Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Když ani tma nepomohla. Od největší hokejové bitky uplynulo 30 let

  10:59
Oficiální statistiky ze zápasu vynulovány. Zápis norského rozhodčího Roenninga navždy ztracen. Jako by se 4. ledna 1987 žádné utkání na juniorském hokejovém mistrovství světa ve slovenských Piešťanech mezi Kanadou a Sovětským svazem nehrálo. Přesto lze tento duel zakončený hromadnou bitkou všech hráčů označit za nezapomenutelný.

Před 30 lety se v posledním utkání juniorského mistrovství světa v Piešťanech strhla obrovská mela mezi Kanaďany a hráči Sovětského svazu. | foto: Toronto Star

Utkání, jež změnilo pohled na juniorský hokej a od kterého dnes uběhlo 30 let. Závěrečný duel mezi rivaly sliboval velké představení. A toho se i divákům dostalo, jen jiného, než čekali. Sověti po bídných výkonech už byli ze hry o medaili. Naopak Kanaďané ji měli jistou. V případě výhry o pět a více gólů mohla být i zlatá.

„Vůbec jsme nepochybovali o zlatu. Během turnaje jsme se zlepšovali,“ vzpomíná kanadský útočník Brendan Shanahan v knize When the Lights Went Out, napsané k 20. výročí známé události.

Od první minuty bylo jasno

Na jedné straně přemotivovaní Kanaďané a na druhé nasupení Sověti, kteří cítili hněv a tlak po ostudných výsledcích. Hned při úvodním buly sekání na jedné straně, krosček na druhé. Bez trestů. Tvrdá hra na hranici zákeřnosti pokračovala dál. Emoce eskalovaly, když v 5. minutě osmnáctiletý bouřlivák Theoren Fleury vstřelil úvodní branku a oslavil ji salvou ze samopalu (hokejky) směrem na sovětskou střídačku. Napětí stoupalo, faulů přibývalo.

„Stačilo málo, aby k tomu došlo. Kanadě šlo o hodně. Rusové byli pod tlakem,“ vzpomíná účastník turnaje a pozdější olympijský vítěz z Nagana František Kučera.

Přes řadu exemplárních faulů ustrašený sudí Hans Roenning vylučoval v první části pouze třikrát! V druhém dějství napětí na ledě gradovalo. V čase 13:53 za stavu 4:2 pro Kanadu vypuklo peklo. Jako první se začali po předchozí srážce prát Šesterikov se Sanipassem. Následně Kostičkin vzal hokejku do obou rukou a praštil Fleuryho. Brzy se do sebe pustili další aktéři na ledě.

Netrvalo dlouho a emoce vzplály i na střídačce. První, kdo ji opustil, byl Rus Davydov. Další ho následovali. Rvali se i náhradní brankáři. Zoufalý rozhodčí Roenning nakonec odjel z ledu a pouze zpoza mantinelu sledoval, jak Keane zmasakroval Zelepukina a vyhodil mu rameno, Konstantinov hlavičkou Hawgoodovi zlomil nos nebo jak dva Sověti společně zkrvavili obličej Stephana Roye, bratra slavného brankáře Patricka Roye.

Rvali se úplně všichni kromě Kanaďanů Whitea a Turgeona, kterým to bylo od některých spoluhráčů později vyčteno. Fleury ve své známé knize Playing with Fire se ale Turgeona zastává: „Turge byl technik. Hodnej chlap, co hrál hokej, ale nebyl srab.“

Organizátoři už nevěděli, jak vřavu zastavit, a tak zhasli světla. Aktéři ale i ve tmě pokračovali dál. Českoslovenští diváci, kteří zpočátku ve většině přáli Kanaďanům, začali hlasitě pískat a skandovat: „My chceme hokej.“ Po dvaceti minutách byl definitivně konec. Prezident IIHF Günther Sabetzki uspořádal mimořádnou poradu a pak vynesl tresty. Oba celky byly okamžitě vyloučeny z turnaje. Rozčilení Kanaďané odmítli pozvání na závěrečný banket, a tak je funkcionáři vyhodili: pod policejní eskortou museli ihned opustit Československo.

Obvinění střídalo obvinění

Obě strany se ihned začaly osočovat, kdo dal první ránu. U kanadských obrazovek známý komentátor Don Cherry házel vinu na soupeře. „Od začátku nás chtěli připravit o zlato,“ měl jasno. Řada kanadských médií ale v prvních dnech psala o incidentu jako o největší ostudě v historii kanadského hokeje. Vinu házela na kouče i na vlastní hráče. Kanadští hokejoví funkcionáři se od incidentu alibisticky distancovali a obviňovali nekompetentního rozhodčího.

Veřejnost v Kanadě se však postavila za své hrdiny a vyjadřovala jim podporu. Tehdejší majitel Toronta Maple Leafs Harold Ballard dokonce pro mladíky zhotovil náhradní zlaté medaile.

Za bitkou někteří hledali příčiny v politické averzi obou soupeřů. Málokdo si však uvědomoval, že v Kanadě se takové incidenty v osmdesátých letech děly běžně. Jen v roce 1986 v juniorce k bitkám celých týmů došlo devětkrát. Mladí Kanaďané měli v nátuře hrát na hranici tvrdosti. A ostatně ani aktéři v piešťanské bitce politický podtext neviděli.

„Ano, vyrůstali jsme v době, kdy Rusko byl největší nepřítel. Sledovali jsme Sérii století a Kanadský pohár. Nadávali jsme jim do komunistů. Na ledě jsme o tom v tu chvíli ale takhle nepřemýšleli. Šlo o zlato,“ vzpomíná Fleury.

Před třiceti lety hráči neměli k dispozici internet. Těsně před turnajem se téměř neznali. Často ani budoucí spoluhráče z různých koutů Kanady.

„Vůbec jsme je neznali. Jména jako Fleury nebo Shanahan nikomu nic neříkala,“ potvrzuje Kučera.

V Rusku média za výsledky a incident nešetřila hlavního trenéra Vladimíra Vasiljeva. Legendární kouč Sovětů Viktor Tichonov ale útočil na kanadské hráče, kteří i poté prohlásili, že by šli bránit své spoluhráče klidně znovu. „Nikdy bych jim už nedovolil návrat do nároďáku,“ tvrdil rázně známý ras.

V československém prostředí se o události informovalo velmi stručně. Deníky pouze kvitovaly rozhodnutí mezinárodní federace a incident odsoudily. Tehdejší Rudé právo událost ohodnotilo jako politováníhodnou a zároveň připomnělo, že Kanaďané kvůli vítězství často přejdou k hrubosti.

Zlomený sudí i rostoucí zájem

Zajímavý je i osud hlavního rozhodčího Nora Hanse Roenninga. Po nedohraném utkání seděl zničený v šatně. Hlavu v dlaních, k slzám neměl daleko. Tehdejší vedoucí rozhodčích René Fasel v rozčilení od něj chtěl ihned zápis o utkání, který ale dostal až o den později.

Osmatřicetiletý rozhodčí se schoval do ústraní. Odpískal ještě několik utkání v norské lize, ale na mezinárodní scénu se už nevrátil. Dlouho ani nechtěl komunikovat s médii. Až s odstupem dvaceti let promluvil. „Když byly na ledě jen ty dvě pětky, mělo to zůstat v mých rukou. Když vlétli na led ostatní, bylo to už jen v rukou božích. To už jsem nemohl dělat nic,“ vzpomíná.

Bitka v Piešťanech se sice do dějin zapsala jako jeden z nejčernějších dnů hokeje, juniorský šampionát od toho roku ale získal na nebývalé popularitě. Zatímco do tehdejšího Československa přijel ze Severní Ameriky pouze jediný píšící novinář, nadšenec do juniorského hokeje Jim Cressman, na dalších už se dali počítat po desítkách. A dnes je z toho v Kanadě jedna z nejsledovanějších sportovních událostí v roce.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2023

Hokejové MS 2023 se uskuteční od 12. do 28. května 2023 v lotyšské Rize a ve finském Tampere, kde se uskuteční boje o medaile. Původně se mělo hrát v Petrohradu, Rusku však byl turnaj kvůli agresi na Ukrajině odebrán. Titul z MS 2022 bude obhajovat Finsko.

  • Nejčtenější

Další potíže s ledem ustály lépe Vítkovice, Pardubice jsou krok od semifinále

Třetí utkání čtvrtfinále play off hokejové extraligy mezi brněnskou Kometou a Vítkovicemi narušily problémy s ledovou...

Kometa přetlačila Vítkovice, zářil Furch. Pardubice v závěru zlomily Olomouc

Sobotní program play off hokejové extraligy nabídl jen pět branek. Pardubice zvládly i druhý zápas proti nepříjemné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Liberec závěrečným zvratem zaskočil Hradec, Sparta tlaku Třince odolala

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy v neděli pokračovalo zbylými dvěma sériemi. Zatímco nejlepší dvojice týmů...

Střelce Vránu zastínil zkrat brankáře. Nemůžu mu prominout, zlobí se kouč

Start do nového angažmá se Jakubu Vránovi povedl. Český hokejista v pěti zápasech nastřílel za St. Louis čtyři góly,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čtvrtfinálová dramata. Třinec skolil Spartu v prodloužení, sérii srovnal i Hradec

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy pokračovalo dalšími dvěma zápasy. Liberec znovu sahal v Hradci Králové po...

Euforie na koleji, zvláštní vydání, povalená bariéra. Co způsobili zlatí hoši

Děly se tenkrát v únoru 1998 podivuhodné věci. Máloco přimělo studenty k dobrovolnému časnému vstávání. Před...

Vzpomínky na husí kůži z Nagana. Dnes by náš zlatý gól neplatil, říká Čaloun

Premium Na nezapomenutelném olympijském Turnaji století v Naganu 1998 zažil opojné chvíle, ale čelil i situaci, která se...

Hokejový svaz reaguje na Jaškina. Morálka je víc než sport, říká Hadamczik

Video, v němž útočník Dmitrij Jaškin coby kapitán týmu SKA Petrohrad děkuje ruské armádě, která už před rokem vtrhla na...

Hokejistky budou obhajovat historický bronz z MS s patnáctkou medailistek

Patnáct hokejistek, které se loni v září zasloužily o historicky první českou medaili na mistrovství světa, zařadila...

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...