Tampa Bay nedala Floridě šanci a je krok od postupu, Palát asistoval

• 35
Floridské derby ve 2. kole play off hokejové NHL má nečekaně jednoznačný vývoj. Po dvou venkovních triumfech uspěli obhájci posledních dvou Stanley Cupů, tým Tampa Bay, i před svým publikem. Po nedělním výsledku 5:1 nad vítězi dlouhodobé fáze sezony z Floridy, na kterém se jednou asistencí podílel i český útočník Ondřej Palát, vedou Lightning v sérii už 3:0 na zápasy. V dalším duelu Rangers porazili 3:1 Carolinu a snížili stav série na 1:2, Edmonton díky výsledku 4:1 podruhé za sebou zdolal Calgary a otočil vývoj série.

Hlavním strůjcem v pořadí třetí výhry Tampy Bay nad Floridou za sebou byl útočník Nikita Kučerov, jenž se na výsledku 5:1 podílel gólem a třemi asistencemi.

V první třetině asistoval u otevírací branky Coreyho Perryho. Po vyrovnání Sama Reinharta, jenž využil přesilovku v 17. minutě, vracel Lightning vedení v 23. minutě slovenský obránce Erik Černák. Prosadil se prudkou ranou do horního rohu brány Sergeje Bobrovského, asistence putovala i na konto Ondřeje Paláta (14:44, 0+1, +1, 1 střela).

V dalším průběhu Tampa své vedení ještě navyšovala a vždy u toho nechyběl aktivní Kučerov, jenž řádí i bez svého zraněného parťáka Braydena Pointa. V 31. minutě asistoval u trefy kapitána Stevena Stamkose na 3:1. Další body pak přidal v samém závěru, v 57. minutě se střelecky prosadil do prázdné klece Panthers a krátce na to ještě asistoval u druhé trefy večera v podání Stamkose.

Kromě zmiňovaného Paláta za vítěze v obraně úřadoval Jan Rutta (9:54, +/-: 0), jenž při finálním tlaku hostů při jedné situaci odpaloval puk těsně od brankové čáry za již překonaným Andrejem Vasilevským (kryl 34 z 35 střel). V obraně Floridy pro změnu nechyběl Radko Gudas (11:27, -1, 2 střely). Další duel série je na programu bez pauzy hned v pondělí.

Po dvou domácích výhrách 2:1PP a 2:0 se hokejisté Caroliny představili na ledě slavné Madison Square Garden. I přes střeleckou převahu 44:32 však na třetí výhru nedosáhli. Post první hvězdy duelu si totiž jednoznačně podmanil gólman Rangers Igor Šesťjorkin.

Kandidát na zisk Vezinovy i Hartovy trofeje z letošní základní části zastavil 43 z 44 střel Hurricanes. Jedinou slabší chvilku si vybral v 29. minutě, kdy neudržel bekhendový pokus Nina Niederreitera. Švýcarský útočník po předchozích trefách domácích forvardů Miky Zibanejada a Chrise Kridera přidal zápasu náboj. Vyrovnání se ovšem nekonalo a při závěrečné hře Caroliny bez brankáře výsledek ještě pojistil Tyler Motte.

První výhru v sérii tak slavil i Filip Chytil (12:48, +/-: 0, 4 střely). Na straně Caroliny nechyběl útočník Martin Nečas (17:59, -2, 1 střela).

Na třetí pokus hokejisté Edmontonu v úvodu zápasu dokázali odolat tlaku Calgary. Oilers v základní části platili mezi nejhorší týmy soutěže, co se vstřelení úvodní branky týče. Flames naopak statistice kralovali a úvodní dva duely série 2. kola play off to jen potvrdily.

Změnu přinesl až třetí duel, ve kterém se čekalo na první gól do druhé hrací části. V ní otevřel skóre už po 52 vteřinách hry Zach Hyman a následně si duel čistým hattrickem podmanil domácí forvard Evander Kane. Prosadil se v rozmezí 27. a 33. minuty, celkově má v play off na kontě už 10. tref a vévodí tabulce kanonýrů.

U všech čtyř gólových situací Edmontonu asistoval německý forvard Leon Draisaitl, lídr bodování play off Connor McDavid posbíral asistence tři. Veterán v bráně domácích Mike Smith přišel o čisté konto až v saménm závěru, kdy čestnou trefou snížil prohru Calgary Oliver Kylington. Do třetí třetiny již nenastoupil Jacob Markström, do akce se tak dostal český gólman Dan Vladař. Ze závěrečných sedmi pokusů vítězů již neinkasoval.

Flames tak po úvodním triumfu 9:6 a nezvládnuté odvetě, v níž Oilers dvěma góly ze třetí třetiny otočili skóre, padli podruhé za sebou. V „Bitvě o Albertu“ tak vede tým McDavida 2:1 na zápasy a má k dispozici hned další partii před svým publikem.

Výsledky 2. kola play off

Východní konference:

Tampa Bay Lightning - Florida Panthers 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)

Branky: 13:21 Perry (McDonagh, Kučerov), 22:54 Černák (Colton, Palát), 30:23 Stamkos (Kučerov, Hedman), 56:06 Kučerov (Paul), 57:51 Stamkos (Kučerov) - 16:07 Reinhart (Huberdeau, Barkov). Rozhodčí: O'Rourke, L'Ecuyer – Barton, Daisy. Diváci: 19092. Stav série: 3:0

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (Elliott) – Hedman (A), Černák, McDonagh (A), Bogosian, Sergačjov, Foote, Rutta – Stamkos (C), Cirelli, Kučerov – Palát, Paul, Killorn – Hagel, Colton, Perry – Maroon, Bellemare.

Florida Panthers Bobrovskij (Knight) – Chiarot, Ekblad, Forsling, Weegar, Montour, Gudas – Verhaeghe, Barkov (C), Giroux – Huberdeau (A), Bennett, Duclair – Acciari, Mamin, Reinhart – Lomberg, Luostarinen, Hörnqvist (A).

New York Rangers - Carolina Hurricanes 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Branky: 11:54 Zibanejad (Panarin, Fox), 25:55 Kreider (Zibanejad, Trouba), 58:37 Motte - 28:18 Niederreiter (Staal, Br. Smith). Rozhodčí: Rooney, Hebert – Murray, Gibbons. Diváci: 18 006. Stav série: 1:2

New York Rangers Šesťorkin (Georgijev) – R. Lindgren, Fox, Miller, Trouba (A), Braun, Schneider – Kreider, Zibanejad (A), Chytil – Panarin, Strome (A), Lafreniere – Vatrano, Copp, Kakko – Reaves, Rooney, Motte.

Carolina Hurricanes Raanta (Kočetkov) – Slavin (A), DeAngelo, Skjei, Pesce, Br. Smith, Cole – Teräväinen, Aho (A), Jarvis – Svečnikov, Trocheck, Nečas – Niederreiter, Staal (C), Fast – Domi, Kotkaniemi, Lorentz.

Západní konference:

Edmonton Oilers - Calgary Flames 4:1 (0:0, 4:0, 0:1)

Branky: 20:52 Hyman (Draisaitl, McDavid), 26:58 Kane (Draisaitl), 27:51 Kane (McDavid, Draisaitl), 32:58 Kane (McDavid, Draisaitl) - 55:09 Kylington (Järnkrok, Dubé). Rozhodčí: Dwyer, St. Laurent – Murchison, Shewchyk. Diváci: 18 347. Stav série: 2:1

Edmonton Oilers Mi. Smith (49.–53. Koskinen) – Nurse (A), Ceci, Keith, Bouchard, Kulak, Barrie – Kane, McDavid (C), Draisaitl (A) – Hyman, Nugent-Hopkins, Puljujärvi – Foegele, McLeod, Yamamoto – Archibald, Ryan, Kassian.

Calgary Flames Markström (41. Vladař) – Hanifin, R. Andersson, Zadorov, Stone, Kylington, Gudbranson – J. Gaudreau (A), E. Lindholm (A), Tkachuk (A) – Mangiapane, Backlund, Coleman – Dubé, Järnkrok, Toffoli – Lucic, Lewis, Ritchie.