Blatný zavřel oči a vystřelil nahoru

M o s k v a - Spokojeni odjížděli z ledu v hale v Lužnikách čeští hokejisté, kteří stejně jako na loňském šampionátu postoupili do finále. "Máme velkou radost, kterou nám trochu kazí pouze vysoký počet vyloučených. Dnešní zápas však nebyl tak nervózní, o všechno šlo v předešlém zápase proti Švýcarsku," uvedl trenér Jaroslav Holík, jenž dnes postrádal nemocné útočníky Vlčka, Tomicu a Rachůnka. Zde čtěte zpravodajství ze zápasu Zde si přečtěte aktuální zajímavosti od vedoucího výpravy Zbyňka Kusého

Výkon českého týmu ocenil i švédský trenér Bo Lennartsson. "Náš soupeř hrál velice dobře a bylo těžké něco vymyslet, přehrát ho a porazit. Svému celku nemohu nic vytknout. Po vedoucím gólu se Češi dostali do výhody, kterou již disciplinovanou hrou nepustili," podotkl kouč.

Hrdinou zápasu byl útočník Zdeněk Blatný, který v desáté minutě vstřelil jediný gól utkání. Útočník kanadského klubu Kootenay nekompromisně prostřelil Lundqvista po Nedorostově vyhraném vhazování a Kleslově přistrčení. "V Kanadě takovéhle góly dávám. Podívám se, zavřu oči a vystřelím nahoru," smál se Blatný, jenž nepředpokládal, že půjde o jediný gól utkání. "S přibývajícím časem mě to napadlo. Šancí bylo málo a my jsme měli trochu více štěstí," dodal Blatný.

Oporou obrany byl tradičně Libor Ustrnul. "Švédové hráli od začátku velice dobře a těžko se proti nim prosazovalo. Byl to odlišný zápas oproti utkání ve skupině. Rychlejší, tvrdší, agresivnější," podotkl Ustrnul, jenž se pozastavil nad některými výroky hlavního rozhodčího Hansena. "Některé zákroky ani fauly nebyly, oni to dost přihrávali," mínil Ustrnul. Ve finále by raději hrál proti Kanadě, kde působí.

Devětadvacet zákroků a druhý zápas bez inkasovaného gólu si dnes připsal brankář Tomáš Duba. "Čekali jsme, že Švédové budou aktivní zejména v obraně. Chtěli jsme hrát odzadu, ale nečekali jsme, že do nás tak půjdou," přiznal gólman pražské Sparty.

Po předešlém zápase, v němž inkasoval od Švýcarů třikrát, zejména po dorážkách, změnil dohodu s obránci. "Vyříkali jsme si to a domluvili se, že budeme dostávat puky hlavně ze třetiny. Trochu tím ale trpěli útočníci, neboť nedostávali tolik přihrávek do kombinace," dodal Duba.

Podle kapitána Michala Sivka průběh zápasu odpovídal jeho důležitosti. "Výsledek 1:0 přesně odpovídá play off, kdy rozhoduje každá chyba. Od začátku jsme věřili, že postoupíme do finále. S tím jsme sem jeli," dodal Sivek.

Přečtěte si informaci od ruhém semifinále Kanada - Rusko

Český obránce Čutta v souboji se Švédem Anderssonem

Český brankář Tomáš Duba se raduje z postupu do finále mistrovství světa

Útočník Václav Nedorost se probíjí obranou Švédů

Vzpomínka na juniorské MS 2001 aneb Český brankář Tomáš Duba odolává nájezdu švédského útočníka Nordqvista

Útočník Michal Sivek leží na Martinu Samuelssonovi

Český obránce Libor (vlevo) Ustrnul bojuje o puk s Samuelssonem