Pittsburgský brankář Tomáš Vokoun zasahuje během duelu s NY Islanders.

Pittsburgský brankář Tomáš Vokoun zasahuje během duelu s NY Islanders. | foto: AP

Vokoun vychytal Pittsburghu postup, v dalším kole favorit vyzve Ottawu

• 23
Na vychytané čisté konto z pátého utkání série navázal hokejový brankář Tomáš Vokoun dalším vydařeným výkonem, když předvedl 35 zákroků a jeho Pittsburgh uspěl 4:3 po prodloužení. Vítěznou branku, která znamenala postup do dalších bojů o Stanley Cup přes Islanders po výsledku 4:2 na zápasy, trefil favorizovaným Penguins obránce Brooks Orpik. Ve druhém kole se tým střetne s Ottawou.

Islanders byli v bouřlivé atmosféře zaplněné arény Nassau Veterans Memorial Coliseum lepším celkem. Svého soupeře přestříleli 38:21 a během řádné hrací doby třikrát odskočili do vedení - 1:0, 2:1 a 3:2. Nakonec ovšem přeci jen odcházeli poraženi.

Tučně jsou označeny postupující celky.

Pittsburgh vytěžil z minima maximum a mohl se spolehnout na brankáře Tomáše Vokouna, který předvedl 35 zákroků a po právu byl ve svém druhém startu v letošním play-off zařazen mezi tři hvězdy zápasu. Přednost tentokrát dostal jen autor vítězné trefy z prodloužení Brooks Orpik.

Defenzivně laděný obránce se prosadil v 68. minutě tvrdou ranou od modré čáry, po které puk orazítkoval obě tyče než zapadl do sítě branky Jevgenije Nabokova.

Pro Orpika to byl první gól letošní sezony a celkově rovněž premiérový jeho kariéry v play-off. Dočkal se až ve svém 78. duelu bojů o Stanley Cup.

"Je super, že se to podařilo ukončit. Zvládli jsme všechno, co bylo potřeba. Soupeř hrál opravdu dobře, byla to hodně těžká série," řekl novinářům Vokoun, jenž v první třetině lovil z branky dva puky.

Už v 6. minutě jej střelou nad lapačku překonal oblíbenec domácího publika John Tavares. Po následném vyrovnání Jaroma Iginly podruhé fanoušky rozjásal v 20. minutě Colin McDonald, jenž zakončil do odkryté brány sérii rychlých přihrávek z rohu útočného pásma.

Prostřední hrací část měla pouze jediného střelce, jímž se stal pittsburghský Pascal Dupuis - 2:2.

Islanders následně potřetí poslal do trháku v 43. minutě skvělý bruslař Michael Grabner.

V zakončení do odkryté branky těžil z ideálního pasu od Keitha Aucouina. Pittsburgh však vrátil do hry v čase 54:44 od modré čáry střílející obránce Paul Martin, na kterého v prodloužení navázal zmiňovaný sváteční střelec Orpik.

"Bez pochyb byl to skvělý pocit, gólů zrovna moc nedávám. Kéž bych mohl říct, že jsem tak mířil. Jednoduše jsem to napálil na bránu a puk si našel cestu do sítě," komentoval rozhodující akci Orpik, jenž z 631 odehraných zápasů v dlouhodobých fázích sezon NHL nastřílel 11 branek.

Výsledek 1. kola play-off NHL

Východní konference - 6. zápas:

New York Islanders - Pittsburgh 3:4 v prodl. (2:1, 0:1, 1:1 - 0:1)
6. Tavares, 20. C. McDonald, 43. Grabner - 8. Iginla, 31. Dupuis, 55. Martin, 68. Orpik. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Pittsburgh celé utkání, inkasoval tři branky z 38 střel a úspěšnost zásahů měl 92,11 procenta. Střely na branku: 38:21. Diváci: 16 170. Konečný stav série: 2:4.