| foto: AP

Zacha se Sedlákem slavili gól, Hudler s Faksou byli u kanonády Dallasu

• 29
Po šestnácti startech bez zápisu do bodových statistik se prosadil 19letý nováček Pavel Zacha, jenž jedním gólem přispěl k cenné výhře New Jersey 4:3 na ledě silné Minnesoty. Gól a výhru v úterý slavil i další nováček Lukáš Sedlák z Columbusu, asistence pro změnu přibyly na konta Michaela Frolíka, Radka Faksy (oba 0+2) a také Jiřího Hudlera a Dmitrije Jaškina (oba 0+1).

Hokejisté New Jersey v úterý zakončili úspěšný trip po kluzištích soupeřů. Ze čtyř startů si postupně odnesli celkem sedm bodů, když naposledy výsledkem 4:3 dobyli led lídrů Západní konference z Minnesoty.

Češi v NHL:

1. Jakub Voráček (PHI) 46z. - 41b. (13+28)
2. David Pastrňák (BOS) 40z. - 33b. (19+14)
3. Radim Vrbata (ARI) 43z. - 28b. (10+18)
4. David Krejčí (BOS) 47z. - 28b. (10+18)
5. Michael Frolík (CGY) 47z. - 27b. (11+16)
6. Jaromír Jágr (FLA) 46z. - 27b. (8+19)
7. Ondřej Palát (TBL) 41z. - 22b. (9+13)
8. Radek Faksa (DAL) 46z. - 22b. (6+16)
9. Tomáš Plekanec (MTL) 45z. - 20b. (6+14)
10. Martin Hanzal (ARI) 37z. - 15b. (9+6)

Favorizovaní Wild v průběhu utkání vedli 2:0 a 3:2, přesto nakonec odešli s prázdnou, což se jim za předešlých 21 duelů stalo teprve podruhé.

První gól Devils zařídil v 34. minutě Pavel Zacha, jenž v přesilové hře těžil ze spolupráce s Kylem Palmierim. Ten naznačil střelu a poté poslal puk na levou stranu na českého nováčka, jenž pohodlně zamířil do odkryté brány a připsal si svou třetí branku v NHL. Zacha (14:16, +1, 3 střely, 1+0) bodoval po dlouhé šestnáctizápasové odmlce.

Ve třetí třetině pak Adam Henrique srovnal na 2:2. Když domácím záhy na to vrátil vedení Erik Haula, opět se připomněl trefou na 3:3 skvěle hrající Palmieri. Rozhodující akci si pak schoval až na 58. minutu útočník Beau Bennett.

Mezi střelci v úterý figuroval i další český nováček v NHL Lukáš Sedlák (10:56, +/-: 0, 2 střely, 1+0), jenž se podílel na triumfu Columbusu 4:1 nad Carolinou. Domácí hokejisté se tak zlepšili na 64 bodů a vrátili se do čela Východní konference i celé NHL před rozjetý Washington (má rovněž 64 bodů, ale odehrál o zápas navíc).

23letý rodák z Českých Budějovic svou čtvrtou trefu začínající zámořské kariéry zaznamenal v 30. minutě, kdy již uzavíral konečné skóre, po souhře všech členů čtvrté lajny Blue Jackets.

Scott Hartnell nejprve uvolnil Sama Gagnera, jehož střelu hostující brankář Cam Ward vyrazil jen před sebe a pohotový Sedlák z pozice klečícího střelce puk dorazil do sítě.

Hlavní hvězdou zápasu byl ovšem Sedlákův spoluhráč Brandon Dubinsky, jenž hned dvěma zásahy ukončil své sedmnáctizápasové čekání na gól.

Třináctigólová přestřelka se šťastným koncem 6:7 pro hostující Dallas byla v úterý k vidění v Madison Square Garden. Rangers sice odskočili do vedení už po 27 vteřinách od zahajovacího buly, pak ale třikrát inkasovali a po zbytek duelu jen dotahovali narůstající ztrátu.

New York se v ofenzivě mohl nejvíce spolehnout na dvougólové střelce Dereka Stepana (2+1) a Miku Zibanejada (2+0). Stars pro změnu těžili z aktivity Patricka Sharpa (2+0), Patricka Eavese (1+2) a kapitána Jamieho Benna (1+2). Rozdílovou trefu si však připsal už v 38. minutě Cody Eakin, pro kterého to byl první gólový zápis v sezoně.

Oba celky v zápase protočily dva gólmany. Gólovými příděly si pohoršili ve statistikách hlavně Henrik Lundqvist (7 inkasovaných branek z 27 střel, střídající Magnus Hellberg už neinkasoval) a Antti Niemi (6 inkasovaných branek z 28 střel, střídající Kari Lehtonen už neinkasoval).

Do bodových statistik se zapsali i dva Češi v dresu vítězného Dallasu, mladý centr Radek Faksa (17:16, +/-: 0, 1 střela, 0+2) a zkušený Jiří Hudler (10:24, +/-: 0, 0+1).

Hokejisté Floridy v úterý zahájili čtyřdílný trip zápasem na ledě Calgary, které bylo střelecky aktivnější 29:22 a své fanoušky potěšilo výhrou 5:2. Vidět byl hlavně centr Flames Mikael Bäcklund (2+1) a ofenzivně laděný obránce domácích Mark Giordano (1+2).

Ze tří českých zástupců v duelu se bodově prosadil jen domácí Michael Frolík (14:35, -1, 2 střely, 0+2). Jaromír Jágr (18:33, +/-: 0, 2 střely) a Jakub Kindl (16:06, -1, 1 střela) zůstali tentokrát bez bodu, když se pod obě trefy Panthers podepsal už v zahajovací třetině forvard Vincent Trocheck.

„Souhra s parťáky z útoku mě hodně baví. S Frolíkem nastupujeme už delší dobu, stihl jsem ho dobře poznat. Letošní doplnění o Tkachuka nám pak hodně sedlo,“ řekl v rozhovoru se zámořskými novináři produktivní Bäcklund, jenž své dva góly vstřelil v 32. minutě během rozmezí pouhých 13 vteřin.

Výsledky hokejové NHL

NY Rangers - Dallas 6:7 (1:3, 2:4, 3:0)
1. a 46. Stepan, 30. a 48. Zibanejad, 33. Bučnevič, 44. Kreider - 13. a 33. Sharp (na obě Faksa), 13. Eaves, 18. Jamie Benn, 25. Roussel, 36. Cracknell (Hudler), 38. Eakin. Střely na branku: 40:31. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Sharp (Dallas), 2. Stepan (NY Rangers), 3. Eaves (Dallas).

Columbus - Carolina 4:1 (2:1, 2:0, 0:0)
19. a 24. Dubinsky, 19. Jenner, 30. Sedlák - 19. Aho. Střely na branku: 36:25. Diváci: 14 274. Hvězdy zápasu: 1. Dubinsky, 2. Jenner, 3. Murray (všichni Columbus).

Toronto - Buffalo 4:3 (0:2, 3:0, 1:1)
21. Komarov, 29. Martin, 30. Matthews, 54. Van Riemsdyk - 11. Okposo, 20. E. Kane, 58. Carrier. Střely na branku: 32:27. Diváci: 19 122. Hvězdy zápasu: 1. Matthews (Toronto), 2. E. Kane (Buffalo), 3. Zajcev (Toronto).

St. Louis - Ottawa 4:6 (1:1, 1:2, 2:3)
10. Stastny, 40. Shattenkirk (Jaškin), 42. Steen, 60. Berglund - 34. a 54. Hoffman, 43. a 59. Stone, 4. Pageau, 35. Ryan. Střely na branku: 23:24. Diváci: 18 922. Hvězdy zápasu: 1. Hoffman, 2. Pageau (oba Ottawa), 3. Shattenkirk (St. Louis).

Minnesota - New Jersey 3:4 (1:0, 1:1, 1:3)
18. Spurgeon, 30. Zucker, 50. Haula - 34. Zacha, 46. Henrique, 50. Palmieri, 58. Bennett. Střely na branku: 35:26. Diváci: 19 051. Hvězdy zápasu: 1. Palmieri (New Jersey), 2. Spurgeon, 3. Zucker (oba Minnesota).

Colorado - Chicago 4:6 (1:2, 3:1, 0:3)
8. a 35. Duchene, 30. Comeau, 31. Nieto - 46. a 49. Hinostroza, 31. a 60. Kero, 3. Schmaltz, 13. Seabrook. Střely na branku: 23:26. Diváci: 18 007. Hvězdy zápasu: 1. Hinostroza (Chicago), 2. Duchene (Colorado), 3. Kero (Chicago).

Calgary - Florida 5:2 (1:2, 3:0, 1:0)
32. a 32. Backlund (na druhou Frolík), 7. Versteeg, 25. Giordano (Frolík), 58. Monahan - 4. a 9. Trocheck. Střely na branku: 28:22. Diváci: 18 137. Hvězdy zápasu: 1. Backlund, 2. Giordano, 3. Tkachuk (všichni Calgary).

Vancouver - Nashville 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka:
53. H. Sedin. Střely na branku: 26:30. Diváci: 18 312. Hvězdy zápasu: 1. Miller, 2. H. Sedin (oba Vancouver), 3. Rinne (Nashville).

Anaheim - Tampa Bay 2:1 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
25. Getzlaf, 61. Rakell - 25. Filppula. Střely na branku: 21:28. Diváci: 14763. Hvězdy zápasu: 1. Rakell, 2. Gibson (oba Anaheim), 3. Drouin (Tampa Bay).