Česká osmnáctka bude hrát o záchranu

• 31
Tampere, Rauma - Česká hokejová osmnáctka bude hrát na světovém šampionátu ve Finsku po porážce 0:3 se Švédskem jen o udržení a mistrovství pro ni skončí nejhorším umístěním v historii. Svěřenci trenérů Martina Pešouta a Jiřího Šejby totiž po posledním vystoupení v základní skupině B v Tampere skončili čtvrtí a nemají naději na postup do čtvrtfinále.

SKUPINA B:

Česko - Švédsko 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

K úspěchu nepomohl českým mladíkům ani Jakub Voráček, který ještě v pátek hrál za Halifax play-off juniorské QMJHL.

V klíčovém klání, v němž měli oba soupeři jasno, že je porážka v normální hrací době vyřadí z bojů o medaile, se uklidnili domácí díky vedoucí brance v 13. minutě, kdy po brejku překonal z dorážky brankáře Bendu Tedenby.

I v druhé části měli Seveřané výraznou střeleckou převahu, ale na stavu se nic nezměnilo. Až v 47. minutě při Stoklasově vyloučení zvýšil Gustafsson.

Čeští hráči nenašli recept na gólmana Owuyau, který pochytal všech 24 střel. V 59. minutě ještě pojistil výhru Švédska svou druhou trefou v utkání Tedenby.

Pešoutův tým tak skončí nejlépe sedmý, dosud nejhoršími výsledky byly šesté pozice na šampionátech v roce 2000 ve Švýcarsku a o tři roky později v Rusku.

Čeští hokejisté jdou navíc do boje o záchranu s nulovým bodovým ziskem, protože s posledním týmem skupiny Finskem prohráli 2:4. Na úkor Seveřanů postoupili do čtvrtfinále Slováci, kteří dnešní klíčový duel vyhráli 1:0. Jediný gól do sítě Finů vstřelil v 25. minutě Ondrej Rusnák.

Slováci ve čtvrtfinále narazí na Spojené státy americké, které dnes už s jistotou postupu rozdrtily outsidera z Lotyšska 8:0. Druhou čtvrtfinálovou dvojici tvoří Švýcaři a Rusové. Přímý postup do semifinále si výhrami ve skupině zajistili Švédové a Kanaďané.

Branky a nahrávky: 13. Tedenby (Bejmo, Hedman), 47. Gustafsson (Möller), 59. Tedenby (Petersson, Joakim Andersson). Rozhodčí: Smith - Mousseaux (oba USA), Šichanov (Rus.). Vyloučení: 7:7. Využití: 0:1. Diváci: 918.

Česko: Benda - Roth, Jebavý, Štich, Ostrčil, Kundrátek, Hertl, Jordán - Kubalík, Růžička, Kachlík - Voráček, Roman, Stoklasa - Novotný, Knotek, Karpov - Szturc, Bartošek, Červený - Valchař. Trenéři: Pešout a Šejba.

USA - Lotyšsko 8:0 (4:0, 1:0, 3:0)
Branky: 6. a 31. White, 12. a 42. Vaive, 11. VanRiemsdyk, 15. Severyn, 50. Wilson, 53. Hayes.

Kanada - Rusko 5:2 (1:1, 3:1 1:0)
17. Arniel, 21. Boychuk, 29. Esposito, 30. Bastien, 41. Stamkos - 13. Dadonov, 39. Korostin.