Nebo 22letý Fin Urho Vaakanainen a 23letý Kanaďan Jérémy Lauzon, těch jmen mají Bruins v záloze dost. 23letý Zbořil odehrál v NHL od draftového roku 2015 jen dva zápasy, nezklame-li v přípravě, bude moci konečně přidat další. Vedení Bostonu chce vidět, jak si jeho naděje poradí.
„Rivalita bude obrovská. Manažer Don Sweeney mi řekl do očí, že chystá velké změny,“ poodhalil natěšený Zbořil během podzimu.
Chára opouští Boston po čtrnácti letech, bude hrát za Washington |
A tak se Chára s ohledem na nové pořádky rozhodl pro dojemné loučení. Jako kapitán, který dovedl Bruins v roce 2011 ke Stanley Cupu.
Z nových nabídek vybral Washington Capitals (základní plat 795 tisíc dolarů za sezonu), kde se potká s Čechy Jakubem Vránou a Michalem Kempným či se svými krajany útočníkem Richardem Pánikem a obráncem Martinem Fehérvárym.
Lákaly ho i jiné kluby, daleko nemělo být od domluvy s kanadskými Montreal Canadiens, což by bylo s ohledem na velkou rivalitu mezi nimi a Bruins velice pikantní. Překážkou se ukázala epidemická situace, ztížené cestování do Kanady a fakt, že Chárova manželka s třemi dětmi zůstane v Bostonu.
Chára přitom mohl také zůstat, klub mu nabídku dal. „Jen jsme mu nemohli slíbit stejnou roli jako v předešlých letech. Je hrozně smutné vidět takového hráče odcházet, to je nevděčná část mojí práce,“ řekl bostonský manažer Sweeney.
„Stal by se ze mě trochu náhradník. Nemám to nikomu za zlé, komunikace probíhala férově, ale cítil jsem, že bude lepší nechat Boston jít svou cestou. Ani Capitals mi nic negarantují, ale u nich dostanu šanci ukázat, že stále můžu hrát pravidelně,“ vysvětlil Chára během tiskové konference se zámořskými novináři.
A dodal: „Kdybych měl pocit, že to nejde, skončím. Teď to ještě zkusit musím, nechci mít výčitky, že jsem to vzdal.“
Právě tahle slova o odhodlání a touze dosáhnout za každých okolností nejlepšího možného Cháru po celou kariéru zdobí. Díky tomu se zařadil mezi největší legendy klubu, kam patří třeba slavný útočník Phil Esposito či obránci Ray Bourque a Bobby Orr.
Poděkování klubu Zdenu Chárovi a poklona ve videu za odvedenou práci:
Když v roce 2006 podepsal s Bruins první smlouvu na pět let a 37,5 milionu dolarů, hned mu přišili kapitánské céčko na dres. Chára předváděl tak dominantní výkony, že v roce 2009 získal Norrisovu trofej pro nejlepšího beka. Se svými 205 centimetry na výšku a více než sto kily vyčníval nade všemi.
„Vyrostl v osobnost. Přišel jako plachý člověk a naučil se být lídrem. Má obrovskou zásluhu na růstu mnoha hráčů. Fanoušci si ho budou navždy pamatovat a jeho číslo „33“ bude po konci kariéry viset pod stropem bostonské areny,“ prorokuje zámořský novinář časopisu Forbes Matt Kalman ve vyjádření pro slovenský web sport.aktuality.sk. Kalman dlouhé roky pokrýval výhradně hokejisty Bruins.
V roce 2011 získal Chára spolu s Tomášem Kaberlem a Davidem Krejčím Stanley Cup, o dva roky později z toho byla finálová (byť neúspěšná) účast za přítomnosti Krejčího a Jaromíra Jágra. Tu Chára zopakoval v roce 2019 vedle Krejčího, Davida Pastrňáka a slovenského brankáře Jaroslava Haláka.
A přestože stárnul, jeho důležitost na ledě (o nezastupitelné roli v kabině netřeba diskutovat) se snižovala velice pomalu. Chára v sezoně 2006/07 strávil na ledě v průměru více než 27 minut, v sezoně 2012/13 to stále dělalo téměř 25 minut, 23 v sezoně 2017/18 a 21 v té minulé.
Jen ukrutná škoda, že poslední utkání za Bruins musel Chára odehrát kvůli covidu před prázdnými hledišti...
Poslední momenty Zdena Cháry v dresu Bruins, na ledě gratuloval soupeřům z Tampa Bay Lightning k postupu do semifinále play off: