DOBRÉ TO BYLO. Jevgenij Malkin si plácá s Tomášem Vokounem (vpravo) poté, co

DOBRÉ TO BYLO. Jevgenij Malkin si plácá s Tomášem Vokounem (vpravo) poté, co Pittsburgh rozstřílel Ottawu na jejím ledě. | foto: Reuters

Pittsburgh rozstřílel Ottawu a je krok od postupu do finále konference

• 21
Den poté, co se třetí výhrou přiblížil k postupu do finále Východní konference Boston, jsou krok od daného úspěchu také hokejisté Pittsburghu. Pomohla jim k tomu drtivá výhra 7:3 na ledě Ottawy, po které vedou v sérii 3:1 na zápasy. Za Penguins se 30 zákroky prezentoval gólman Tomáš Vokoun, jehož překonali jen tři střelci. Jedním z nich byl i krajan Milan Michálek.

Po zahajovací třetině to s Ottawou ještě vůbec nevypadalo špatně. Domácí se totiž dvakrát ujali vedení, když ve 3. minutě Milan Michálek uspěl při hře v oslabení a v 17. minutě Kyle Turris vymazal předchozí vyrovnání Jamese Neala.

San Jose - Los Angeles 2:2 na zápasy

Stav 2:1 pro Senators však v prostřední dvacetiminutovce neměl dlouhého trvání. Střelecky aktivnější Penguins vyrovnali v čase 21:08, kdy se z brejku prosadil Chris Kunitz. Už za dalších 40 vteřin hry pak otočil vývoj Jarome Iginla poté, co dorážel puk do zcela odkryté branky po předchozím nejistém zákroku Craiga Andersona proti nahození Krise Letanga.

Stejně jako ve druhé třetině vyšel Pittsburghu vstup i do třetího dějství. Rozdílem bylo pouze to, že tentokrát nedali góly dva, ale rovnou čtyři. Kanonádu hostí odstartoval svým druhým zásahem večera útočník Neal. V přesilovce se k němu odrazil puk od zadního mantinelu a stačilo pak trefit odkrytou branku.

V průběhu 49. minuty se následně prosadili při hře v oslabení Pascal Dupuis a po návratu vyloučeného parťáka i kapitán Sidney Crosby. Na 7:2 pro hosty v 50. minutě zvyšoval Iginla, jenž tak docílil své druhé branky večera stejně jako Neal. Poslední slovo však patřilo Sens, když v čase 54:44 využil přesilovku kapitán Daniel Alfredsson a zaznamenal svůj jubilejní 100. bod kariéry v play-off NHL.

"Vím přesně, co teď uděláme. Vlítneme na ně a odehrajeme své maximum. Z toho nemám obavy. Nikdy se nevzdáváme a teď se na tom nic nebude měnit. Víme, že vývoj jde proti nám, ale nevzdáme to a pokračujeme dál," řekl po zápase Alfredsson.

Bojovná nálada a nadhled se nesla rovněž kabinou Pittsburghu: "Nebudu se vyjadřovat k ničemu jinému, než k utkání číslo pět s Ottawou," odmítl Crosby spekulace zámořských médií směřující k pravděpodobnému finále Východní konference mezi Pittsburghem a Bostonem.

Tahoun ofenzivy Pens v zápase vyprodukoval dva body (1+1) a stal se nejrychlejším z aktivních hráčů NHL, který v play-off pokořil hranici 40 branek. Potřeboval na to jen 77 zápasů, díky čemuž předčil Jaromíra Jágra. Česká 68 se na metu 40 gólů dostala v roce 1996 po 86 odehraných duelech ve Stanley Cupu. Dalším v pořadí je detroitský Henrik Zetterberg, jenž dané střelecké mety docílil v ročníku 2010 ve svém 87. zápase play-off.

Výsledek:

Ottawa - Pittsburgh 3:7 (2:1, 0:2, 1:4)
3. Michálek, 17. Turris, 55. Alfredsson – 15. Neal, 22. Kunitz, 22. Iginla, 42. Neal, 49. Dupuis, 49. Crosby, 50. Iginla. Brankář hostí Tomáš Vokoun kryl 30 střel a třikrát inkasoval, úspěšnost zákroků měl 90,9 %. Střely na branku: 33:42. Diváci: 20 500. Stav série: 1:3.