Milan Michálek (vpravo) z Ottawy v souboji s Raphaelem Diazem z Montrealu.

Milan Michálek (vpravo) z Ottawy v souboji s Raphaelem Diazem z Montrealu. | foto: AP

Ottawa a Chicago jsou krok od postupu, San Jose již vyřadilo Vancouver

• 33
Úterní zápasy play-off hokejové NHL rozhodly o prvním postupujícím týmu do 2. kola, kterým se po hladkém průběhu 4:0 na utkání stalo San Jose. Rozhodující krok Sharks proti Vancouveru učinili domácím triumfem 4:3 po prodloužení. Jedno vítězství pak dělí od postupu Ottawu s Chicagem, naopak série mezi favorizovaným Pittsburghem a Islanders je vyrovnaná 2:2 na zápasy.

Hokejisté Vancouveru dokázali dvakrát skórovat ve třetí třetině utkání na ledě San Jose a vybojovali si tak průběžné vedení 3:2, které jim dávalo naději na snížení nepříznivého vývoje série. V 50. minutě vyrovnával na 2:2 využitou přesilovkou Alex Burrows a v 52. minutě zajistil Canucks těsný náskok obránce Alex Edler.

Češi v play-off NHL

1. David Krejčí (BOS) 3z. (2+5) - 7b.
2. Vladimír Sobotka (STL) 4z. (0+3) - 3b.
11. Roman Polák (STL) 4z. - 0b.

Už podruhé v sérii ale kanadský tým v závěru utkání nedokázal výsledek ubránit a inkasoval.

Časomíra se zastavila na 55 minutách 33 vteřinách, když svým druhým zásahem večera poslal utkání do prodloužení domácí útočník Joe Pavelski. Sharks dosáhli důležité branky při početní převaze nařízené za krosček Kevina Bieksy proti Tommy Wingelsovi.

Stejný hráč Žraloků sehrál důležitou roli i v prodloužení. Běžela čtrnáctá minuta nastaveného času, kdy rozhodčí vyloučili hostujícího Daniela Sedina za další faul na Wingelse. San Jose pak stačilo pouhých patnáct vteřin, aby danou výhodu přetavilo ve vítězný gól zápasu a rovnou i celé série. Z dorážky se radoval zkušený forvard Patrick Marleau.

Český útočník Martin Havlát první postup po výsledku 4:0 na zápasy v historii klubu (3:1, 3:2PP, 5:2, 4:3PP) slavil pouze v hledišti s dalšími náhradníky poté, co jej v zahajovacím utkání play-off vyřadilo zranění.

"Po takové výhře zažíváme skvělé pocity, teď se navíc můžeme těšit na pár dní odpočinku," řekl zámořským novinářům šťastný Pavelski, jenž zdůraznil rychlý průběh série, který Sharks nabídne prostor k regeneraci před startem 2. kola.

Ottawa se přiblížila postupu

Poté, co předchozí v pořadí třetí partii série mezi Ottawou a Montrealem výrazně ovlivnily hromadné šarvátky a rozhodčí udělili celkově 236 trestných minut, se v úterý hráči obou celků soustředili pouze na hokej. Vylučovalo se celkem jen ve čtyřech případech a přesilovou hru ani jeden z celků nedokázal využít.

Po bezbrankové první třetině jako první udeřil hostující Montreal. V prostřední dvacetiminutovce se do střelecké listiny zapsal ofenzivní obránce P. K. Subban, za asistence Tomáše Plekance a Michaela Rydera, a rovněž produktivní nováček Alex Galchenyuk.

Do třetího dějství tak Canadiens nastupovali s nadějným dvougólovým náskokem. Ottawa však soupeře během dané fáze duelu přestřílela 13:4 a ze svého tlaku vybojovala vyrovnání. V 52. minutě nulu na kontě brankáře Carey Priceho umazal po kontroverzním odrazu puku od brusle švédský forvard Mika Zibanejad a do prodloužení zápas poslal v čase 59:37 Cory Conacher, jenž si našel volný puk v nepřehledné skrumáži před brankou soupeře.

Pro nastavení v brance Canadiens nahradil údajně zraněného Priceho slovenský gólman Peter Budaj, jenž těžkou situaci nakonec nezvládl. Už v 63. minutě totiž završil velký obrat Senators nenápadnou střelou od levého mantinelu útočník Kyle Turris.

Islanders přestříleli Pittsburgh

S každým dalším zápasem série mezi Pittsburghem a Islanders padá více a více gólů. Po pěti ze zahajovacího klání následovalo sedm, devět a ve čtvrté partii již dokonce deset přesných zásahů. K velkému překvapení fanoušků favorizovaného Pittsburghu se přitom naposledy častěji radovali Islanders.

New York na svém ledě zvítězil 6:4 a srovnal stav série na 2:2 na zápasy. Průběh utkání byl ale dlouho vyrovnaný. Po zahajovací třetině se týmy rozešly za stavu 1:1, když shodně během 15. minuty skórovali Brian Strait a James Neal. V prostředním dějství se pak skóre posunulo pro změnu na smírný výsledek 3:3.

Když po pouhých 41 vteřinách hry třetí třetiny skóroval útočník Pascal Dupuis, šli Penguins do trháku 4:3. Radost jim ovšem dlouho nevydržela. Sérií tří branek v řadě totiž domácí Ostrované zvrátili vývoj jasně na svou stranu. Vyrovnání obstaral svou druhou trefou zápasu Mark Streit, vítězný gól trefil v 51. minutě kapitán John Tavares a pojistku v samotné závěru přidal Casey Cizikas.

Gólman Pittsburghu Marc-Andre Fleury zastavil jen 18 střel Islanders a inkasoval všech šest gólů. Zda dostane důvěru i v pátém utkání trenér Dan Bylsma nechtěl potvrdit. Náhradník Tomáš Vokoun se tak již brzo může dostat do akce.

Chicago je krok od postupu

Zatímco na Východě se souboj prvního (Pittsburgh) s osmým týmem (Islanders) zamotává, nejvýše nasazený celek Západní konference z Chicaga plní proti Minnesotě jasně roli favorita. Ve čtvrtém pokračování série uspěli Blackhawks na ledě soupeře hladce 3:0 a za stavu 3:1 na zápasy můžou rozhodnout před vlastním publikem.

Nejlepší tým základní části letošní sezony si schoval jeden gól na každou třetinu. Nejprve se v 9. a 22. minutě prosadil útočník Patrick Sharp a v závěrečné třetině navýšil skóre ještě Bryan Bickell.

První hvězdou duelu byl jmenován gólman vítězů Corey Crawford, jenž na své druhé čisté konto kariéry v play-off potřeboval 25 zákroků.

Výsledky - 1. kolo play-off

Východní konference - 4. zápasy:

New York Islanders - Pittsburgh 6:4 (1:1, 2:2, 3:1)
27. a 45. Streit, 15. Strait, 39. Okposo, 51. Tavares, 59. Cizikas - 15. Neal, 28. Malkin, 32. Sutter, 41. Dupuis. Střely na branku: 24:31. Diváci: 16 170. Stav série: 2:2.

Ottawa - Montreal 3:2 v prodl. (0:0, 0:2, 2:0 - 1:0)
52. Zibanejad, 60. Conacher, 63. Turris - 23. Subban (Plekanec), 24. Galchenyuk. Střely na branku: 34:28. Diváci: 20.500. Stav série: 3:1.

Západní konference - 4. zápasy:

Minnesota - Chicago 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
9. a 22. Sharp, 53. Bickell. Střely na branku: 25:24. Diváci: 19 378. Stav série: 1:3.

San Jose - Vancouver 4:3 v prodl. (2:1, 0:0, 1:2 - 1:0)
15. a 56. Pavelski, 3. Burns, 74. Marleau - 8. Raymond, 50. Burrows, 52. Edler. Střely na branku: 47:35. Diváci: 17 562. Konečný stav série: 4:0.