Jaromír Jágr (vlevo) z Bostonu obchází Michaela Del Zotta z NY Rangers.

Jaromír Jágr (vlevo) z Bostonu obchází Michaela Del Zotta z NY Rangers. | foto: AP

Jágr s Krejčím slavili další výhru nad Rangers a jsou blízko postupu

• 76
Díky dvěma gólům ze třetí třetiny po akcích skvěle sehrané čtvrté formace - Thornton, Campbell, Paille - zvítězili hokejisté Bostonu s českým duem Jágr - Krejčí nad Rangers výsledkem 2:1. V sérii tak uspěli už potřetí a jsou krok od postupu do finále Východní konference. V dalším duelu San Jose po shodném skóre 2:1 uspělo nad Los Angeles a srovnalo tak sérii na 2:2 na zápasy.

Po domácích triumfech 3:2 z prodloužení a 5:2 si hokejisté Bostonu udrželi vítěznou formu i na ledě slavné arény Madison Square Garden, když Rangers přehráli těsným výsledkem 2:1.

Na tom, že v ofenzivě aktivnější Bruins nedali mnohem více gólů, měl obrovskou zásluhu newyorský brankář Henrik Lundqvist. Jen v první třetině zneškodnil samostatné úniky Chrise Kellyho a Tylera Seguina. Poradil si i ve velké šanci Jaromíra Jágra, který tak čeká na gól v play-off NHL už dlouhých 19 zápasů v řadě.

Češi v play-off NHL

1. David Krejčí (BOS) 10z. (5+11) - 16b.
2. Jaromír Jágr (BOS) 10z. - (0+4) - 4b.
3. Tomáš Plekanec (MTL) 5z. (0+4) - 4b.
4. Michael Frolík (CHI) 8z. (2+1) - 3b.
5. Milan Michálek (OTT) 8z. (1+2) - 3b.
6. Jakub Kindl (DET) 10z. (0+3) - 3b.
7. Vladimír Sobotka (STL) 6z. (0+3) - 3b.
8. Roman Polák (STL) 6z. (0+1) - 1b.
9. Michal Rozsíval (CHI) 8z. - 0b.
10. Martin Erat (WSH) 4z. - 0b.
11. Radek Martínek (NYI) 2z. - 0b.
12. Martin Havlát (SJS) 2z. - 0b.

Skóre se poprvé měnilo v 24. minutě, kdy po velkých šancích Bostonu udeřili pro změnu Rangers. Od modré čáry nastřeloval puk na Tuukku Raska zadák Ryan McDonagh a přesnou tečí se prosadil urostlý forvard Taylor Pyatt.

V závěru druhého dějství se pak znova blýskl Lundqvist, když efektivním zákrokem lapačkou vychytal Gregory Campbella. Centr čtvrtého útoku Bruins se však teprve zastřeloval. Velké chvíle dané formace totiž přišly až ve třetí třetině.

Nejprve v 44. minutě za asistencí Daniela Pailleho a Shawna Thorntona od modré čáry propálil vše co mu stálo v cestě bek Johnny Boychuk. Slavil už svou čtvrtou trefu v play-off poté, co se v 44 duelech základní části střelecky prosadil jen jednou.

Obrat skóre pak Boston završil v čase 56:29, kdy na ledě operovala znova čtvrtá formace. Lundqvist pouze zblokoval nahozený puk, který pro Rangers nebezpečně poskakoval v brankovišti a nepřehledné situace využil zpoza branky vyjíždějící Paille. Pohotově zametl volný puk do sítě a rozhodl tak o výhře hostí.

"V sérii proti Torontu jsme nehráli tak spolehlivě jako teď. Věřím, že v dalším zápase se budeme prezentovat stejně a výkony na způsob Jekyll a Hyde z prvního kola se již nebudou opakovat," řekl kouč vítězů Claude Julien, jenž je se svými svěřenci krok od postupu do finále Východní konference.

San Jose srovnalo sérii s Los Angeles

Zatímco hokejisté Bostonu mají za stavu 3:0 nakročeno do finále Východní konference, na Západě je souboj mezi San Jose a Los Angeles maximálně vyrovnaný. Oba celky si obhájily výhodu domácího ledu a po čtyřech kláních je tak stav srovnaný 2:2 na zápasy.

Po úvodních dvou triumfech obhájců Stanley Cupu 2:0 a 4:3 slavili dvakrát Sharks po shodných výsledcích 2:1. Ten první uhráli až v prodloužení a naposledy slavili po řádné hrací době, když se v 7. a 24. minutě prosadili Brent Burns a Logan Couture.

Prvně jmenovaný urostlý Kanaďan skóroval z prostoru před brankou po opakované přihrávce Joe Thorntona od zadního mantinelu. Kanonýr Couture své páté trefy v letošním play-off docílil v přesilové hře, když se štěstím změnil směr rány obránce Dana Boylea.

Kings v závěru dokázali zkorigovat skóre poté, co v 50. minutě při početní převaze uspěl Mike Richards. Na vyrovnání ovšem proti pozornému Antti Niemimu nedosáhli. San Jose nastoupilo opět bez Martina Havláta, který si v předešlém duelu obnovil blíže nespecifikované zranění v dolní části těla.

Výsledky - 2. kolo play-off NHL

Východní konference:

Rangers - Boston 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)
24. Pyatt – 44. Boychuk, 57. Paille. Střely na branku: 24:34. Diváci: 17 200. Stav série: 0:3.

Západní konference:

San Jose - Los Angeles 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
7. Burns, 24. Couture – 50. Richards. Střely na branku: 23:23. Diváci: 17 562. Stav série: 2:2.