Hokejisté Tampy slaví výhru v prvním souboji proti Floridě.

Hokejisté Tampy slaví výhru v prvním souboji proti Floridě. | foto: Reuters

Tampa ovládla úvodní floridské derby, Colorado slavilo po prodloužení

• 12
V úterý nabídlo play off hokejové NHL úvodní dva zápasy druhého kola. Vítěz základní části Florida na domácím ledě nestačila 1:4 na obhájce Stanley Cupu z Tampy. Své fanoušky naopak opět potěšilo ve vyřazovacích bojích ještě neporažené Colorado, první výhru nad St. Louis ale urvalo až po prodloužení. Na 3:2PP utkání rozhodl v 69. minutě obránce Josh Manson.

Tampa do zahajovacího floridského derby na ledě soupeře nenasadila svého elitního centra Braydena Pointa, který se zranil v sedmém klání proti Torontu. Do její sestavy se naopak vrátil Jan Rutta, jenž plnil roli sedmého beka. Trenér obhájců posledních dvou Stanley Cupů Jon Cooper nasadil 11 útočníků a 7 obránců, během zápasu však po zblokované ráně zamířil předčasně do kabin Slovák Erik Černák.

Klíčovou postavou u výsledku 1:4 byl gólman Lightning Andrej Vasilevskij, jenž si vysloužil post první hvězdy duelu 33 zákroky. Inkasoval však jako první, když jej o nulu obral v 15. minutě útočník Floridy Anthony Duclair. Vyrovnat se hostům podařilo v 37. minutě, kdy využil přesilovku veterán Corey Perry. Konečný obrat se pak zrodil ve třetím dějství a odstartoval jej sváteční střelec ze čtvrté formace Pierre-Edouard Bellemare. V početních výhodách na něj navázali Nikita Kučerov a Ross Colton.

Vedle zmiňovaného Rutty (11:32, -1) do zápasu zasáhli i domácí zadák Radko Gudas (14:45, +/-: 0, 2 střely) a útočník Tampy Ondřej Palát (19:10, -1, 3 střely).

Poté, co sérii úvodního kola proti Nashvillu (postup po hladkém výsledku 4:0 na zápasy) v bráně Colorada dochytal Pavel Francouz, se v další fází proti St. Louis vrátil uzdravený Darcy Kuemper. Zastavil 23 z 25 střel Blues, kteří šli v 7. minutě trefou kapitána Ryana O’Reillyho do trháku a v samém závěru pak využitou přesilovkou Jordana Kyroua srovnávali na 2:2.

Ve druhé třetině totiž favorizované Colorado vývoj otočilo na svou stranu, postarali se o to Valerij Ničuškin a Samuel Girard. Z prodloužení uběhlo jen dalších devět minut hry, než utkání rozhodl střelou od modré čáry domácí obránce Josh Manson. Gólman hostů Jordan Binnington čelil vysokému počtu 54 střel, po střelci vítězné trefy Mansonovi byl zvolen druhou hvězdou duelu.

Výsledky 2. kola play off NHL:

Východní konference:

Florida Panthers - Tampa Bay Lightning 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)

Branky: 14:01 Duclair (Huberdeau, Montour) - 36:22 Perry (Kučerov), 43:35 Bellemare (Perry, Maroon), 55:54 Kučerov (Hedman, Stamkos), 57:44 Colton (Paul, Sergačjov). Rozhodčí: McIsaac, Sutherland – MacPherson, Brisebois. Diváci: 19 656. Stav série: 0:1

Florida Panthers Bobrovskij (Knight) – Chiarot, Ekblad (A), Forsling, Weegar, Montour, Gudas – Verhaeghe, Barkov (C), Giroux – Huberdeau (A), Bennett, Duclair – Acciari, Lundell, Reinhart – Lomberg, Luostarinen, Hörnqvist.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (Elliott) – Hedman (A), Černák, McDonagh (A), Bogosian, Sergačjov, Foote, Rutta – Stamkos (C), Cirelli, Kučerov – Palát, Paul, Killorn – Hagel, Colton, Perry – Maroon, Bellemare.

Západní konference:

Colorado Avalanche - St. Louis Blues 3:2P (0:1, 2:0, 0:1 - 1:0)

Branky: 23:14 Ničuškin (Rantanen, Makar), 31:32 Girard (Manson, Landeskog), 68:02 Manson (Landeskog, Kadri) - 06:25 O'Reilly (Schenn), 56:46 Kyrou (Faulk). Rozhodčí: Kozari, Lee. Diváci: 18 105. Stav série: 1:0

Colorado Avalanche Kuemper (Francouz) – Toews, Makar, Girard, Manson, Byram, J. Johnson – Rantanen (A), Ničuškin, MacKinnon (A) – Lehkonen, Kadri, Landeskog (C) – Aube-Kubel, Compher, Burakovsky – L. O'Connor, Sturm, Helm – Cogliano.

St. Louis Blues Binnington (Husso) – Leddy, Parayko, Rosén, Faulk, Mikkola, Bortuzzo, Perunovich – Perron, O'Reilly (C), Schenn (A) – Tarasenko (A), Thomas, Bučněvič – Kyrou, Barbašev, Saad – Bozak, Toropčenko.