Úterý 11. května 2021, svátek má Svatava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 11. května 2021 Svatava

STALO SE 18. DUBNA: Dojemné sbohem. Jágr převzal pochodeň, Šlégr čepici

  11:59
V sále napěchovaném reportéry, kamerami a jedinečností okamžiku seděl štíhlý chlapík se zarudlýma očima. Byť utkání New York Rangers - Pittsburgh Penguins skončilo asi o hodinu dřív, osmatřicetiletý Wayne Gretzky si na sobě pořád nechával modrý dres s kultovním číslem 99 a propocenou výstroj.

Wayne Gretzky právě oznámil konec své hráčské kariéry. | foto: Profimedia.cz

Proč jsi ji ještě neshodil, Wayne?

„Asi se tomu podvědomě bráním,“ vysvětlil nedostižný rekordman NHL po svém posledním mači 18. dubna 1999. „Už ji na sebe nikdy nenavléknu, takže je těžké ji teď ze sebe stáhnout. Abych byl upřímný, vůbec se mi nechce.“

Právě před 21 lety se v nejslavnější aréně světa usazené na Manhattanu mezi 7. a 8. avenue konala velkolepá a neopakovatelná rozlučka kanadského hokejového génia.

„Odnesl jsem si z ní obrovský zážitek, nikdy na ni nezapomenu. Jsem rád, že jsem u toho mohl být,“ říká Jiří Šlégr, bývalý obránce Penguins. „Zápas měl výjimečnou atmosféru a úplně jiný nádech. Wayne si na každé střídání bral jinou hokejku, čímž vlastně vytvářel vzácné suvenýry. Věnoval je pak spoluhráčům a do dobročinných dražeb.“

Fotogalerie

Ve vyprodané hale, jež unikátní střechou připomíná šapitó, se tenkrát čile mísila radost se smutkem. Šlégr byl jedním z pěti krajanů, kteří v závěrečné partii základní části NHL nastoupili za Pittsburgh a pomohli mu k vítězství 2:1.

Kouzlo představení umocnila skutečnost, že v prodloužení rozhodl a kariéru pana Božského ustřihl Jaromír Jágr. Zamíchal pukem před brankářem Mikem Richterem a prostrčil mu ho mezi betony.

„Hned mě napadlo, že jsem udělal něco, co jsem asi neměl,“ líčil v knize Má léta v Pittsburghu. „Jako bych dvacet tisíc diváků na stadionu najednou zabil. Chytali se za hlavu a já měl hrozný pocit. Dal jsem svůj nejhorší gól v životě. Chtěl jsem to vrátit zpátky, ale nešlo to.“

Pírko mezi hromotluky

Svalnatec Šlégr si stále v mysli promítá své první setkání s Jeho Veličenstvem, prohnanou hokejovou „sušinkou“, jež v lednu 1993 válela za Los Angeles Kings. Příhoda svědčí o Gretzkého umění lépe než všechny jeho nadpozemské statistiky a sbírka trofejí, jež by snadno zaplnila nejedno krajské muzeum.

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

„Trenér Pat Quinn mě upozorňoval, ať za Waynem nechodím za bránu. Že je tam jeho území, ve kterém je děsně šikovný. Že si umí narazit puk o brankovou konstrukci.“

„Chytrák z Čech si samozřejmě povídá, že ho přece nebude motat nějakej Gretzky. Vyběhnu na něj a... On si to hodil o branku, vyhnul se mi otočkou a nahrál nehlídanému klukovi na gól do prázdné.“

„Doteďka se musím smát, když si vzpomenu na kouče, jak stál na střídačce, koukal na mě, jak se vracím z ledu, a kroutil hlavou.“

„Wayne byl nesmírně inteligentní hráč, který věděl, že než k němu soupeř přijede, on stihne puk šoupnout někomu do volného prostoru. A vzápětí si najede na zpětnou nahrávku. Měl úžasný cit pro hru.“

Postavou se Gretzky mezi nakynuté hokejové „hrany“ nehodil. Úzká ramena. Síla na úrovni staršího žáka. Utahovali si z něj, že svou střelou švihem by nerozbil ani okno.

A přece v NHL za dvacet sezon nastřádal 894 gólů a 1 963 asistencí. V ročníku 1981/82 se trefil 92krát. Jeho „osobák“ v produktivitě? 215 bodů (52+163).

„Nikdo v lize nedominoval jako on,“ tvrdil Jágr. „Jako byste nejlepší současný model auta poslali na silnici před patnácti lety.“

Chtěl k sobě Bureho

Ani slovutný Gretzky ovšem neutekl před stářím. Bolela ho záda. V NHL se na přelomu tisíciletí málo trestaly fauly holí. Řada mužstev sázela na urputnou obranu. Mrzelo ho, že Rangers navzdory gigantickému rozpočtu nepatřili mezi špičku a že mu odmítali přivést na křídlo některého z dravých kanonýrů. Lákal na Manhattan třeba Jágra, s nímž měl stejného agenta.

„Gretz si taky přál, aby k nám přišel Pavel Bure,“ popisoval Petr Nedvěd, jeho tehdejší parťák. Sportovní celebrita se mu občas svěřovala se svým zklamáním. „Toužil ještě vyhrát Stanley Cup a v New Yorku by to byla fakt pecka. Kdyby mu to s Burem sedlo, mohl v NHL vydržet ještě aspoň sezonu. Jenže Rangers nehodlali obětovat talentované kluky nebo výběry v draftu. Škoda.“

Gretzky své záměry tajil. Jenže už v únoru 1999 se proslýchalo, že by se mohl odebrat do penze. A tak jej Martin Straka, další člen takzvané české mafie v Pittsburghu, po jednom zápase požádal o podepsanou hokejku. Dostal ji. S věnováním.

Loučení Waynea Gretzkého:

O dva měsíce později si ke své prozíravosti blahořečil. Penguins přiletěli do New Yorku poněkud rozvrkočení. Potřebovali si vylepšit pozici pro nasazení do play off, zatímco Rangers už naději na postup ztratili. Naprosto jasným tématem blížící se partie přitom bylo loučení posvátné devětadevadesátky.

Gretzky na něj pozval rodiče, úhlavního soka Maria Lemieuxe, bývalé kumpány Paula Coffeyho či Marka Messiera. Novinové titulky a transparenty, jež do hlediště nesli šťastní majitelé drahocenných lístků, volaly: „Neodcházej!“ a „Nedělej to, Wayne!“

Na jednom plakátu stálo: „Gretzky, druhý syn boží.“

Schylovalo se ke znamenitě organizované i živelné slavnosti.

Bude se hrát do těla?

Gretzky dostal od klubu černý mercedes, od mužstva kožené křeslo ve tvaru baseballové rukavice, trenéři a maséři mu sehnali doživotní permanentku na Yankees v MLB.

Už úvodní ceremoniál se protáhl. Gary Bettman, komisař NHL, na něhož obecenstvo jako obvykle dunivě bučelo, oznámil, že číslo 99 je navždy vyřazeno ze všech sad dresů všech klubů NHL.

Rocker Bryan Adams do textu kanadské hymny zapojil vzkaz: „Budeš nám chybět, Wayne Gretzky!“

A pěvec John Amirante pozměnil předposlední verš americké národní písně Star-Spangled Banner na „v zemi Waynea Gretzkého“.

Penguins zatím tuhli na lavičce. Netušili, zda se zápas promění v exhibici. „Bude se vůbec chodit do těla?“ ptali se mezi sebou.

Skoro všichni samozřejmě sledovali hlavního hrdinu. Drželi mu palce. Pozorovali, jak převléká dresy a dělá z nich relikvie.

Na kluzišti se však odvíjela vcelku normální partie. Alexej Kovaljov postrčil hosty do vedení. Brian Leetch vyrovnal v přesilovce po Jágrově vyloučení, k čemuž klasickou mazanou asistencí přispěl Gretzky.

Ten v utkání dvakrát vypálil, obě rány zastavil Tom Barrasso. Párkrát se mohlo zdát, že podle nachystaného hollywoodského scénáře rozhodne sám oslavenec. Jenže žádná taková zápletka na publikum narafičená nebyla, takže jeho šance zůstaly nevyužité a skóroval až Jágr v čase 61:22. V New Yorku chybělo pět minut do šesté hodiny večerní a rozlučka muže s přezdívkou „The Great One“ pokročila do závěrečného dějství.

Objetí se Supermanem

Následoval příval dojemných i humorných scének. Ukáply tisíce slz. Sám Gretzky se smál a plakal zároveň. Podal si ruku se všemi hráči „Pens“. Zaplul do mohutného Jágrova náručí a vyslechl omluvu za pokažení večírku.

Pomalu kroužil po ledě. Mával. Plácl si s dětmi, které se nahýbaly přes plexisklo. Sebral z ledu květiny. V bráně, kterou vjíždí rolba, se sklonil a objal na invalidním vozíku sedícího herce Christophera Reevea, představitele Supermana a oddaného příznivce Rangers.

Jaromír Jágr v posledním zápase Waynea Gretzkého:

Vyfotil se s celým mančaftem, přičemž za ním přiběhli synkové Trevor a Ty ve světlých košilích a šedých kravatách. Na tribuně tleskali rodiče Walter a Phyllis, manželka Janet a dcera Paulina v brýlích s kulatými obroučkami.

Z reproduktorů duněly připravené tematické hity od Aerosmith (I Don’t Want to Miss a Thing), Shanii Twain (You’re Still The One) či Tiny Turner (Simply The Best). Fanoušci je občas dokázali přehlušit skandováním: Gretzky, Gretzky!

„Nemyslím si, že by jediná duše po skončení utkání opustila tuto budovu,“ pravil jeden z komentátorů v přímém televizním přenosu.

Po patnácti minutách Gretzky zmizel v zákulisí. Vzápětí se ještě jednou vrátil do potemnělé arény na další děkovačku. Naposled.

Pochodeň pro Jágra

Ani z následné tiskovky, na níž seděl téměř v plné zbroji, se nikam nehnal. Bral ji jako důležitou součást show. Svou kariéru si chtěl ještě aspoň o pár chvilek prodloužit.

„Bylo příznačné, že se v prodloužení prosadil nejlepší mladý hráč v lize,“ pronesl. „Mluví se o předávání pochodně mému nástupci... Jágr ji převzal. Patří mu, což jsem mu řekl na ledě. Mám z něj radost.“

Když o výroku slyšela česká osmašedesátka, s rozpaky podotkla: „Já mám nést pochodeň? Jako v NBA nikdo nenahradí Michaela Jordana, nikdo nebude dalším Waynem.“

Madison Square Garden utichla. Příběh však čekal na tečku a pokračoval na párty ve 107. patře jednoho z „dvojčat“ Světového obchodního centra, jež se ještě tehdy tyčila nad dolní částí Manhattanu.

Gretzkého synci obletovali Jágra, jehož měli za skutečnou superstar, neboť „The Great One“ byl hlavně jejich táta. Ano, dorazili i hoši z Penguins. Manažer Craig Patrick jim řekl, že se návrat do Pittsburghu kvůli poruše letadla odkládá.

KANADSKÉ LEGENDY. Gordie Howe, Wayne Gretzky a Mario Lemieux (zleva) při...

KANADSKÉ LEGENDY. Gordie Howe, Wayne Gretzky a Mario Lemieux (zleva) při společném natáčení.

Šlégr si pamatuje krásný výhled na sochu Svobody i oslavencovo vtipné poděkování protivníkům, že ho nezranili. Jen na podepsanou kšiltovku s číslem 99 věnovanou samotným Waynem pozapomněl: „Vidíš, musím se po ní podívat. Tyhle poklady schraňoval taťka.“

Šlégrův nevlastní otec loni zemřel. Dvojčata už nestojí. Jágr netřímá pochodeň. Čas letí. Ale sláva legendy s číslem 99 trvá.

Autor:

STALO SE 2. SRPNA: Slyšte, už je v ringu! Jak vypadal první živý sportovní přenos?

Adolf Dobrovolný

Ani fotbal, ani hokej. První sportovní událostí, kterou rozhlas živě přenášel posluchačům, byl...

STALO SE 31. ČERVENCE: Úžasná jízda. Fenomén Phelps získává rekordní olympijský kov

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC VŠECH DOB. Michael Phelps chvíli poté, co dovedl jako...

V ten den prožil rozporuplné pocity. Nejprve musel skousnout krutou porážku ve finále 200 metrů...

STALO SE 30. ČERVENCE: Boj v závějích i se sibiřskými komáry. S auty kolem světa

Automobil Thomas Flyer, který se v roce 1908 zúčastnil závodu z New Yorku do...

V Americe překonávali mohutné sněhové závěje, na Sibiři se zase trápili v hlubokém bahně. Místy,...

STALO SE 21. ČERVENCE: Padá letadlo s nejrychlejším mužem světa na palubě

Americký atlet Charles William Paddock na snímku z roku 1931

Proslul netradičním finišem: cílovou čarou mu nestačilo proběhnout, vždy ji přeskočil. Na...

STALO SE 25. ČERVENCE: Amatérky ze Zimbabwe začínají zlaté olympijské tažení

Medvídek Míša byl maskot Letních olympijských her 1980 v Moskvě.

Jedna byla účetní, další zase hospodyně. Nikdy dříve spolu nehrály, poprvé viděly hrací povrch -...

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 se uskuteční od 21. května do 6. června v Lotyšsku. Spolupořadatelem mělo být i Bělorusko, ale z bezpečnostních důvodů bylo vyškrtnuto. Program MS 2021 začíná pro české hokejisty zápasem proti Rusku. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

  • Nejčtenější

Texaský masakr. Hokejisté Kanady vyprovodili Čechy z MS deseti góly

Čeští hokejisté do 18 let prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa s Kanadou 3:10 a na turnaji hraném v americkém...

Šílenství v New Yorku. Rangers se mstili za zraněnou hvězdu v šesti bitkách

Kolem slavného hokejového klubu New York Rangers je v posledních dvou dnech ukrutně živo. Vše odstartovalo zranění...

Podivný rozpis extraligy: ohrožený klub bude čekat 40 dní na baráž. Proč?

Pokud jste si projeli rozpis hokejové extraligy pro příští sezonu, možná vás to zarazilo. Základní část končí 8....

Hokejisté zdolali houževnaté Slovensko až díky gólům v závěru

Uf, to byla fuška. Čeští hokejisté se v přípravě na mistrovství světa proti Slovákům nadřeli na vítězství. První gól...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští hokejisté porazili v přípravě Slovensko i podruhé. Rozhodl Šustr

Česká hokejová reprezentace vyzrála na Slovensko i podruhé. V pátek v pražské O2 areně zvítězila 2:1. Vítězný gól...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Jeník premiéru v NHL ozdobil gólem, Vrána s Hronkem měli dva body

Vydařený debut v hokejové NHL prožil český útočník Jan Jeník. S Arizonou zvítězil 5:2 nad San Jose a v závěru skóroval...

Snad v NHL přidám dalších 500 zápasů, říká Hertl. Kořenář: Je jako náš táta

K 500. zápasu v NHL si hokejista Tomáš Hertl přichystal pěkný výkon. 27letý útočník pomohl dvěma góly a asistencí k...

Zlosyn z Washingtonu. NHL čeká, kdy zase ublíží. Každý kouč ho ale chce

Premium Poznáte, o koho se jedná? Pracuje ve Washingtonu a vyvolává rozličné emoce. Obdiv. Opovržení. Nechuť. Rozdmýchal i...

Pastrňák slavil 200. gól v NHL, znovu skórovali Vrána a novic Jeník

Jubilejní 200. trefy kariéry v NHL se v dresu Bostonu dočkal David Pastrňák. V utkání proti Rangers jednou asistoval...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Největší realitka chystá hromadné aukce bytů. Ceny zvýšíme o statisíce, tvrdí

Společnost M&M Reality začíná ve čtvrtek streamovat aukce svých nemovitostí. Největší tuzemská realitní kancelář tím...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Dům sestavili na pozemku za den. Na 56 metrů čtverečních se vešlo vše

Jednašedesátka, tedy obytný dům s pořadovým číslem Freedomky No. 061, byl na pozemku sestaven, k překvapení sousedů,...