Česko - Rusko; Kotrla

Česko - Rusko; Kotrla - Jindřich Kotrla z ČR (vpravo) projíždí kolem ruského brankáře Maxima Sokolova. | foto: ČTK

Češi znovu vyhráli Baltika Cup

• 52
Moskva - (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Český výběr obhájil vítězství na turnaji Baltika z loňského roku. Češi sice poslední zápas turnaje proti pořádajícímu výběru prohráli na samostatné nájezdy, když v rozhodující sérii neuspěl Balaštík a naopak se trefil Zinovjev, ale bod za remízu v normální hrací době k prvenství stačil. Díky lepšímu vzájemnému zápasu se česká reprezentace posunula před do té doby první Finy. V celkovém pořadí Euro Hockey Tour však Finové zůstávají stále první. Cesta za vytouženým bodem znamenajícím triumf na ruském turnaji stála české hokejisty hodně sil. Dále čtěte: Rozhovor s nejlepším hráčem turnajeV mužstvu byla skvělá parta, tvrdí PateraLenera potěšil týmový duch mužstvaZápas s Ruskem jsme sledovali v on-line reportáži

Do souboje o celkové prvenství na turnaji byl nucen kouč české hokejové reprezentace proházet sestavu. Blažek si v duelu s Finy pochroumal kolenní vazy a šanci dostal vítkovický Rostislav Olesz, který se tak stal nejmladším českým reprezentantem v historii.

Dvě využité přesilovky přinesly Rusům v úvodní dvacetiminutovce dvoubrankový náskok, ale český tým ještě do první sirény dokázal korigovat. Nejprve se z trestné lavice předčasně vrátil Židlický. Rusové dokázali dokonale rozebrat obranu. Varováním bylo Skopincevovo nahození na Zatonského, který číhal u levé tyče Málkovy branky a puk jen těsně minul tyč. V 9. minutě už ale Antipov našel před brankou Proškina a Málek neměl sebemenší šanci zareagovat.

Češi zvedli hlavu. Po Dudově přistrčení pálil z otočky Sup, pak prověřil Sokolova Moravec, ale aktivitu týmu zabrzdil Kotrlův faul, který dokázali Rusové za 33 vteřin potrestat. Na Skopincevův projektil od modré Málek nedosáhl a soupeř vedl 2:0.

Pak přišly kritické minuty. Český tým byl potrestán za zdržování hry a za pouhých 12 vteřin sestřelil Kotrla u mantinelu Šadilova a byl vyloučen do konce zápasu. Litvínovské křídlo tak předčasně ukončilo své působení na turnaji a navíc se rozpadla neúdernější Mikeskova formace.

Na oslabení o dva muže tradičně chodí Patera s Moravcem a opět si vedli skvěle. Navíc Subbotin přehnal důraz a odešel na tretsnou lavici. 61 vteřin trvající ruskou přesilovku čtyř proti třem Češi přestáli a při následující hře čtyř proti čtyřem sami udeřili. Pletka promáchl, ale puk se dostal ke Kántorovi, který nekompromisně prostřelil Sokolova. Z kritické situace tak tým nečekaně vytěžil snížení na 2:1.

V úvodu druhé třetiny Češi ustáli zbytek z dlouhého Kotrlova trestu a po dlouhé době se pokračovalo v pěti. Jenomže domácí hokejisté pokračovali v náporu. Ve 22. minutě nedosáhl Málek na Gorovikovu střelu, která zapadla pod víko a Rusové vedli 3:1.

Následovala série českých oslabení, na ledě panovala nervozita, protože některá rozhodnutí byla sporná. Dvakrát seděl na trestné lavici Balaštík, jednou Kadlec. Až v polovině zápasu vyloučil finský rozhodčí Jerofjejeva. Jenomže přesilovky nepatří na turnaji k nejsilnější zbrani českého týmu a zaujal pouze Dudův odvážný průnik.

Umocnit ruské vedení mohli Suglobov, který se po pravém křídle natlačil před Málka, ale český gólman pokryl prostor u pravé tyče a ustál i Gorovikovův samostatný nájezd. Udeřilo na druhé straně. V protiútoku vypálil Marek, nastřelil gólmana Sokolova, ten puk neudržel a Marek dokázal odražený kotouč zpoza branky zasunout do klece. Třinecký centr svým premiérovým reprezentační gólem vrátil Cechy do zápasu. Ruský trenér Pljuščev záhy poslal do branky Jegora Podomackého.

V úvodu třetí části promarnili Češi 39 vteřin přesilovky pěti proti třem, naopak ustáli oslabení při Dudově trestu. Po jeho návratu na led se vyznamenal Málek parádním rozštěpem proti Zinovjevovi a z následného protiútoku dokázal srovnat Kucharczyk.

Jenomže hrát v plném počtu nebylo českému týmu souzeno. Ve 48. zamířil na trestnou lavici Patera, ještě se ani nestačil vrátit a následoval jej Richter. Rusové byli v obrovském tlaku, ale Málek odolal. Dudu pak v útočném pásmu zasáhl vysokou holí Vyšedkevič, ale ani tato přesilovka výraznější tlak nepřinesla a do závěrečných šesti minut bylo utkání zcela otevřené. Hejdovo vyloučení v 56. minutě bylo hodně přísné. Málek vyrazil nebezpečnou Antipovovu střelu, ale tlak domácích hráčů podporovaných zaplněnou halou byl obrovský.

V oslabení ujela dvojice Balaštík - Mikeska, ale nadějnou akci zmařila nepřesná finální přihrávka. Málek se v brance překonával a v bouřlivé atmosféře závěru duelu lapal jeden puk za druhým. V 59. minutě poslal rozhodčí na trestnou lavici Rusa Čupina. Pak si asi sudí uvědomil, že vyloučil na špatné straně a na trestnou lavici jej následoval Balaštík. Nicméně na skutečnosti, že utkání skončilo po šedesáti minutách remízou a Češi vyhráli turnaj, to nic nezměnilo.

Prodloužení gól i přes českou přesilovku v závěru nepřineslo a rozhodnout musely samostatné nájezdy. V první sérii nedali ani Duda, ani Dobryškin. Ve druhé Podomackého nepřekonal Balaštík, ovšem Zinovjev svůj blafák dotáhl do úspěšného konce.

Rusko - Česko 4:3 po sam. náj. (2:1, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky:
9. Proškin (Antipov), 15. Skopincev (Čupin, Subotin), 22. Gorovikov (Soin), rozhodující nájezd Zinovjev - 17. Kántor (Patera), 35. Marek, 47. Kucharczyk. Rozhodčí: Hendriksson (Fin.) - Gorděnko, Kiselev (oba Rus.).
Vyloučení: 8:13, navíc Kotrla 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 8500.
Sestavy: Rusko: Sokolov (37. Podomackij) - Turkovskij, Skopincev, Jerofejev, Proškin, Šadilov, Gusev, Gusanov, Vyšedkevič - Subotin, Čupin, Zatonskij - Antipov, Zinovjev, Vlasenkov - Bělousov, Razin, Dobryškin - Soin, Gorovikov, Suglobov. Trenéři: Vladimir Pljuščev, Alexandr Jakušev a Nikolaj Tolstikov.
Česko: Málek - P. Kadlec, Hejda, Kántor, Tesařík, Kolařík, Richter, Židlický, Kroupa - Duda, Patera, Sup - Balaštík, Mikeska, Kotrla - Kratěna, Moravec, Pletka -
Kucharczyk, Marek, Olesz. Trenéři: Slavomír Lener, Vladimír