VÍTĚZNÝ GÓL. Andrew Shaw z Chicaga jásá, brankář Bostonu Tuukka Rask ví, že je...

VÍTĚZNÝ GÓL. Andrew Shaw z Chicaga jásá, brankář Bostonu Tuukka Rask ví, že je zle. | foto: AP

Chicago v prvním finále NHL udolalo Boston gólem z třetího prodloužení

• 58
Až 113. minuta přinesla rozhodující akci prvního finále hokejového Stanley Cupu. Od modré čáry pálil český obránce Michal Rozsíval a puk po odrazech od Davea Bollanda a Andrewa Shawa doputoval za záda gólmana Bostonu Tuukky Raska. Chicago tak zvítězilo 4:3 a ujalo se ve finále vedení. Kromě zmiňovaného Rozsívala bodovali i Michael Frolík (0+1) a lídr produktivity play-off David Krejčí (0+2).

Dva góly ze závěrečných dvanácti minut řádné hrací doby a následně trefa po dalších 53 minutách hry v nastavení. To rozhodlo o velkém obratu hokejistů Chicaga proti Bostonu ze stavu 1:3 na 4:3.

První hvězdou duelu byl jmenován útočník Blackhawks Andrew Shaw, jenž se ve 113. minutě jako poslední dotkl puku. Druhé ocenění připadlo bostonskému Milanu Lucicovi (2+1) a třetí hvězdou zámořští novináři zvolili domácího Mariána Hossu (0+1).

"Přesně to jsme potřebovali. Natlačit hráče před branku. V dané fázi nešlo vůbec o krásu. Ideální střela a přesná teč. Pocity jsou neuvěřitelné. Makali jsme na to všichni. Je to zasloužené, byla to velká bitva," řekl v televizním rozhovoru nadšený útočník Shaw, jehož rozhodující trefě předcházela v závěru druhého prodloužení pro změnu nastřelená tyč po obdobné akci v podání bostonského dua Chára - Jágr.

Po nervózním začátku z obou stran začal diktovat tempo Boston

Úvodní desetiminutovka zápasu žádnou vyloženou šanci nepřinesla. Na hráčích se mírně podepsala nervozita a z brankářů měl více práce hostující Tuukka Rask, jenž potvrdil svou pozornost proti pokusům útočníka Brandona Saada a obránce Johnny Oduyi.

NADŠENÍ DIVÁCI. Fandové Chicaga sledují, jak si Marian Hossa poradí s Danielem
SKOKAN. Michael Frolík z Chicaga v utkání s Bostonem ve vzduchu sleduje puk.
ZAMĚSTNANÝ. David Krejčí z Bostonu v objetí Marcuse Krugera z Chicaga.

V průběhu 12. minuty však přišel zlom. Na ledě operovala druhá formace Bostonu a svou aktivitou se udržela delší dobu v útočném pásmu. Vše vyvrcholilo pasem Jaromíra Jágra na Brada Marchanda, jenž nebezpečně pálil z levého kruhu. Corey Crawford zasáhl efektivně lapačkou. Hned další střídání se do šance dostal pro změnu mladík Tyler Seguin a tlak Bruins pokračoval i nadále.

Když se v 14. minutě dostal do akce elitní útok hostí, byl z toho již otevírací gól v síti Chicaga. Lídr produktivity play-off David Krejčí se v rychlosti vřítil do útočného pásma a za brankou se úspěšně vyhnul bodyčeku obránce Niklase Hjalmarssona. Následně okamžitě přihrál na Nathana Hortona, který ještě posunul puk mezi kruhy na číhajícího Milana Lucice a ten se nemýlil.

Lucic zvýšil náskok hostů, hru Chicaga oživil až první gól

Svěřencům kouče Claudea Juliena vyšel parádně vstup do druhého dějství. Už po 51 vteřinách hry totiž po přihrávce z levé strany od skvěle hrajícího Krejčího pohotovou střelou z mezikruží podruhé překonává Crawforda útočník Lucic. V 24. minutě pak poprvé udeřili Blackhawks. Akci založil Marián Hossa a střelou zápěstím z levého kruhu pro vhazování umazal nulu na kontě Raska forvard Saad - 1:2 z pohledu Chicaga.

Jak výtečný Krejčí táhl Boston

Krátce na to měli navíc domácí výhodu dvojnásobné přesilovky. Nejprve se nedovoleným bráněním Michala Handzuše provinil Nathan Horton a po 43 vteřinách klasické výhody na trestnou lavici usedl další hráč Bostonu kvůli špatnému střídání a krátké hře v pěti. Velkou šanci na vyrovnání ale Chicago nevyužilo a stejně tomu bylo i po dalším přestupku z 33. minuty, kdy za nebezpečnou hru vysokou holí pykal kapitán Bruins Zdeno Chára.

Náhodný odraz puku od brusle poslal duel do prodloužení

V úvodních pěti minutách hry třetí třetiny se nic zásadního neudálo. Nejvíce zaujal až bostonský bojovník Marchand, když si během jediného střídání hned dvakrát koledoval o faul. Nejprve kontaktem bruslí poslal k ledu brankáře Crawforda a po přerušení hry krosčekem poslal do nehokejové polohy i obránce Duncana Keitha.

Rozhodčí se však rozhodli potrestat až následující přestupek domácího Michaela Frolíka a Boston toho dokonale využil. Po vyhraném buly v útočném pásmu z levého kruhu tvrdě pálil Patrice Bergeron a Crawford se mohl jen ohlédnout, asistence si připsali Seguin a Lucic.

Za stavu 3:1 pro Boston se zdálo být rozhodnuto. S tím ovšem nesouhlasil domácí Dave Bolland, jenž přesně v čase 48:00 poslal do odkryté branky přemísťujícího se Raska perfektní přihrávku Andrewa Shawa. Chicago dále sázelo jen na ofenzivu a po nevyužitém brejku 2 na 1 v podání Krejčího s Lucicem se dočkalo šťastného vyrovnání. Od modré čáry pálil bek Oduya a mimo branku směřující puk bruslí nechtěně srazil za záda Raska obránce Andrew Ference - 3:3. Přihrávky putovaly na konta útočníků Marcuse Krugera a českého reprezentanta Frolíka.

Blíže gólu v prvním prodloužení byl Boston

První velkou šanci v prodloužení si vypracoval Boston. Brejk 2 na 1 v podání hráčů čtvrté formace Shawna Thorntona a Daniela Pailleho ale ke gólu nevedl. Brankář Crawford obstál i při další horké chvilce, kdy se po střele Riche Peverleyho dostal k nebezpečné dorážce Seguin.

Rozhodující akci nepřinesla ani přesilovka Bruins nařízená za hru Blackhawks s šesti hráči v poli. Velkou příležitost měl v závěru prvního nastavení také Krejčí, jenž z těžké pozice nedokázal zasunout puk za vyjetého Crawforda. Na druhé straně pak zahrozil atakem po levém křídle Frolík.

Ani druhé prodloužení nerozhodlo, Jágr tečoval Chárovu střelu do tyče

KDO S KOHO. Jaromír Jágr z Bostonu (vlevo) a Brandon Bollig z Chicaga uhánějí...

Druhé nastavení odstartovala nešťastná srážka Jágra s Lučičem. Na rozdíl od jejich spoluhráče Hortona, který kvůli zranění ruky přivoděnému při přesilovce z prvního prodloužení odstoupil, ale oba pokračovali ve hře a mohli sledovat šanci Seguina. Mladý forvard Bruins však z brejku na Crawforda nevyzrál. Velkou šanci měl následně na druhé straně Patrick Kane, vyznamenal se pro změnu gólman Rask.

Skóre zůstalo nezměněno i po další várce šancí. Za domácí hrozil Frolík, fanoušci Bostonu s napětím sledovali ránu obránce Toreyho Kruga. V závěru druhého nastavení si Boston zahrál další přesilovku a blízko rozhodnutí byl veterán Jágr. Od modré čáry pálil obránce Zdeno Chára a po teči skončil puk na tyči Crawfordovy branky.

Fanoušky ve vyprodané aréně United Center rozjásala až 113. minuta

Na pohybu hráčů obou týmů již byla jasně viditelná únava. Za stavu 3:3 se ovšem muselo pokračovat i ve třetím prodloužení, ze kterého uplynulo ještě dalších třináct minut hry. Vítěznou akci nakonec předvedli domácí hokejisté, kteří tak završili svůj velký obrat z 1:3 na 4:3. Od modré čáry nahazoval Michal Rozsíval a před brankářem Raskem změnili směr puku Dave Bolland a následně Andrew Shaw.

Finále Stanley Cupu - 1. zápas:

Chicago - Boston 4:3 (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky:
24. Saad (Hossa), 48. Bolland (Shaw), 53. Oduya (Krüger, Frolík), 113. Shaw (Bolland, Rozsíval) - 14. Lucic (Horton, Krejčí), 21. Lucic (Krejčí), 47. Bergeron (Seguin, Lucic). Rozhodčí: Rooney, Watson - Heyer, Murphy. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. Střely na branku: 63:54. Diváci: 22 110. Stav série: 1:0.

Chicago: Crawford - Seabrook, Keith, Hjalmarsson, Oduya, Rozsíval, Leddy - Hossa, Toews, Saad - P. Kane, Handzuš, Bickell - Shaw, Bolland, Sharp - Krüger, Frolík, Bollig. Trenér: Joel Quenneville.
Boston: Rask - Seidenberg, Chára, Boychuk, Ference, McQuaid, Krug - Horton, Krejčí, Lucic - Jágr, Bergeron, Marchand - Seguin, Peverley, Daugavinš - S. Thornton, Kelly, Paille. Trenér: Claude Julien.