Pátek 14. května 2021, svátek má Bonifác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 14. května 2021 Bonifác

STALO SE 29. DUBNA: Hokejisté urvali první velkou medaili. Se skóre 1:31

  15:59
Přesně před 100 lety vybojovali českoslovenští hokejisté první opravdu světovou medaili. Na letních - ano letních - olympijských hrách v belgických Antverpách v roce 1920 udolal národní tým Švédy 1:0 v přímém souboji o bronz. Tento turnaj je také zpětně považován za první hokejové mistrovství světa v dějinách.

Československé družstvo na olympijských hrách v Antverpách v roce 1920. Zleva stojí dr. Adolf Dušek (předseda svazu), Vilém Loos, Josef Šroubek, Jan Palouš, Karel Hartmann, Jan Peka (v civilu), Karel Pešek a Otakar Vindyš. | foto: ČTK

Po dvou vysokých porážkách na turnaji stanuli českoslovenští hokejisté před velkou výzvou. V duelu o bronzové medaile měli vyzvat Švédy - znamenitě trénovaného, fyzicky silnějšího a dosud nepoznaného soupeře.

„Heja, heja, heja, hej!“ zněl Ledovým palácem v Antverpách bouřlivý pokřik, když Seveřané vstupovali na led.

Švédové už na turnaji porazili tři evropské výběry a nyní se chystali zamést i s československými hráči.

Zaplněné hlediště se těšilo na poslední olympijský zápas. Kanaďané tou dobou již byli zlatí, Američané stříbrní. Kdo ale urve poslední medaili?

Mnozí považovali za favority Švédy. Nutno dodat, že zřejmě právem.

„Netušili jsme, do jakého boje jdeme. Byl strašný nejen pro naše svaly a plíce, ale především pro naše nervy,“ vzpomínal reprezentant Jan Palouš po letech na zápas o bronz ve své knize Mušketýři s hokejkou.

Zvláštní hrací systém

Na olympijských hrách v roce 1920 lední hokej stále ještě psal první kapitoly své bohaté historie, už tehdy ale měli Čechoslováci mezi mantinely vybudované jméno. Ostatně před první světovou válkou se stali - ještě jako reprezentanti Čech, které spadaly pod rakousko-uherské mocnářství - třikrát mistry Evropy.

24. dubna 2020 v 12:50, příspěvek archivován: 27. dubna 2020 v 14:13

V Antverpách zcela dominovali Kanaďané s Američany, takže zápas o bronz se stal zároveň soubojem o nejlepší evropský celek. Vzhledem k poněkud zvláštnímu hracímu systému se na led proti sobě postavili soupeři se zcela odlišnou turnajovou minulostí.

Čechoslováci do té doby odehráli dva zápasy. V prvním schytali debakl 0:15 od Kanady, kterou reprezentoval tým Winnipeg Falcons. Ve druhém 0:16 od Američanů. A zámořské celky je masírovaly nejen hokejově, ale i fyzicky.

Bergvallův hrací systém

Systém používaný v době kolem první světové války.

Na turnaji v Antverpách se v první fázi utkaly týmy ve vyřazovacím pavouku o celkové prvenství. V další fázi spolu hrála o druhé místo družstva, která prohrála s vítězem (Kanadou). Ve třetí fázi si to rozdaly o bronz výběry, jež v předchozích duelech padly se stříbrným týmem (Spojenými státy). 

Vlivem tohoto systému se výrazně lišil počet zápasů, které mužstva sehrála. Např. Belgie zvládla jeden, Čechoslováci odehráli celkem tři a Švédové dokonce šest.

„Šroubek se obíral trhlinou nad zalitým okem, Káďa (Karel Pešek) přikládal obklady na oteklý kotník pravé nohy, Vilda (Vilém) Loos omakával naběhlé lýtko,“ popisoval Palouš tvrdý střet se zámořským hokejem.

„Nejzbědovanější byl (Karel) Hartmann. Jeho oba boky byly natlučeny, že se na každém objevila velká tmavomodrá skvrna, která později až zčernala. Hartmann pokaždé zasténal, když se v noci převracel na lůžku.“

Bolesti na těle družstvu na pohodě příliš nepřidávaly. „Co je to za sport, kde se dovoluje, aby obr utloukal kyjem bezbranného?“ tázal se nechápavě reportér Josef Laufer.

To Švédové byli v jiné situaci. Před duelem o bronz měli v nohách pět zápasů v šesti dnech.

Také oni Kanadě a Spojeným státům podlehli, jejich porážky však byly mírnější - 1:12 a 0:7. A kromě toho porazili postupně zbylé evropské týmy, tedy Belgii, Francii a Švýcarsko.

Jako poslední měl přijít na řadu otlučený výběr ze srdce starého kontinentu. 

„Nikdo nepředpokládal, že by Čechoslováci mohli Švédy srazit. Snad ani Čechoslováci sami si to nemysleli,“ psal po utkání švédský deník Dagens Nyheter.

Jediný gól na turnaji přinesl bronz

Do boje o bronzovou medaili se reprezentanti vydali s odhodláním a vervou. Na švédského soupeře chtěli udeřit hned v úvodu a dostat ho do úzkých.

Osvědčená taktika nezklamala.

Krátce po začátku - prameny nejčastěji hovoří o třetí minutě utkání - se zrodila rozhodující akce celého zápasu. Tu završil tehdy 28letý sportovní univerzál Josef Šroubek, který kromě hokeje hrál i výborně fotbal.

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

„Káďa (Karel Pešek) se nyní žene směrem k švédské brance, předstírá, jako by se chtěl s toušem probít sám, vyláká tím jednoho švédského obránce, v poslední chvíli však přihraje Šroubkovi,“ popsal počátek velkého momentu Palouš.

„Šroubek v plném letu podšoupne touš pod holí posledního obránce, přeskočí ji a za ním prudce střelí vedle vyděšeného švédského brankáře, který marně vymršťuje stranou nohu, nezadržitelně touš do jeho branky.“

„Gól sedí, neodvolatelně sedí!“

Podle jiných svědectví brankář Seth Howander na puk nedosáhl, protože Šroubkovu střelu tečoval jeden ze švédských obránců. To však nic nemění na tom, že se národní tým díky brzké trefě ujal vedení 1:0.

Byl to první gól na turnaji a zároveň první československý gól v dějinách olympijských her!

I v dalších chvílích národní tým hrozil. Postupně však přebrali útočnou iniciativu Švédové, kteří ve snaze vyrovnat pálili na branku snad ze všech stran.

Ve zbytku zápasu Čechoslováky držel výborný Karel Wälzer - gólman, který kvůli zranění palce první dva zápasy vynechal, takže duel se Švédy byl pro něj premiérou na turnaji.

Další dlouhé desítky minut hokejisté zuby nehty drželi těsný náskok. Bojovali - jak popsal Laufer - úporně, zavile, divoce i zoufale. Jeden z pokusů soupeře Wälzer prý vytáhl až zpoza brankové čáry, avšak rozhodčí gól nezpozoroval.

Podle švédského deníku Dagens Nyheter přestříleli Seveřané československé družstvo drtivě 48:2.

Ve druhé polovině utkání (tehdy se hrálo 2 x 20 minut) údajně nedovolili Čechoslovákům jedinou střelu na branku.

Naprosto dominovali.

„Poslední minuty již byly pravé fyzické i nervové utrpení,“ přiznával Palouš. „V jedné chvíli stáčím jen špičkou brusle přízemní střelu, letící do naší prázdné branky, za níž se válí Wälzer.“

Závěr se nesmírně vlekl a bolel. Trval snad věčnost. Pak to ale konečně přišlo - píšťalka ukončila utkání.

Národní tým vítězí 1:0!

Čechoslováci jsou bronzoví!

„Sláva! Sláva! Nazdar!“ ozývá se z hlediště. Hráči se objímají, jedna krajanka se slzami štěstí ve tváři hází na led kytičku fialek.

Musíte víc trénovat!

Radostné sdělení se brzy rozkřiklo také v domovské zemi reprezentačního výběru. Hned ráno zvěstovaly československé noviny první stručné zprávy o získaném bronzu.

„Všichni zde vypočtění národové jsou ve výhodě proti nám možností pravidelného trainingu, majico buď dosti dlouhé a pravidelné zimy, nebo ledové paláce. Jest tedy úspěchem znamenitým, že máme jen dva národy před sebou a čtyři za sebou,“ chválily hokejisty kupříkladu Národní listy.

Zřejmě jen málokdo v tu chvíli věděl, jak těžce vybojovaná tato bronzová medaile byla.

„Není uměním jenom dávat branky, ale také je nedostávat,“ podotkl trefně po utkání Kanaďan Frank Fredrickson, jenž řídil duel jako rozhodčí.

„Houževnatost a obětavost vám získaly sympatie všech nestranných diváků a zasluhovaly si odměny. Máte ji. Jste prvními v Evropě. Ale musíte proboha víc trénovat a lépe se na zápas obléci,“ doplnil kapitán kanadského týmu.

Ani mimořádný úspěch Čechoslováků nezakryl velké výkonnostní rozdíly, které tehdy mezi týmy panovaly.

Při zpětném pohledu působí celý příběh snad až trochu bizarně:

První olympijskou medaili získali hokejisté na letních hrách. Ve třech zápasech vstřelili jediný gól, sami jich naopak inkasovali třicet jedna. A přesto se v konkurenci sedmi týmů umístili třetí.

Ano, i takový byl lední hokej před sto lety.

Až o mnoho později - v roce 1982 - byl turnaj v Antverpách oficiálně uznán jako první mistrovství světa. Další turnaj pod pěti kruhy se uskutečnil již v rámci zimních olympijských her. Stalo se tak v Chamonix roku 1924.

29. duben s drobným otazníkem

Zatímco u konečného výsledku nebo střelce československého gólu panuje mezi odborníky shoda, u data konání zápasu se prameny rozcházejí. České zdroje většinou datují zápas o bronz na pátek 30. dubna, naopak podle zahraničních zdrojů včetně švédského tisku se utkání uskutečnilo o den dříve 29. dubna. Historik Kenth Hansen uvádí, že utkání začalo ve čtvrtek v jedenáct hodin večer a skončilo až po půlnoci. Faktem každopádně je, že už v pátek 30. dubna ráno československý tisk přinesl zprávu o zisku bronzové medaile.

Autor:

STALO SE 2. SRPNA: Slyšte, už je v ringu! Jak vypadal první živý sportovní přenos?

Adolf Dobrovolný

Ani fotbal, ani hokej. První sportovní událostí, kterou rozhlas živě přenášel posluchačům, byl...

STALO SE 31. ČERVENCE: Úžasná jízda. Fenomén Phelps získává rekordní olympijský kov

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC VŠECH DOB. Michael Phelps chvíli poté, co dovedl jako...

V ten den prožil rozporuplné pocity. Nejprve musel skousnout krutou porážku ve finále 200 metrů...

STALO SE 30. ČERVENCE: Boj v závějích i se sibiřskými komáry. S auty kolem světa

Automobil Thomas Flyer, který se v roce 1908 zúčastnil závodu z New Yorku do...

V Americe překonávali mohutné sněhové závěje, na Sibiři se zase trápili v hlubokém bahně. Místy,...

STALO SE 8. ČERVENCE: Špatné Rozhodnutí. Miláček LeBron dopálil Ameriku

LeBron James ještě netuší, jak si zavaří. Zdraví diváky ESPN i návštěvníky Boys...

VIDEO Co si asi myslel, když vyslovil tu památnou větu? „I take my talents to the South Beach.“ Po...

STALO SE 21. ČERVENCE: Padá letadlo s nejrychlejším mužem světa na palubě

Americký atlet Charles William Paddock na snímku z roku 1931

Proslul netradičním finišem: cílovou čarou mu nestačilo proběhnout, vždy ji přeskočil. Na...

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 se uskuteční od 21. května do 6. června v Lotyšsku. Spolupořadatelem mělo být i Bělorusko, ale z bezpečnostních důvodů bylo vyškrtnuto. Program MS 2021 začíná pro české hokejisty zápasem proti Rusku. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

  • Nejčtenější

Šílenství v New Yorku. Rangers se mstili za zraněnou hvězdu v šesti bitkách

Kolem slavného hokejového klubu New York Rangers je v posledních dvou dnech ukrutně živo. Vše odstartovalo zranění...

Po sezoně na mě padla spousta věcí. Vrána o ztrátě manželky a svých obavách

Premium Až skoro do páteční půlnoci klidnil předškoláka Lea i dva synky spoluhráče Tomáše Kundrátka. Pak si konečně mohl...

Podivný rozpis extraligy: ohrožený klub bude čekat 40 dní na baráž. Proč?

Pokud jste si projeli rozpis hokejové extraligy pro příští sezonu, možná vás to zarazilo. Základní část končí 8....

Hokejisté zdolali houževnaté Slovensko až díky gólům v závěru

Uf, to byla fuška. Čeští hokejisté se v přípravě na mistrovství světa proti Slovákům nadřeli na vítězství. První gól...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští hokejisté porazili v přípravě Slovensko i podruhé. Rozhodl Šustr

Česká hokejová reprezentace vyzrála na Slovensko i podruhé. V pátek v pražské O2 areně zvítězila 2:1. Vítězný gól...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

  • Další z rubriky

Ruští hokejisté představí v Praze olympijské vítěze Jakovleva a Marčenka

I se dvěma držiteli zlatých medailí z olympiády v Pchjongčchangu z roku 2018 se představí na Českých hrách v Praze...

Sedmé vítězství v řadě. Čeští hokejisté doma otočili bitvu s Finy

Čeští hokejisté zvládli vstup do Českých hokejových her výborně. V pražské O2 aréně porazili Finsko 2:1 a navíc se...

Bedard versus Mičkov. Souboje nové hokejové generace začaly

Dlouhé roky proti sobě v NHL svádí epické bitvy Crosby s Ovečkinem. O Hartovu trofej se přetahují famózní mladší...

Hokejisté Finska mají v nominaci do Prahy osm mistrů světa a čtyři nováčky

Hokejisté Finska mají v dvaatřicetičlenné nominaci na České hry v Praze osm mistrů světa z minulého šampionátu z roku...

5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie
5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie

Dochází vám nápady, co s miminkem nebo batolátkem podnikat? Máme pro vás tipy, které zaručeně vykouzlí pořádný úsměv na tvářích. A také víme, které...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...

I přes covidovou krizi rozjeli svůj vysněný byznys. A mají úspěch

Kristýna a Petr jsou životní partneři. Od loňského prosince k tomu přidali i partnerství pracovní. Zjistili totiž, že v...