David Pastrňák z Bostonu v šanci před brankářem Calvinem Pickardem z Colorada.

David Pastrňák z Bostonu v šanci před brankářem Calvinem Pickardem z Colorada. | foto: AP

Záchrana českého hokeje na obzoru? Podívejte se na žebříček nadějí

  • 29
Současnost českého hokeje působí chmurně. A zítřky? Kdesi na obzoru svítá. Či je to jen matoucí záblesk?

Nová generace Davida Pastrňáka, Pavla Zachy, Martina Nečase či Jakuba Škarka by měla oprášit pověst hokeje, jakéhosi rodinného stříbra této země. To oni by jednou měli vynikat v NHL a táhnout reprezentační áčko, jež na posledních šesti velkých akcích nedosáhlo na medaili.

Bostonský útočník Pastrňák ve čtvrtek dvěma trefami dotáhl Crosbyho a spolu s kanadským idolem vede v soutěži tabulku kanonýrů.

Centr Zacha v devatenácti nastupuje za New Jersey Devils. Brněnský forvard Nečas by se v příštím draftu měl objevit v prvním kole. Brankář Škarek v sedmnácti okusil extraligu dospělých. Osmnáctka v srpnu prvně v dějinách ovládla prestižní Hlinkův memoriál. Že by se Česko vracelo do špičky?

MF DNES prozkoumala zásoby doma zrozeného talentu. S pomocí pěti odborníků sestavila žebříček nejlepších mladíků (16 až 20 let).

Hlasovali svazový šéftrenér Slavomír Lener, kouč dvacítky Jakub Petr, skauti klubů NHL Milan Tichý s Jiřím Hrdinou a Jiří Fischer, jenž pracuje pro Detroit Red Wings a pomáhá též v reprezentaci dospělých.

Čtyři Češi ve světové stovce

Není divu, že se jasnou jedničkou stal dravec Pastrňák. Jen 23 zápasů mu stačilo na 18 zásahů. Zároveň si v elitní lajně vedle Marchanda a Bergerona plní povinnosti při bránění.

Dvojkou je Zacha, nyní jediný český teenager v NHL. Prvních pár zápasů zmeškal až tento týden kvůli zranění v obličeji, už o víkendu se však zřejmě vrátí do sestavy Devils.

Třetí skončil Nečas, jehož v brněnské Kometě zasadili do prvního útoku. Zkušený parťák Martin Erat se proměnil v jeho opatrovníka, po trénincích s ním zůstává na ledě, radí mu. Daleko to mohou dotáhnout jeho šikovní vrstevníci Filip Zadina, Martin Kaut či Filip Chytil. „Pozor právě na Kauta a Chytila,“ řekl jeden skaut z NHL. „Ve vašem žebříčku by mohli být výš než střelec Zadina, jsou všestrannější.“

Pouze čtyři krajané – právě Zadina, Pastrňák, Zacha a Jakub Vrána – se vměstnali do světového Top 100 talentů do 21let. V listopadu ho vyhlásil kanadský časopis Hockey News. Rozparáděný Pastrňák by povýšil z 33. místa. Chudé zastoupení by se však v konkurenci velmocí nezměnilo. Ač Češi zastavili svůj pád, stoupají jen nemotorně a nesměle.

Zatracená juniorská liga

Fischer spatřil slibné znamení v triumfu osmnáctky na Hlinkově memoriálu: „Po nějaké době jsem viděl několik našich kluků na světové úrovni, což je povzbuzující: Škarek, Zadina, Nečas nebo Kondelík.“

Jenže na bezbřehý optimismus je patrně brzy. „Třeba ročník 1999 vypadá slušně,“ uznává Jiří Hrdina. „Zato ten další je slaboučký. Svaz se bude moci chlubit, až vyprodukuje osm devět borců pro každý draft.“

„Je to něco jako výstřel do tmy,“ tvrdí Milan Tichý. „Jako když se objevili Pastrňák, Vrána a Zacha. Za nimi zůstala díra. Pár výjimečných talentů navíc vždycky vyroste. Je jedno, jestli zrají ve Švédsku, v Popovicích nebo v Africe.“

Hrdina a Tichý, bývalí hráči NHL i reprezentace, vidí zlo hlavně v rozmělněné juniorské extralize. „Aby byly zápasy vyrovnané a kvalitní, stačilo by dvanáct týmů. Svaz rozšířil soutěž z politických důvodů na osmnáct. V drtivé většině utkání není koho sledovat.“

Před pěti lety zrozené akademie zatím bohužel nechrlí stáda hokejových kabrňáků. Finanční podpora a trenéři placení ze svazu nepůsobí dost efektivně. Na druhou stranu nelze Lenera a spol. vinit z nečinnosti. Dospívající špičku sledují a řadí si ji do žebříčků.

„U kluků si vedeme předpověď směrem k NHL, nároďáku a extralize,“ tvrdí Lener. „Tlačíme na trenéry v klubu, aby s nimi pracovali víc. Věnujeme jim pozornost při reprezentačních akcích. Jednám s olympijským výborem, aby mohli přednostně využívat služeb fyzio-specialistů a výživových poradců.“

Prima. Jenže ani konkurence sladce nespinká na vavřínech. A tak ji zatím česká stíhačka příliš nestraší.

Top 20 českých hokejových talentů

Žebříček nadějí ve věku 16 až 20 let sestavila MF DNES s přispěním svazových trenérů Slavomíra Lenera a Jakuba Petra, skautů Jiřího Hrdiny (Dallas) a Milana Tichého (Columbus) a Jiřího Fischera, jenž pracuje pro Detroit a pomáhá u reprezentačního áčka. Hoši se mohou prosadit vNHL a jednou snad též pozvednou národní tým dospělých.

1. David Pastrňák
(20 let, křídlo, Boston, NHL)
Kometa sezony. Byť na Světovém poháru nevynikl, za Bruins válí. Chválí jej přísný kouč Julien i spoluhráči. Fanoušky baví troufalými průniky. Nový Jágr se nenarodí, „Pasta“ se ale může stát českým esem.

2. Pavel Zacha
(19, centr, New Jersey, NHL)

Ze statistického pohledu nenápadnější (2+5 ve 24 zápasech). Kluk s postavou chlapa hraje jakéhosi záložníka. Mohl by se víc tlačit do zakončení. Učí se, roste ve všestranného tahouna.

3. Martin Nečas
(17, centr, Brno)

V Kometě dostal v extralize nevídaný prostor. Čeští trenéři nenechávají mladíky vyniknout v první lajně. Bohužel. Nečas si výsadu zaslouží. Poctivě rozvíjí dary shůry. Znalci v něm vidí ofenzivního borce pro první či druhou formaci.

4. Jakub Vrána
(20, křídlo Washington, NHL)
Ať řval radostí, či jen s úlevou vydechl, muselo ho být slyšet z Hershey, kde má Washington farmu, až v Letňanech, odkud v patnácti vyrazil do světa. Caps ho v listopadu konečně povolali do NHL. Jeho čich na góly se bude repre hodit.

5. Filip Hronek
(19, obránce, Saginaw, OHL)
Češi dlouho nevychovali elitního beka. Byť se Hronek nestane novým Lidströmem, může to dotáhnout na druhého až třetího zadáka Detroitu. Patří do nové vlny obránců, kteří dovedou přitvrdit i umně zacházet s kotoučem.

6. Jakub Škarek
(17, brankář, Jihlava/Sparta)
Nový Hašek? Pomalu, prosím. Ale už v patnácti chytal tenhle gymnazista za jihlavské áčko. Nedávno si odbyl vítěznou premiéru ve Spartě. Prospívá mu dohled gólmanského trenéra Petra Jaroše. Kdyby se dál rozvíjel raketovým tempem, bude jedničkou v NHL i reprezentaci.

7. Michael Špaček
(19, centr, Red Deer, WHL)
Tvořivý pravák ve druhé sezoně vjuniorce září (14+24 ve 28 startech). Pardubice mu nedaly prostor jako Brno Nečasovi. Škoda.

8. Filip Zadina
(17, křídlo, Pardubice)
Ryzí kanonýr. Podle Hockey News největší český talent poslední doby. V extralize se na podzim neprosadil. Zvažoval odchod do ciziny. Zatím válí v juniorce.

9. Vítek Vaněček
(20, brankář, Hershey, AHL)
Podle skautů jsou Češi nejúspěšnější ve „výrobě“ gólmanů. Vaněček se protlačil na farmu Washingtonu, kde má skvělá čísla. Průměr 2,1 gólu, úspěšnost 92,2 procenta.

10. Dominik Mašín
(20, obránce, Syracuse, AHL)
V rezervě Tampy se pere s obtížným přechodem mezi dospělé. Vede si dobře. Jen vydržet!

11. Libor Hájek
(18, obránce, Saskatoon, WHL)
Též on patří Tampě, utvoří jednou s Mašínem pár v týmu Lightning?

12. Daniel Vladař
(19, brankář, Providence, AHL)
Skoro dvoumetrový čahoun. Boston už si jej cvičí na farmě.

13. Jakub Zbořil
(19, obránce, St. John, QMJHL)
Talentem oplývá, v Bostonu jej ale kritizovali za chabou fyzičku. V juniorce má skoro bod na utkání.

14. Filip Chlapík
(19, centr, Charlottetown/QMJHL)
Podobný případ. Nadaný, zručný. Leč byl poněkud líný. Tvrdí, že dostal rozum. Drží se v Top 10 bodování QMJHL (44 bodů, 26 mačů).

15. Martin Kaut
(17, útočník, Pardubice)
Dříč. Ač na veřejnosti není tak velebený jako Nečas, znalci věří, že na draftu pronikne do prvních kol.

16. Filip Chytil
(17, útočník, Zlín)
Po drzé kličce v neděli proti Kometě prvně skóroval v extralize. Stejně jako Kaut kdekoho překvapí.

17. Aleš Stezka
(19, brankář, Chicago, USHL)
V americké juniorce se zaskvěl sérií uhájených nul. Další obr, v českém brankovišti může být přetlak!

18. Ostap Safin
(17, útočník, Sparta)
Kus chlapa. Adept 1. kola draftu. Jen pozor na přístup, varuje skaut.

19. Libor Zábranský
(16, obránce, Brno)
Syn slavného otce, majitele a kouče Komety. Už okusil extraligu.

20. David Kaše
(19, útočník, Chomutov)
Drobný, hbitý. Jeho bratr Ondřej se chytil v Anaheimu. On v NHL patří Philadelphii.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.