Z naší strany je to pro dnešek vše, přejeme vám příjemný zbytek pátečního večera a především co nejlepší zážitek z utkání Česka se Švédskem, které od 20:15 odkomentují naši kolegové.

Nejlepšími hráči zápasu byli vyhlášeni Martin Röymark (NOR) a Nikita Kučerov (RUS).

První zápas bratislavské základní skupiny je u konce. Norové do něj vůbec nevstoupili špatně, naopak byli možná o něco živější než jejich soupeř. Rusové si ale trpělivě počkali na šance, které následně využili a dostali se do dvoubrankového vedení. To ve druhé třetině ještě více navýšili a svůj náskok zkušeně kontrolovali až do závěru utkání. Seveřanům se nakonec podařilo snížit na rozdíl tří branek, jenže na větší zdramatizování duelu už jim nezbyl čas. Rusko si tak připisuje do tabulky první tři body a zaslouženě si poslechne svou hymnu.

Kristiansen

Rozhodčí: Fraňo (CZE), Reneau (USA) – Kaderli (SUI), Lhotský (CZE)
Počet diváků: 7 698

Konec zápasu.

59:50

Zápas už se jen dohrává.

58:30

Rusko je usazeno v útočném pásmu, nikam už se však nežene.

58:01
Šance

Probíhají poslední dvě minuty třetí třetiny.

57:47
Gól

Norsko právě vstřelilo branku!
Norsko podruhé snižuje! Andreas Martinsen dokázal i pod tlakem poslat puk na modrou čáru JONASI HOLÖSOVI, jenž se s tím vůbec nepáral a nechytatelnou ranou překonal ruského gólmana. Asistence: Andreas Martinsen.

56:07
Gól

Nakonec ale kapituluje! THOMAS VALKVAE OLSEN přihrál do rohu Alexanderu Reichenbergovi, sjel si před bránu, kam mu jeho spoluhráč vrátil a z první propálil Vasilevského. Asistence: Alexander Reichenberg.

55:34
Šance

Mathis Olimb se následně ocitl po chybné rozehrávce Ruska sám před bránou. Andrej Vasilevskij ovšem vystihl jeho záměr a po skvělém zákroku stále drží čisté konto.

55:21

Norové jsou kompletní, Mathis Olimb opustil trestnou lavici.

54:13

Hráči norského výběru se zatím bez větších problémů úspěšně brání. Sborná musí již poněkolikáté začínat na své polovině hřiště.

53:21
Trest

Nikita Nestěrov měl po nahrávce svého spoluhráče před sebou zcela odkrytou klec, puk ale vůbec netrefil. Následně byl však faulován Mathisem Olimbem (NOR), který inkasoval menší trest.

52:26

Dmitrij Orlov se od modré prokličkoval až do zakončení, jeho pokus ale bez větších potíží lapil norský gólman.

52:09

Rusové jsou usazení ve své útočné třetině a kontrolují zápas.

51:50

Nikita Nestěrov to zkusil od modré, jenže Henrik Haukeland měl velmi dobrý výhled a ukryl kotouč do své náruče.

50:42

Reichenberg vyměnil puk s Röymarkem, jenže pak se neshodli a nepochopili. Ztráta puku tak dala sborné šanci na další brejk, který zakončil Plotnikov, jehož střela z pravého kruhu nedělala norskému gólmanovi problémy.

50:15

Zajcev v těžké pozici za brankou vyhodil a Norové se musí snažit od začátku.

49:33

Martinsen se opět probojoval k zajímavé šanci, jenže nedokázal puk protlačit do branky. Na druhou stranu šli dva ruští hráči na jednoho norského, ofsajd ale celou akci zastavuje.

49:21

Martinsen se dostal k jemné teči puku a Vasilevskij musel hrábnout do vzduchu lapačkou.

49:09
Trest

Ilja Kovalčuk (RUS) se provinil podrážením a putuje na trestnou lavici. Norové mají šanci snížit.

48:48

Andronov si připsal tvrdý hit na Martinsena u ruské střídačky, čímž si vysloužil vlnu nevole od tribun. I Češi přejí Norsku... nicméně se bude na ruské straně vylučovat stejně.

48:07

Norští obránci se nedohodli a po buly oba jeli od kotouče. Ten se ocitl až u norské branky. Seveřané zvolili bleskový návrat, tvrdá střela Nörsteböa z levého kruhu nebyla ale pro Vasilevského oříšek.

47:58

Bonsaksen dostal do předbrankového prostoru nahrávku a z otočky zkusil střílet, jenže mu zůstal kotouč na brusli. Následně si vybruslil mezi kruhy pro střelu Thoresen, Vasilevskij ale udržel puk na hrudi. Je tu další power break.

47:27

Zápas již na obě strany postrádá drajv a tempo. Rusko zápas vyloženě dohrává, Norům naopak není souzeno prosadit se.

46:48

Olden se táhl sám proti dvěma ruským obráncům, více než podržení puku na tři sekundy ale nezvládl. Hra se tak zase stěhuje před Haukelanda.

46:16

Olimb křížem vyzval k zakončení Forsberga, do střely mu ale vložil hůl vracející se ruský bek a bylo po akci.

45:41

Kaprizov podstupuje na střídačce drobný chirurgický zákrok po tvrdém hitu od norského obránce. V hale se mezitím klasickým pokřikem ukazuje, kolik je tu českých fanoušků.

44:28
Šance

Luxusní zákrok Haukelanda, který po zásluze přijímá ovace! Kuzněcov totiž dostal překvapivou přihrávku na šíři kluziště a vystřelil do prázdné branky, norský gólman se tam ale zjevil a lapačkou špičkově sebral ruskému hráči jasný gól!

Dnešní utkání sleduje 7 698 diváků.

43:41

Ovečkinovi po přihrávce zpoza branky uskočil kotouč, přesto si Rusové drží pásmo. Sama ruská #8 se pak dostala do pozice na střelu, která ale nepřišla.

43:20

Je tu další zakázané uvolnění ruského nároďáku. Tentokrát vyhazoval napřímo Zajcev a již minutu musí sborná držet na ledě.

43:12

Kaprizov bruslil za pukem zcela zbytečně, pískáno je totiž zakázané uvolnění.

42:27

Rusko bylo vytlačeno z útoku k vlastní brance. Norové se snaží vsítit alespoň čestný gól, ačkoli to mít jednoduché rozhodně nebudou.

41:26
Gól

Rusko právě vstřelilo branku!
Rusko otevírá třetinu gólem a zápas se bude nyní skutečně jenom dohrávat. Na pravé straně si vyměnili puk bleskurychle Chafizullin s Kučerovem, který pak nahrál křižně na NIKITU GUSEVA, ten jednoduše prostřelil Haukelanda mezi betony – 5:0! Asistence: Nikita Kučerov, Dinar Chafizullin.

40:29

Vyhrané buly dalo sborné klid a možnost vystřídat formaci. Již nová formace pokračuje v útočném pásmu, kde se ale dlouho neohřála.

40:03

Třetí třetinu zahájili lépe opět Rusové, pro které šlo úvodní buly. Sami se však dostali pod tlak a nahození Thoresena raději kryl Vasilevskij.

40:01

Ve druhé třetině padlo taktéž po dvou brankách a obě branky padly z přesilové hry. Navíc padly i v krátkém časovém sledu, což zřejmě Nory odepsalo úplně. Ti rozhodně nebyli horší tým, bojovnost se jim vyčíst nedala, na straně Ruska však je kvalita vidět. Nejprve to byl Nikita Kučerov, jehož střela přes obránce přesně zapadla k levé tyči na začátku 29. minuty, v čase 29:47 se prosadil po Malkinově rychlé nahrávce podruhé v dnešním utkání Jevgenij Dadonov. Rusové si jdou pro první tři body v turnaji, nicméně je od toho dělí ještě celá třetí třetina, a také jedenáct minut přestávky.

40:00

Druhá třetina skončila.

39:54

V samotném závěru se ještě Rusové protlačili do střelecké pozice, norský gólman ale nemusel ani zasahovat.

39:09

Trettenes se probruslil ke střele z pokleku, která však nebyla moc nebezpečná a Rusko přejelo do útoku za účelem šetřit čas.

38:41
Šance

Grigorenko na středovém kruhu nedobruslil touš a šlo se okamžitě na druhou stranu. Z toho vznikla velice nebezpečná šance. Nabruslený Martinsen našel přesnou přihrávkou pod sebe Olimba, jehož střelu zastavil Vasilevskij na poslední chvíli!

37:53

Reichenberg, známý z působení v pražské Spartě, dostal kotouč na hranu levého kruhu. Přihrávku si ale nedokázal zpracovat a sborná zase vyhazuje na druhou stranu.

37:33

Plotnikov obstaral další střelu, tentokrát si zpracoval puk od Barabanova a pálil přes obránce, Haukeland nadvakrát shrábl do lapačky a přerušil hru.

36:33

Gusev se snažil nahrát pod sebe pro Chafizullina, který si už chystal hůl na střelu. Přihrávka k ruskému obránci ale nedošla a Norsko vyhazuje na druhou stranu.

36:15

Anisimov se na modré otáčel poněkud na ofsajdové hraně, sudí se nakonec přiklonili k odpískání ofsajdu jako takového.

35:36

Grigorenko sklepl na Malkina, který se snažil celou akci šperkovat nahrávkou na Dadonova před branku. Tam už ale byla hůl norského obránce, který celou akci zastavil právě včas.

34:49

Mats Rosseli Olsen byl za brankou velice aktivní a vybojoval pro Norsko útočné pásmo. Rusové ale dobrým napadáním toto likvidují a vyhazují na druhou stranu.

34:07

Nörstebö dojel ještě těsně před modrou puk a vypálil na branku, kotouč ale šel opět vedle.

34:01

Kotouč se po tečované střele jednoho z ruských hráčů ocitl v ochranné síti a máme tu další přerušení hry. Je tu další power break.

33:30

Gavrikov nahrával před branku od levého mantinelu, ale nikoho před brankou neměl, tím pádem celá akce vyzněla do prázdna.

32:12

Grigorenko vyhrál souboj u mantinelu, což bylo klíčové a byly z toho dvě nebezpečné střely elitní ruské formace, Dadonov v pádu mířil do Haukelanda, Grigorenko pak pálil nad.

31:12

Norský výpadek mohl zmenšit Haga, který si po zpětné přihrávce sjel na střed a pálil, rozduněl nám ale zadní plexisklo.

29:51

Rusové se dostali již do velké psychické pohody. Tři góly z přesilovek z nich dělají nyní přesilovkového strašáka. Tentokrát je sborná nastěhována opět v útoku.

29:47
Gól

Rusové přesilovku bleskově využívají! Nikita Gusev přihrál za bránu Jevgeniji Malkinovi, který okamžitě poslal puk mezi kruhy neobsazenému JEVGENIJI DADONOVI a ten ranou z první počtvrté rozvlnil síť norské svatyně. Asistence: Jevgenij Malkin, Nikita Gusev.

29:45
Trest

Vyloučení v týmu Norsko (Michael Haga – 2 min., hákování).

28:45

Seveřané se na chvíli usadili v útočném pásmu, jenže o to se sami připravili nepřesnou přihrávkou.

28:13
Gól

Přesilovkové mačkání soupeře potvrzeno, tým z východní Evropy vede již o tři branky! Byla to poměrně jednoduchá akce vedoucí ke gólu. Po lehkém přiťuknutí ruského obránce Sergačjova se odhodlal Kučerov přes padající obránce ke střele. Jeho pokus mířil na levou tyčku a byl zcela přesný – 3:0! Asistence: Michail Sergačjov.

27:37

Dadonov před brankovištěm z bekhendu střílel, ale těsně nad spojnici tyčí. Rusové ale pokračují v přesilovkovém mačkání soupeře.

27:08
Trest

Další mezera v obraně a trestat to chtěl Malkin, sjel si před branku, ale Nörstebö mu přesekl hokejku. Dostává tak dvě minuty za sekání a Rusko další přesilovku.

26:28

Vyhrané buly v útočném pásmu a Olden od modré bez přípravy střílel, Vasilevskij zaklekl a vyrazil betonem. Zároveň tak otočil hru a sborná je v útoku. Střela Zajceva od modré z voleje se neujala.

26:21
Šance

První šance Norska ale byla velmi nebezpečná! Lindström se uvolnil na modré čáře a sám najížděl proti Vasilevskimu. Jeho střelu na delší tyč zastavil ruský gólman v poslední chvíli poněkud akrobatickým zákrokem!

25:18

Andronov zavezl do pásma a chtěl vracet na modrou, v tu chvíli měl ale obsazeného spoluhráče a obránce na zádech. Norsko proto získalo kotouč poměrně snadno.

24:15
Šance

Z dalšího nezaložení tu byly dvě tutové šance! Nejprve přečíslení 3 na 1, které Anisimov před prázdnou nezakončil, neboť mu šel puk na paty, následně to byl Malkin s Gusevem, jejichž kombinace skončila jemným obloučkem nad břevno!

23:29

Kaprizov si dojel odražený kotouč a z levého kruhu pálil na druhou tyč. Jenže mířil vedle. Norové však pořádně nedokáží založit pásmo.

22:34

Rusové předvedli rychlý nájezd do pásma, který zakončoval střelou z mezikruží najetý Gusev, puk ale napálil vedle levé tyče.

21:52

Další nepřesná přihrávka ještě Nory zachránila a byla z toho zajímavá akce, kdy před brankou tečovali střelu hned dva Seveřané, jenže oba tečovali vedle branky.

21:20

Nakonec se Norsko v pásmu usadilo, jenže Rusové bez problémů brání. Navíc nyní získal puk Gavrikov a odpálil ho hned na druhou stranu.

20:41

Rusové se zatím ale v pohodě brání. Chyba v rozehrávce Norů dává jasný signál, že tahle přesilovka asi moc povedená nebude.

20:24
Trest

Malkin půjde jako druhý ruský hráč „do tepláků“. Svoji hůl transformoval do sekyry a Olimb byl rázem bez hole. Jasné dvě minuty a další přesilovka pro Norsko.

20:01

Celkem 16 střel na branku nabídla první třetina. Překvapivě se ale jednalo o vyrovnanou třetinu. Očekávaný úvodní tlak ruského týmu upadl po necelých dvou minutách a i Norsko zahrozilo. Své šance ale neproměnilo a efektivita Rusů dává výsledek takový, jaký je. Nejprve využil v deváté minutě přesilovou hru Jevgenij Dadonov, v 15. minutě pak navýšil vedení Arťom Anisimov. Norům nelze upřít snaha, akorát se jim nedaří vsítit gól. Druhá třetina začne za 11 minut.

20:00

První třetina skončila.

19:58

Přecijen se dostal ke střele z levého křídla Andronov, Haukeland ale shrábl do lapačky a ukončil nám první třetinu.

19:32

Jenže sborná se zcela v klidu brání a vypadá to, že konec třetiny nám žádný vzruch nenabídne.

19:12

To se nedaří, Norové končí závěr třetiny právě před ruskou klecí.

18:25

Kučerov protáhl puk přes střed a pěknou kombinací se pak sborná dostala před Haukelanda. Tam ale o kotouč papíroví domácí přišli a mají čas na založení dalšího útoku.

18:13

Forsberg těsně nedosáhl na kotouč a Norsku je pískáno zakázané uvolnění.

18:06

Gusev dostal kotouč na modré a najížděl po pravém křídle do útoku. Ofsajd byl ale tím důvodem, proč nemohl pokračoval dále a je tu poslední power break této třetiny.

17:28

Ale ten nepřichází, naopak se hra zase přesunula před Haukelanda. Orlov střílel od modré, jeho pokus ale norský gólman viděl.

16:59

Jdeme pomalu do konce první třetiny. Rusko zpoza branky zakládá útok, ale dále než do středního pásma to nedotáhlo. Norsko má šanci na kontr.

16:03

Valkvae Olsen se dostal ke střele zprava, kterou Vasilevskij vyrazil do rohu kluziště. Zatím se Rusko může na svého gólmana z Tampy spolehnout.

15:50

Další kontr ruského týmu zastavuje čárový sudí s odpískaným ofsajdem.

15:27

Olden dojel kotouč a z nulového úhlu pálil na Vasilevského, který udržel puk před čárou, ač se Olimb radoval z gólu. Ten ale skutečně nebyl, místo toho je vhazování pro Norsko v útočném pásmu.

14:46

Puk opustil hrací plochu a hra je přerušena. Následuje komerční přestávka.

14:32
Gól

Za nevyužití šancí přichází krutý trest pro Norsko, sborná jde totiž na dvě branky náskoku! Ta se totiž usadila v útočném pásmu a Orlov ze své pozice posunul mezi kruhy pro Grigorenka. Útočník ve službách CSKA sice mohl střílet, místo toho posunul na ARŤOMA ANISIMOVA, který z otočky obhodil Haukelanda – 2:0! Asistence: Michail Grigorenko, Dmitrij Orlov.

13:54

Norsko opravdu hraje v posledních minutách lépe. Jenže stačila jedna chyba na protiútok, který vedl Kučerov. Rusům se však nepovedlo přesně zakončit.

13:16

Gusev se probíjel přes dva obránce a měl drobně navrch v rychlosti, jenže byl zastaven a ruští fanoušci by chtěli trest. Ten ale nepřichází.

12:31

Rosseli Olsen nasprintoval do pásma po přihrávkce od Martinsena a vystřelil, ruský gólman nemusel řešit nic většího, ale zajímavá střela to rozhodně byla.

11:42
Šance

Norové si teď vytvořili tlak, zatímco Sergačjov zůstal ležet chvíli v rohu po tvrdém nárazu do mantinelu. Hra se ale nepřerušovala a Vasilevskij musel předvést dva výborné zákroky proti střelám zblízka!

10:56

Rusové se osvobodili znamenitě, když Barabanov potáhl puk mezi dva obránce a cpal se na zakončení, ale nepovedlo se mu to.

10:29
Šance

Povedená pasáž přesilové hry od norského týmu způsobila závar před Vasilevskim, kde se válelo hned pět hráčů. V nepřehledné situaci sudí píská do píšťalky a přerušuje hru!

09:48

Rusové se na chvíli osvobodili, Norové jsou ale již zpět v útočném pásmu.

09:04
Trest

Dadonov pak fauloval jednoho z norských hráčů, který se dral do úniku. Verdikt je jasný, dvě minuty za podrážení a první přesilovka pro Norsko.

08:38

Kirill Kaprizov vjel do útočného pásma a zkusil z dálky Haukelandovu pozornost. Ten puk vyrazil betonem do rohu.

08:38
Gól

Přesně 11 sekund ji trvalo využít a Rusko se dostává tímto do vedení! Přesilovka byla velmi rychlá. Kučerov od modré posunul za branku na Malkina. Malkin našel pak přesnou nahrávkou před branku JEVGENIJE DADONOVA, který byl před gólmanem sám a zcela bez problémů si poradil – 1:0! Asistence: Jevgenij Malkin, Nikita Kučerov.

08:27
Trest

První vyloučení v Bratislavě. Sednout na trestnou si jde Olimb, který Kovalčuka na středovém kruhu podrazil v souboji o puk a Rusové mají první přesilovku.

07:29

Kučerov objel půl pásma a z vrcholku levého kruhu vypálil na delší tyč norské kasy. Odražený kotouč mohl dorazit do branky Anisimov, jenže se neprotlačil do zakončení.

06:53

Sergačjov pouštěl místo střely od modré pod sebe na lépe postaveného spoluhráče, blokující norský obránce ale přihrávku zastavil. Hra se tak stěhovala na druhou stranu, sudí ale pískli severskému týmu zakázané uvolnění.

06:10

Zajcev na modré ztratil lacině kotouč, čehož využil agilní Kristiansen a zavelel na protiútok. Těsně po přechodu modré střílel tvrdě Martinsen, Vasilevskij chytá.

05:32

Zpoza branky byl založen útok sborné a Malkin zakombinoval s Gavrikovem. Jenže jeho střela z úhlu byla blokována. I nadále však pokračovali Rusové v náporu a Nestěrov nahrál Malkinovi mezi kruhy. Malkinovu bombu vychytal norský gólman a máme tu power break.

04:54

Kovalčuk neobral o puk norského hráče a seveřané jsou opět v útoku, tentokrát zle zatápí před Vasilevskim.

04:26

Kristiansen se neprotlačil podél pravého mantinelu přes dobře bránícího Chafizullina. Ruský tým se pak opět protlačil do útočného pásma, avšak se dopustil ofsajdu.

03:15

Lindström odvedl velký kus práce, nejprve tečoval těsně před ruským gólmanem puk do protipohybu, ale také vedle tyčky. Pak vybojoval puk v útočném pásmu, ale nikdo mu na přihrávku nedojel. Rusko je zpět před Haukelandem.

02:45

Espeland dostal puk na modrou a bez rozmyslu pálil, jenže na zadní plexi. Využít toho mohl Kuzněcov, jenže přihrávka z hloubi pole mu šla na paty. Sborná pak vyhodila na icing a Norové úvodní tlak lehce přečkali.

02:25

Chvíle strachu přinesli norští hráči ruským fanouškům, kteří si vybojovali dobrým pohybem puk a Olden z mezikruží dostal nabito, jeho střelu ale blokovala ruská obrana.

01:38

Andronov vyhrál souboj a sjel si před branku, kde si hledal Kovalčuka, který však na puk těsně nedosáhl. Rusové chvíli pokračovali v náporu, Norsko je ale z nejhoršího venku.

01:28

Drobnou chybu při zakládání útoku spáchal Gavrikov a Kristiansen toho mohl využít, jenže i druhý vnik do útočného pásma končí norským ofsajdem.

01:19

Rusové do toho hned od úvodu dávají maximum a došli si pro další vhazování v útočném pásmu. Momentálně je to na střely 4 – 0.

01:07

Po vyhraném buly tu byla další akce Ruska, kde se před brankou snažil dotlačit puk za čáru Kaprizov, norský gólman ale zasáhl betony včas.

00:57

Tentokrát byl Nestěrov, který si sjel na levý mantinel a tvrdě od něj střílel, Haukeland puk v náurčí udržel.

00:39

Norský tým pak předvedl na to konto rychlý výpad, který ale zastavuje čárový sudí Lhotský odpískaným ofsajdem.

00:01

MS v Bratislavě právě začíná! Rusové vyhráli úvodní buly a ihned se vrhli před Haukelanda. Jejich první náznak útoku však Norové ubránili.

00:01

Utkání právě začalo.

-3:30

Na ledě je již ruský tým, který se dočkal bouřlivých ovací. Za zvuku znělky IIHF během chvíle nastoupí i norský celek.

-10:50

Nyní probíhá představení ruského týmu. Symbolický song „Nas Ne Dogonyat“ se dočkal velké odezvy od ruských fanoušků. Ti jsou dnes v jasné většině.

-18:00

Rozdíl oproti českým soutěžím je patrný v jedné drobnosti. Zatímco u nás sbírají pravidelně puky po rozbruslení nejmladší hráči, tady se o to stará speciální jednotka rolbařů. Jiný kraj, jiný mrav. Hala mezitím potemněla a na ledě se nyní prohání dvě žlutá žihadla v podobě rolby. Do utkání zbývá 18 minut, sledujte onlajn s námi!

-21:45

Pomalu nám končí oficiální rozbruslení. Ruští hráči zkoušejí střely z první a některým to jde opravdu velice dobře. Norští naopak střílejí od modré nebo z mezikruží po přihrávkách. Hala se mezitím průběžně plní a již teď to vypadá na velmi solidní návštěvu.

-33:50

Úvodní sestavy:

Rusko: Vasilevskij (Georgijev) – Sergačjov, Nestěrov, Orlov, N. Zajcev, Chafizullin, Gavrikov – Dadonov, Malkin (A), Grigorenko – Kaprizov, Kuzněcov, Ovečkin (A) – Kučerov, Anisimov, N. Gusev – Barabanov, S. Plotnikov, Andronov – Kovalčuk (C).

Norsko: Haukeland (Holm) – Holös, Lesund, Espeland, Bonsaksen, Johannesen, Nörstebö, Reichenberg, Bull – Olden, M. Olimb, P. Thoresen – Rosseli Olsen, Haga, Valkvae Olsen – Trettenes, Lindström, Martinsen – Röymark, K. Forsberg, Kristiansen.

Rozhodčí: Fraňo (CZE), Reneau (USA) – Kaderli (SUI), Lhotský (CZE).

-35:00

Dobré odpoledne z Bratislavy! Za 35 minut začne první utkání bratislavské skupiny a my budeme přímo u toho! Již při nástupu na hrací plochu se ruský tým dočkal mnoha ovací, dnes je zde rozhodně velký počet ruských fanoušků.

Oba týmy se již nepotkaly spolu tři roky! Naposledy to bylo 16. května 2016 na mistrovství světa konaném v Rusku. Rusové v něm Norsko přehráli jasným poměrem 3:0 a zajistili si tehdy druhé místo ve skupině A.

RUSKÁ NOMINACE

Brankáři:
Andrej Vasiljevskij, Alexander Georgijev, Ilja Sorokin.

Obránci:
Dmitrij Orlov, Nikita Zajcev, Vladislav Gavrikov, Nikita Nestěrov, Michail Sergačev, Bogdan Kiselevič, Dinar Chafizullin, Artěm Zub, Artěm Blažijevskij, Alexander Jelesin.

Útočníci:
Alexander Ovečkin, Jevgenij Kuzněcov, Jevgenij Malkin, Nikita Kučerov, Nikita Gusev, Ilja Kovalčuk, Jevgenij Dadonov, Artěm Anisimov, Sergej Plotnikov, Kiril Kaprizov, Michail Grigorenko, Sergej Andronov, Ivan Tělegin, Alexander Barabanov.

(finální sestavu oznámí kouč Vorobjov až v Bratislavě)

PŘÍPRAVA RUSKA

Rusové měli naopak solidní přípravu, která jim ale trochu vyprchala na závěrečném podniku Euro Hockey Tour. Prvních pět utkání neměli nikoho, kdo by byl schopen je porazit. Francie jeden gól vstřelila, celkově ale dostala šest, Švýcaři skončili svůj dvojzápas s celkovým skóre 3:10! Prvním soupeřem, kdo přemohl ruský výběr, bylo Lotyšsko, které odvetu dotlačilo do výhry v nájezdech poměrem 2:1.

Carlson Hockey Games v Brně již prakticky hotový tým pro MS ale moc nezvládl. Nejprve prohrál přestřelku se Švédy poměrem 4:6, i finský tým si připsal skalp ruského medvěda. Jediná výhra přišla až proti Česku. I přesto si však sborná zajistila vítězství v EHT.

RUSKO

Rusko cestuje na Slovensko s jasným cílem: dovézt opět do své země zlato. Před rokem Kanada zastavila Rusy ve čtvrtfinále a po pěti letech se do velké země nepřivezla medaile. Lehce to tak pokazilo dojem z vyhraných olympijských her v Koreji, kde Rusové nesměli startovat pod svou vlajkou.

Tento rok mají na titul suverénně nejnabušenější kádr ze všech. Okolo týmu panuje skvělý servis, štáb Ruska čítá největší počet členů ze všech účastníků MS. V čele mohutné ofenzivy budou stát všechny hvězdy NHL, nechybí ani Alexandr Ovečkin, Jevgenij Malkin či Nikita Kučerov.

Hlavní kouč Vorobjov se může opřít i o svoji armádu hráčů z KHL, zejména pak dlouhodobě dvou nejzvučnějších klubů z CSKA a Petrohradu, kde navíc Vorobjov působí jako hlavní kouč. Z vítězného olympijského týmu dostalo pozvánku pak 12 hráčů. Naděje se pak vkládaly i do toho, že by mohl přijet Artěmij Panarin z Columbusu. Jenže jeho potíže s tříslem vydaly jasný signál, že tohoto hráče v Bratislavě rozhodně neuvidíme. O síle sborné svědčí i to, že snajpr Ilja Kovalčuk dostal místo až ve čtvrté pětce!

Do Rusů je vkládáno velké očekávání, otázka pak je, jak tlak médií a lidí okolo samotní hráči ustojí nejenom na ledě. Stačí si vzpomenout na krach na domácí olympiádě v roce 2014. Pokud by si ale tým sedl a na ledě šlapal, je to zcela největší favorit celého mistrovství.

NORSKÁ NOMINACE

Brankáři:
Jonas Arntzen, Henrik Haukeland, Henrik Holm.

Obránci:
Alexander Bonsaksen, Christian Bull, Stefan Espeland, Jonas Holøs, Johannes Johannesen, Christian Kåsastul, Elend Lesund, Mattias Nørstebø.

Útočníci:
Kristian Forsberg, Michael Haga, Tommy Kristiansen, Tobias Lindström, Andreas Martinsen, Sondre Olden, Mathis Olimb, Mats Rosseli Olsen, Thomas Valkvæ Olsen, Alexander Reichenberg, Niklas Roest, Martin Røymark, Patrick Thoresen, Mathias Trettenes.

PŘÍPRAVA NORSKA

Norové ale mají za sebou přípravu, která vůbec nevyšla. Dvojzápas v rámci Nordic Cupu se Švédskem opanovali Švédové zejména v tom druhém zápase, kdy na výhru 2:0 z předešlého dne navázali suverénním vítězstvím 5:1. Náladu si nezlepšili hráči s ledním medvědem v logu hokejové federace proti Finsku, které jim po prvním relativně vyrovnaném zápase dalo v odvetě debakl 7:0.

Poslední dvojzápas na severu čekal Norsko s Dánskem. Tyto zápasy nabídly nejvyrovnanější hokej, v tom prvním na domácím ledě Norsko těsně prohrálo 0:1, odveta již přinesla pro norské barvy dva body po cenné výhře 4:3 v nájezdech. Generálka na Slovensku taktéž vítězná nebyla, Slováci vyhráli taktéž po nájezdech, tentokrát 3:2.

NORSKO

Od roku 2006 patří norský celek mezi stálice elitní skupiny MS. Posledních šest let sice neměl žádné starosti se sestupem, ale ani se nepodíval do vyřazovací fáze. Bratislava ale dává Norům velice dobré vzpomínky. Před osmi lety zde totiž odehráli proti Finsku svoje nejlepší čtvrtfinále. O rok později se mezi nejlepších osm probojovali opět, tentokrát ale vystavilo stopku Rusko. Od té doby je to spíše hledání pokusu o postup mezi nejlepší čtyřku.

Vypadá to ale, že se budou Norové muset obejít bez své největší hvězdy. Mats Zuccarello sice s Dallassem vypadl, avšak díky svým zraněním, které mu povolily odehrát pouze 48 zápasů, se na Slovensko příjezd tohoto hráče nechystá, nutností je ještě připočítat to, že na další sezonu nemá kontrakt. Místo něj budou Norsko reprezentovat 11 hráčů z jejich soutěže, osm ze švédské ligy, dva z finské a po jednom z německé, švýcarské a EBEL.

Chybět také bude brankářská legenda a veterán Lars Haugen. Jeho výkony dovedly Klagenfurt k úspěchu v EBEL, tento rok ale po dlouhých sedmi letech bude chybět, dal totiž přednost rodině. Role jedničky tak připadne 24letému Henriku Haukelandovi, který si atmosféru světového šampionátu osahal už dvakrát.

Dobrý večer z Bratislavy! Počínaje pátečním dnem začínají v hlavním městě Slovenska utkání skupiny B Mistrovství světa! Od 16:15 celý program odstartuje utkáním Rusko – Norsko. Rusové jsou v tomto zápase jasným favoritem, avšak Norsko mnohokrát ukázalo, že je nepříjemným soupeřem, který umí kousat. Zapíše našlapaná sborná tři body, nebo to bude vyrovnaná bitva? Příjemnou zábavu!

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:15.