ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Rob Wallator/Hockey Canada Images

Hrozivý víkend mládežnického hokeje. České výběry byly za otloukánky

  • 27
Kdo si o víkendu vyhledal zprávy o počínání mladých českých hokejistů, musel být v rozpacích. Šestnáctka, sedmnáctka i osmnáctka skončily na svých turnajích poslední, jen výběr do 19 let se umístil jako předposlední. Nezbývá než se opět ptát: Je to jen náhoda, nebo alarmující zpráva?

„Nad umístěním vůbec nepřemýšlím. Není příjemné skončit poslední, ale zajíci se počítají až po lovu,“ reagoval na neúspěch svých svěřenců trenér Jakub Petr v rozhovoru pro hokej.cz. Osmnáctka se pod ním na turnaji pěti v Klášterci nad Ohří musela sklonit před Finskem, USA, Ruskem a Švédskem.

Nejhorší na turnaji v Göteborgu skončila i česká reprezentace do 16 let, vedená trenérem Petrem Hakenem. „Nechci říkat, že to bude pořád lepší, ale soupeři nás nepřehrávali, až na Rusy,“ ohlížel se za vystoupením kouč.

Víkend českých výběrů

Do 19 let (Berlín): 4 zápasy, 4 body, předposlední místo
Do 18 let (Klášterec n. O.): 4 z., 2 b., poslední
Do 17 let (Ufa): 4 z., 2 b., poslední
Do 16 let (Göteborg): 3 z., 1 b., poslední

O mnoho lépe si nevedla ani sedmnáctka v Ufě a devatenáctka v Berlíně. Když si počínání všech čtyř mládežnických reprezentací na turnajích minulého týdne shrnete, nevyjde vám příliš optimistická bilance – 15 zápasů, dvě výhry (z toho jedna po nájezdech) a 13 porážek (čtyři se ziskem jednoho bodu).

Obzvlášť v případě výběru do 18 let je nelichotivé umístění znepokojující vzhledem k faktu, že domácí turnaj byl zároveň generálkou před blížícím se mistrovstvím světa, které se koná v dubnu v americkém Plymouthu.

„Na druhou stranu, byly tam třetiny a fáze, kdy jsem byl příjemně překvapen. Co si budeme povídat, stáli proti nám samí favorité, které jsme místy přehrávali. Ale na komplexní hodnocení ještě zbývá čas,“ nepropadal panice trenér Petr.

Kouč, který v průběhu sezony skončil ve Vítkovicích, se musí na střídačce osmnáctky před šampionátem rychle rozkoukat, neboť byl do funkce dosazen po konci svého předchůdce Karla Berana teprve na konci ledna. „S mužstvem jsem byl poprvé, poznávali jsme se, proto hodnotím turnaj spíš třetinu po třetině,“ uznal Petr, jenž s osmnáctkou dosáhl na světovém šampionátu coby hlavní kouč v roce 2014 na stříbrné umístění.

Deset důvodů krize v hokeji. Vztahy s rodiči, lenost či málo elánu

Poslední prověrka však naznačila, že přiblížení se podobnému úspěchu je spíše v rovině sci-fi. Povzbuzením budiž alespoň to, že v Klášterci neměl Petr k dispozici nejlepší hráče dané věkové kategorie jako Jana Myšáka či Michala Guta. Trenér si zároveň všímal slibných záblesků ve hře, vyzdvihl také bojovnost a schopnost mladíků dodržovat pokyny.

Ani to však nelepší celkový dojem z hororového víkendu mládežnických výběrů. „Musíme si na špatné výsledky zvykat. Už několik let odcházejí mladí hráči ven,“ všímá si uznávaný trenér Zbyněk Zavadil v rozhovoru pro iDNES.cz. „Existují tři cesty: naše, švédsko-finská a zámořská. Spousta kluků jde pryč právě kvůli těmto reorganizacím a špatným soutěžím.“

Zavadil tím narážel na dlouhodobou nestabilitu v organizaci českých mládežnických soutěží. Stačí se podívat na juniorskou extraligu, která dělá jednu změnu za druhou a kauza kolem pochybného vyloučení některých klubů vrhá negativní světlo na počínání svazu.

Dalším políčkem je strašidelný výčet umístění z nedávných mezinárodních turnajů. Případný krach na dubnovém MS do 18 let může krizi ještě prohloubit.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.