0).

Rusko: Barulin - Proškin, I. Nikulin, Tverdovskij, Kornějev, Kuljaš, Višněvskij, Aťjušov, Varlamov - Morozov, Těreščenko, Zaripov - Radulov, Gorovikov, Saprykin - Michnov, Ščastlivyj, Jašin - Sušinskij, Zinovjev, Mozjakin. Trenér: Vjačeslav Bykov.

Česko: Kopřiva - Pilař, Čáslava, Krstev, Sičák, Kutlák, Blaťák, Zíb, Skrbek - Květoň, Čermák, Hlinka - Irgl, Marek, Rolinek - Starý, Vašíček, Vampola - Klepiš, Červenka, Lukeš. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.

Švédsko - Finsko 1:2 SN