Český brankář Lukáš Pařík inkasuje v prodloužení s Američany, překonal ho Cole...

Český brankář Lukáš Pařík inkasuje v prodloužení s Američany, překonal ho Cole Caufield. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Česko - USA 3:4 v prodl., hokejisté prohráli, ale mají důležitý bod

• 716
Česká hokejová reprezentace do dvaceti let podlehla Spojeným státům 3:4 po prodloužení, rozhodl Cole Caufield. Juniorům na mistrovství světa v Ostravě nestačily ani dvě branky kapitána Libora Zábranského. Češi navíc přišli o zraněného útočníka Jana Jeníka.

Česko - USA 3:4P

Něco pozitivního na prohře v prodloužení je. Češi se díky zisku bodu odpoutali v tabulce od Německa a už se nemusí bát, že Rusové nad Německem zvítězí v základní hrací době, což by Čechy poslalo do boje o záchranu kvůli nezvládnutému vzájemnému duelu s Němci.

„Trenér (Varaďa) řekl, že je s námi spokojený. Bod s Amerikou je cenný a dobrý,“ řekl útočník Petr Čajka.

Gól mu neuznali, tak se Kubíček zdravě naštval a zařídil další

Riziko ovšem zůstává v případě, pokud Rusové zvítězí až v prodloužení (a Češi prohrají za nula bodů s Kanadou v úterý večer, takže by se Němci na Čechy bodově dotáhli), za takové situace postoupí Rusové i Němci a na Čechy stejně zbude boj o záchranu

Postup mohla mocně přiblížit jakákoliv výhra, jenže už začátek zápasu nebyl dobrý. Čechy opět srážel vysoký počet faulů, který se proti Spojeným státům vyšplhal až na číslo sedm, ostatně hned to první soupeř využil. Šestkrát se provinil i on, čehož Češi využili dvakrát.

MS do 20 let v Ostravě a Třinci

speciální příloha

Američané nastoupili s větší chutí a energií, přičemž jejich tlak umocnilo vyloučení Radka Kučeříka z druhé minuty.

Právě kvůli tomu Češi poprvé inkasovali, Nick Robertson poslal puk zpoza brány na Shana Pinta, u něho sice stál obránce Tomáš Dajčar, jenže soupeře bránil jen ledabyle. Proto měl Pinto možnost vystřelit.

Za brankářem Lukášem Paříkem zvonila navíc v dalších minutách hned dvakrát tyčka, a to po střelách Pivonky a Caufielda, přičemž na střely to bylo v tu chvíli pro jejich tým 10:1.

Českým hokejistům pomohly šťastné chvíle útočníka Jana Jeníka a zejména obránce Libora Zábranského, který vyrovnal v desáté minutě přízemní střelou k tyči od modré čáry. Druhý gól přidal v závěru první třetiny, kdy využil výtečné nahrávky Michala Teplého k tyči.

Vděčit mohl právě Jeníkovi, protože Američané šli po dvou faulech na něj do tří.

Prostřední část ovládli zase Američané, hned zkraje vyrovnal při signalizovaném vyloučení Arthur Kaliyev, jeho gól muselo potvrdit video. Na 3:2 otočil ve 27. minutě Jack Drury, jemuž úžasně nahrál po otočce Trevor Zegras.

Do třetí třetiny nastoupil národní tým bez zraněného Jana Jeníka, který si pochroumal levé koleno po střetu s Jacobem Pivonkou.

„Do zápasu s Kanadou určitě nenastoupí. Teď to vypadá špatně,“ přiblížil kouč Václav Varaďa.

Ve 47. minutě se Češi radovali z Kubíčkova gólu, ovšem situaci dokonce dvakrát kontrolovalo video, Varaďa si po prvním verdiktu sudích vybral ještě trenérskou výzvu. Bez úspěchu. Záběry jasně ukazují, že útočník Ondřej Pavel zasáhl brankáře Knighta do hlavy.

„Nekomentoval bych to, je tu nějaký metr rozhodčích, mají to taky těžké, koukají na ně komisaři. Posoudili to tak a my se hecli,“ nechtěl víc rozebírat neuznaný gól kapitán Zábranský.

Kubíček nakonec prosadil svou, protože následovala přesilová hra českého týmu, kterou po jeho nahrávce využil Petr Čajka. „Potřebovali jsme srovnat, takže šlo všechno na bránu! Jsme rádi, že to vyšlo. Čája to doklepl výborně,“ chválil Kubíček.

Utkání dospělo až do prodloužení, v něm čeští hokejisté drželi puk více než soupeř, nakonec to byl ale Caufield, který po pěkné přihrávce překonal Paříka.

Pro něho šlo o premiéru na šampionátu dvacetiletých při absenci jedničky Lukáše Dostála.

Dál se Česko v úterý postaví od 19 hodin Kanadě, zápas rozhodne o (ne)postupu do čtvrtfinále.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let

Skupina B (Ostrava)

Česká republika - USA 3:4 v prodl. (2:1, 0:2, 1:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 10. Zábranský (Klikorka), 19. Zábranský (Plášek, Teplý), 49. Čajka (Kubíček) - 4. Pinto (Robertson, Wahlstrom), 22. Kaliyev (Zegras, Miller), 27. Drury (Zegras, Kaliyev), 64. Caufield (Turcotte). Rozhodčí: Schrader (Něm.), Vikman (Fin.) - Nordlander (Švéd.), Obwegeser (Švýc.). Vyloučení: 7:6. Využití: 2:1. Diváci: 8693 (vyprodáno).

Sestavy:
Česko: Pařík - Zábranský, Klikorka, Kubíček, Kučeřík, Haš, Dajčar - Jeník, Pytlík, Plášek - Teplý, Čajka, Blümel - Raška, Pavel, Myšák - Pekař, Šik. Trenér: Varaďa.

USA: Knight - Harris, Samuelsson, Stastney, Miller, Emberson, Jones, York - Wahlstrom, Pinto, Robertson - Kaliyev, Drury, Zagras - Caufield, Turcotte, Beecher - Ford, Hall, Brink - Pivonka. Trenér: Sandelin.