DOKONÁNO. Patrice Bergeron z Bostonu uzavřel skóre třetího finále Stanley Cupu

DOKONÁNO. Patrice Bergeron z Bostonu uzavřel skóre třetího finále Stanley Cupu na 2:0. K velké radosti fanoušků. | foto: AP

Boston zvládl domácí zápas a ve finále Stanley Cupu jde do vedení

• 75
Hokejisté Bostonu vedou ve finále Stanley Cupu 2:1 na zápasy, v domácím prostředí totiž porazili Chicago 2:0. Na vítězství má velkou zásluhu bezchybný brankář Tuukka Rask a střelci Daniel Paille s Patricem Bergeronem. Tomu v přesilovce předložil ideální nahrávku Jaromír Jágr.

Hokejisté Chicaga po přesunu finálové série na led Bostonu utrpěli při předzápasovém rozbruslení citelnou ztrátu, když se kvůli blíže nespecifikovanému zranění rozhodl raději nenastoupit Marián Hossa. S 15 kanadskými body společně s Patrickem Sharpem nejproduktivnějšího hráče týmu tak v sestavě zastoupil Ben Smith.

Možná právě absence slovenského reprezentanta v útoku Blackhawks napomohla k tomu, že si domácí brankář Tuukka Rask díky 28 zákrokům připsal své třetí čisté konto v letošním play-off a výrazně pomohl Bostonu k výhře 2:0. Zámořští novináři jej tak po zásluze zařadili mezi tři hvězdy duelu společně s autory obou branek, útočníky Danielem Paillem a Patrice Bergeronem.

Bodování play-off

1. David Krejčí (BOS), 19z. (9+14) - 23 bodů
2. Nathan Horton (BOS), 19z. (7+11) - 18 b.
3. Milan Lucic (BOS), 19z. (5+11) - 16 b.
4. Jevgenij Malkin (PIT), 15z. (4+12) - 16 b.
5. Kris Letang (PIT), 15z. (3+13) - 16 b.
6. Patrick Sharp (CHI), 20z. (9+6) - 15 b.
7. Marián Hossa (CHI), 19z. (7+8) - 15 b.
8. Sidney Crosby (PIT), 14z. (7+8) - 15 b.
9. Patrick Kane (CHI), 20z. (6+9) - 15 b.
...
42. Jaromír Jágr (BOS), 19z. (0+8) - 8 b.
43. Michael Frolík (CHI), 20z. (3+4) - 7 b.

Po nastřelených tyčích z obou úvodních finálových partií se tentokrát Jaromír Jágr do vyložené šance nedostal. Jeho čekání na gól tedy pokračuje i po devatenáctém startu v letošním play-off, celkově pak neskóroval v 28 navazujících duelech Stanley Cupu. Zápis do statistik si ale česká 68 přesto odnesla, když ideální přihrávkou při přesilovce připravila druhý gól Bruins.

"Jags mi dal perfektní přihrávku. Snažil jsem se uvolnit, věděl jsem totiž, že to přijde. Trochu jsem zaváhal, protože jsem to nečekal tak rychle, ale naštěstí se to podařilo zakončit," popisoval svou gólovou pojistku na 2:0 šťastný střelec Bergeron.

Vyrovnaná zahajovací třetina gól nepřinesla

Se vstupem do zápasu museli být více spokojeni hosté z Chicaga. Dokázali se udržet na kotouči a otupovali tak snahu Bostonu o soustavný tlak.

O tom, že počet střel byl po prvních dvaceti minutách jen 11:10 pro nabuzené Bruins, rozhodly i dvě přesilovky Blackhawks.

V 10. minutě si šel odpočinout Kaspar Daugavinš a v 15. minutě Shawn Thornton. Ani jednu z nabídnutých příležitostí však Chicago nevyužilo a jejich největší šance tak měl bek Duncan Keith.

V 13. minutě nechal svou tvrdou ranou vyniknout zákrokem lapačkou Raska a o necelé dvě minuty později pro změnu přihrávkou uvolnil kapitána Jonathana Toewse, jenž ovšem v tísni nedokázal zakončit do odkryté klece. Boston byl nejblíže úvodnímu gólu po střelách Bergerona a Riche Peverleyho, bojovník Brad Marchand se dostal do samostatného úniku, ale v klíčové chvíli nezvládl kontrolu nad pukem.

Hrdina druhého duelu Paille opět zavelel za vítězstvím

Ujala se tak až tvrdá práce třetí útočné formace Bostonu, která rozhodla prodloužení zápasu s pořadovým číslem dva. Běžela 23. minuta, když se po střele Tylera Seguina aktivním napadáním Chrise Kellyho a Daniela Pailleho dostali domácí před brankářem Corey Crawfordem zpátky k puku. Posledně jmenovaný útočník pak pohotovou ranou z pravého kruhu otevřel skóre.

Dále čtěte

Ani Jágr, ani Krejčí. Boston táhne třetí útok a brankář Rask

Vedení 1:0 navíc Bruins mohli v dalším průběhu pojistit hned v několika přesilovkách poté, co se fauly provinili Niklas Hjalmarsson, a dokonce ve dvou případech Dave Bolland. Nedisciplinovanost se Chicagu vymstila v 35. minutě. Po krátké přesilovce 5 na 3 již bránili hosté ve čtyřech, když Jágr z rohu kluziště skvělým pasem vybídl k zakončení Bergerona - 2:0 pro Boston.

Před druhým odchodem do kabin mohli ještě navýšit skóre domácí forvardi Peverley a David Krejčí. Svými pokusy však jen podtrhli střeleckou převahu Bruins v daném dějství na 15:8.

Spolehlivý Rask pohlídal Bostonu vítězství

Ve třetí dvacetiminutovce Chicago ze své snahy o zvrat nepříznivého vývoje vytěžilo pouze příležitosti Brenta Seabrooka s Patrickem Kanem a při závěrečné hře bez brankáře ještě nastřelenou tyč z hole Bryana Bickella. Na pozorného Raska, jenž v letošním play-off vychytal své třetí čisté konto, tak nedokázali najít recept.

Když už bylo jasné, že se skóre Blackhawks nepohnou, se před brankou Bostonu udála hromadná šarvátka. Na Marchanda vystartoval hostující Andrew Shaw a váhu Zdeno Cháry naplno pocítil k ledu přimáčknutý Bickell. Na vítězství Bruins, kteří tak vedou ve finálové sérii 2:1 na zápasy, to již ale nic nezměnilo.

Výsledek:

Finále hokejového Stanley Cupu - 3. zápas:

Boston - Chicago 2:0 (0:0, 2:0, 0:0).
Branky a nahrávky:
23. Paille (Kelly, Seguin), 35. Bergeron (Jágr, Chára). Rozhodčí: Rooney, Watson - Heyer, Murphy. Vyloučení: 6:5, navíc Marchand - Shaw oba 5 min. Využití: 1:0. Střely na branku: 35:28. Diváci: 17 565. Stav série: 2:1.

Boston: Rask - Seidenberg, Chára, Boychuk, Ference, McQuaid, Krug - Horton, Krejčí, Lucic - Jágr, Bergeron, Marchand - Seguin, Kelly, Paille - S. Thornton, Peverley, Daugavinš. Trenér: Claude Julien.

Chicago: Crawford - Seabrook, Keith, Hjalmarsson, Oduya, Rozsíval, Leddy - Smith, Toews, Saad - P. Kane, Handzuš, Sharp - Shaw, Bolland, Bickell - Frolík, Krüger, Stalberg. Trenér: Joel Quenneville.