GÓLOVÁ SITUACE. Michael Frolík z Chicaga překonává brankáře Minnesoty Joshe

GÓLOVÁ SITUACE. Michael Frolík z Chicaga překonává brankáře Minnesoty Joshe Hardinga. | foto: Reuters

Frolík dvěma góly zavelel k výhře Chicaga, trefil se i Milan Michálek

• 8
Hokejisté Chicaga z pozice vítězů základní části NHL naplno dostávají role favoritů i v úvodu play-off. Po výsledku 5:2 zdolali Minnesotu i napodruhé a vedou tak v sérii 2:0 na zápasy, když se naposledy dvěma góly blýskli útočníci Patrick Sharp a Michael Frolík. Český forvard byl dokonce vyhlášen první hvězdou utkání. Gól oslavil i Milan Michálek, jeho Ottawa však tentokrát podlehla 1:3 Montrealu.

V dlouhodobé fázi sezony se Frolík během 45 startů střelecky prosadil jen ve třech případech. O to jsou jeho dvě branky z pátečního duelu play-off proti Minnesotě cennější.

Češi v play-off NHL

1. David Krejčí (BOS) 1z. (1+2) - 3b.
2. Michael Frolík (CHI) 2z. (2+0) - 2b.
3. Milan Michálek (OTT) 2z. (1+0) - 1b.
4. Tomáš Plekanec (MTL) 2z. (0+1) - 1b.
5. Jakub Kindl (DET) 2z. (0+1) - 1b.
6. Vladimír Sobotka (STL) 2z. (0+1) - 1b.
7. Michal Rozsíval (CHI) 2z. - 0b.
8. Roman Polák (STL) 2z. - 0b.
9. Jaromír Jágr (BOS) 1z. - 0b.
10. Martin Erat (WSH) 1z. - 0b.
11. Martin Havlát (SJS) 1z. - 0b.

Kladenský odchovanec, jenž v silném Chicagu na úkor svých statistik přijal roli specialisty na oslabení a vedle ofenzivních hvězd Jonathana Toewse a Patricka Kanea tak nedostává příliš prostoru, se prosadil v 9. a 21. minutě.

V obou případech se k němu odrazil puk v útočném pásmu a Frolík jej pohotově uklidil za záda brankáře Joshe Hardinga, který dostal podruhé příležitost při zranění jedničky Wild Niklase Bäckströma. Gólu na 2:0 Frolík docílil dokonce při hře v oslabení. Minnesota v závěru druhé třetiny dokázala snížit, když nulu na kontě Corey Crawforda umazal Devin Setoguchi.

Na startu třetího dějství se ale probudil další dvougólový střelec Chicaga - Patrick Sharp. Po jeho akcích Blackhawks rázem vedli již 4:1. Trefa Marco Scandelly z 57. minuty tak byla již pouze kosmetickou úpravou skóre, jehož finální podobu stejně naposledy upravili ještě domácí. Poslední slovo si vzal autor vítězné branky z prvního duelu série, Bryan Bickell - 5:2.

Oslabený Montreal zabral a srovnal sérii, Michálek byl jediným střelcem Ottawy

Hokejisté Montrealu nastoupili do domácí odvety proti Ottawě bez tří útočníků základní sestavy - Larse Ellera, Maxe Paciorettyho a kapitána Briana Gionty.

Všechny vyřadily zdravotní potíže. Hostům chyběl pro změnu pouze obránce Eric Gryba, jenž dostal od vedení NHL dvouzápasový distanc za tvrdý zákrok na prvního jmenovaného absentujícího hráče Canadiens, Dána Ellera.

O výhře Montrealu se rozhodovalo už na startu druhé třetiny, kdy domácí dvakrát skórovali. Brankový výčet otevřel v 24. minutě po velké chybě Erika Karlssona útočník Ryan White a o pouhých 53 vteřin později slavil i nováček Brendan Gallagher. Ottawa překonala jinak skvěle chytajícího Carey Price až v 29. minutě, kdy ránu obránce Chrise Phillipse tečoval Milan Michálek.

Další gól už ale Price, jenž byl díky 29 zákrokům vyhlášen první hvězdou, nepustil a červené světlo se naopak rozsvítilo ještě jednou za zády ottawského Craiga Andersona. Na finálních 3:1 pro Canadiens upravil stav v závěru druhé dvacetiminutovky útočník Michael Ryder.

Crosby ozdobil návrat dvěma góly, Pittsburgh ale přesto padl

Hvězdný útočník Sidney Crosby se poprvé od zásahu kotoučem v obličeji ze závěru března objevil na ledě. Ve druhém zápase úvodního kola play-off proti Islanders přetavil svůj hlad po hokeji do osmi střeleckých pokusů a dvou vstřelených branek.

KAPITÁN JE ZPÁTKY. Sidney Crosby z Pittsburghu zase řádí, Keith Aucoin z New

Kapitán Penguins se v obou případech prosadil už v zahajovací třetině, po které domácí favorit vedl 3:1 a směřoval za druhou výhrou. V dalším průběhu se již ale nikdo další za Pittsburgh neprosadil a góly padaly naopak na druhé straně.

V prostředním dějství New York vrátili do hry Colin McDonald a Matt Martin, načež rozhodující akci duelu si schoval na 53. minutu útočník Kyle Okposo. Prosadil se šťastným způsobem, když si po nepřesné střele do zadního mantinelu Marc-Andre Fleury srazil puk do vlastní sítě. Jednička Pens neměla čisté svědomí i při předchozích gólech Ostrovanů. Nebylo by tak velkým překvapením, kdyby se náhradník Tomáš Vokoun v dalším průběhu série dostal do akce.

Islanders dokázali svého soupeře v jeho domácím prostředí přestřílet 42:33 a po těsné výhře 4:3 vyrovnali stav série na 1:1.

San Jose přiblížilo Vancouver vyřazení

I napodruhé se dokázali hokejisté San Jose radovat na ledě Vancouveru. Po úvodní výhře 3:1 Sharks uspěli v odvetě pro změnu výsledkem 3:2 z prodloužení a před své fanoušky se tak vrací s nadějným vedením 2:0 na zápasy.

V řádné hrací době však byli blíže triumfu Canucks poté, co ve třetí třetině dvěma zásahy Ryana Keslera z 41. a 48. minuty otočili vývoj. San Jose se však v čase 59:04 prosadilo při závěrečné ofenzivní snaze bez brankáře. Prodloužení si vynutil produktivní útočník Patrick Marleau.

Z nastavení pak uplynulo jen necelých šest minut hry, když hráče poslal do kabin hostující bijec Raffi Torres. Posilu San Jose z období před letošní uzávěrkou přestupů vybídl k zakončení z brejku 2 na 1 Brent Burns. Urostlého Kanaďana Sharks letos na místo v obraně využívají na postu silového útočníka. Proti Vancouveru se to evidentně vyplatilo, když Burns asistoval u dvou gólů. Kromě vítězné akce totiž figuroval i u otevírací trefy z hole Joe Thorntona.

V sestavě San Jose podle očekávání nefiguroval zraněný útočník Martin Havlát, jenž odstoupil už po pěti střídáních ze zahajovacího duelu série.

Výsledky NHL

1. kolo play-off

Východní konference - 2. zápasy:

Pittsburgh - New York Islanders 3:4 (3:1, 0:2, 0:1)
4. a 8. Crosby, 1. Malkin - 8. Moulson, 26. McDonald, 31. Martin, 53. Okposo. Střely na branku: 33:42. Diváci: 18 624. Stav série: 1:1.

Montreal - Ottawa 3:1 (0:0, 3:1, 0:0)
24. White, 25. Gallagher, 39. Ryder - 29. M. Michálek. Střely na branku: 34:30. Diváci: 21 273. Stav série: 1:1.

Západní konference - 2. zápasy:

Chicago - Minnesota 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
9. a 21. Frolík, 44. a 55. Sharp, 60. Bickell - 38. Setoguchi, 57. Scandella. Střely na branku: 48:28. Diváci: 22 012. Stav série: 2:0.

Vancouver - San Jose 2:3 v prodl. (0:1, 0:0, 2:1 - 0:1)
41. a 48. Kesler - 14. J. Thornton, 60. Marleau, 66. Torres. Střely na branku: 31:33. Diváci: 18 910. Stav série: 0:2.