Tomáš Vokoun hlídá branku Pittsburghu před Chrise Neilem z Ottawy.

Tomáš Vokoun hlídá branku Pittsburghu před Chrise Neilem z Ottawy. | foto: AP

Vokoun vychytal Pittsburghu postup, útočník Michálek se loučil gólem

• 46
Prvním postupujícím celkem ze druhého kola play-off NHL se stali hokejisté Pittsburghu s českým gólmanem Tomášem Vokounem. Po předchozí výhře z ledu soupeře 7:3 tentokrát Penguins před vlastním publikem rozstříleli Ottawu 6:2 a sérii tak uzavřeli po hladkém průběhu 4:1 na zápasy. Ve druhém startu za sebou svého krajana překonal útočník Milan Michálek, sezona již pro něj ovšem skončila.

Pittsburgh svou kvalitou v ofenzivě nedal Ottawě šanci na úspěch. Za poslední dvě partie nastříleli Penguins svému soupeři s vyhlášenou obranou a skvělým gólmanem Craigem Andersonem úctyhodných třináct gólů a to k tomu ani nepotřebovali výrazné příspěvky svých největších hvězd Sidney Crosbyho (čtvrtý zápas 1+1 a pátý zápas 0+1) a Jevgenije Malkina (0+0 a 1+1).

Los Angeles - San Jose 3:2 na zápasy

Rozhodující výhru 6:2 před vyprodaným domácím publikem v aréně CONSOL Energy Center režíroval kanonýr James Neal, jenž dosáhl svého premiérového hattricku v play-off NHL a navrch přidal ještě jednu asistenci.

Osobní statistiky si vylepšoval i obránce Kris Letang (1+2). Již obvyklý spolehlivý výkon pak podal brankář Tomáš Vokoun, jenž kryl 29 z 31 střel Senators.

"Dařilo se nám hrát svou hru. Ukázali jsme, jak kvalitní máme hráče na všech postech. Pokaždé přispěl někdo jiný. Neprošli jsme si ani žádnými slabšími chvilkami, během nichž by soupeř převzal kontrolu," pěl slova chvály na své spoluhráče kapitán vítězů Crosby.

Pittsburgh se ujal vedení, o které již po zbytek duelu nepřišel, v 7. minutě. Útočníka Brendena Morrowa před brankou ideálně našel obránce Mark Eaton. Pojistku na 2:0 přidal v 28. minutě díky důrazu v brankovišti zmiňovaný Neal. Potřetí se domácí radovali v 33. minutě poté, co v přesilové hře z prostoru mezi kruhy švihem přesně pálil ofenzivní bek Letang.

Nulu na kontě Vokouna pak sice umazal Milan Michálek, jenž se v play-off trefil ve druhém zápase za sebou a celkově potřetí, jako poslední však ve druhé třetině udeřili Penguins. V čase 39:30 zvyšoval na 4:1 Jevgenij Malkin, jenž se společně s Letangem se ziskem 16 bodů přiblížili lídrovi produktivity Stanley Cupu Davidu Krejčímu z Bostonu (17 bodů).

Třetí třetina přinesla ještě další tři brankové situace. Nejprve potrestal velkou chybu Sergeje Gončara v rozehrávce napadající Neal - 5:1. V 54. minutě pro změnu Kyle Turris zmírnil ztrátu Ottawy, zpátky na rozdíl čtyř gólů však v 58. minutě navýšil náskok Pittsburghu rozjetý Neal. Hattrick završil po skvělé individuální akci, kdy si prohodil hvězdného obránce Senators Erika Karlssona a poradil si i při zakončení s brankářem Andersonem - 6:2.

Výsledek:

Pittsburgh - Ottawa 6:2 (1:0, 3:1, 2:1)
 28., 52. a 58. Neal, 7. Morrow, 33. Letang, 40. Malkin, – 37. M. Michálek, 54. Turris. Brankář domácích Tomáš Vokoun kryl 29 střel a dvakrát inkasoval, úspěšnost zákroků měl 93,5%. Střely na branku: 33:31. Diváci: 18 656. Konečný stav série: 4:1.