Ondřej Palát (v bílém) z Tampy slaví gól v zápase s Detroitem.

Ondřej Palát (v bílém) z Tampy slaví gól v zápase s Detroitem. | foto: AP

Palát vystřílel výhru, trefil se i Faksa. Voráček dvakrát asistoval

• 41
Bohatý čtvrteční program hokejové NHL Čechům vyšel. Nejvíce byl vidět Ondřej Palát, jenž svým druhým gólem večera rozhodl přestřelku na ledě Detroitu. Obhájci Stanley Cupu nakonec zvítězili 7:6 po prodloužení. Na výhře Dallasu se gólem podílel Radek Faksa a Jakub Voráček u kanonády Columbusu 8:2 nad Arizonou posbíral dvě asistence. Naopak smůlu měl brankář Petr Mrázek, jenž se při premiéře za Toronto zranil.

Po úvodní nečekané domácí prohře 2:6 s Pittsburghem se Tampa Bay představila na ledě Detroitu. Roli velkého favorita vítězové posledních dvou Stanley Cupů sice nakonec ziskem dvou bodů dokázali naplnit, skóre 6:7 po prodloužení však opět šokovalo.

Na divoký zápas, ve kterém Red Wings ještě v 48. minutě vedli 6:3, rozhodně nezapomene forvard Detroitu Tyler Bertuzzi, jenž nasázel hned čtyři góly. První hvězdou však zámořští novináři vyhlásili českého útočníka Lightning Ondřeje Paláta (15:40, 2+0, +/-: 0, 4 střely). Rodák z Frýdku-Místku vstřelil dva góly včetně vítězného ze třetí minuty nastavení.

Završil tak stíhací jízdu svých parťáků, kteří v závěru řádné hrací doby smazali třígólové manko. Vše odstartoval v 54. minutě Ross Colton, v 57. minutě využil přesilovku Nikita Kučerov a klíčovou vyrovnávací akci zařídil v 58. minutě Alex Killorn. Společně se zmiňovanými Bertuzzim (4+0) a Kučerovem (1+3) si z utkání odnesl čtyři zápisy i obránce vítězů Victor Hedman (0+4).

Kromě Paláta se zapsal do produktivity už jen domácí Filip Zadina (16:11, 0+1, -1, 2 střely). Obránce Filip Hronek (25:09, +/-: 0) nebodoval stejně jako zadáci na vítězné straně Jan Rutta (14:35, -2, 1 střela) s Andrejem Šustrem (8:06, -1). Druhý jmenovaný nastoupil po povolání z farmy na základě zranění Zacha Bogosiana.

V prodloužení se rozhodla také partie mezi Rangers a Dallasem. Hostující Stars si vypracovali dvougólové vedení. Gólem do šatny v čase 19:25 otevřel skóre Jacob Peterson a v 27. minutě využil přesilovku český centr Radek Faksa (19:51, 1+0, +/-: 0, 2 střely).

Ještě ve druhém dějství ale vrátili New York do hry nejlepší bek minulé sezony Adam Fox a útočník Chris Kreider. Stav 2:2 pak zůstal nezměněn až do 62. minuty, kdy za hosty rozhodl obránce Miro Heiskanen. V sestavě Rangers nechyběl Filip Chytil (13:13, -1, 1 střela), naopak obránce Libor Hájek byl znova jen mezi nehrajícími náhradníky.

Debaklem skončila pro Arizonu návštěva Nationwide Arény v Columbusu. Domácí Blue Jackets s Jakubem Voráčkem (14:13, 0+2, +/-: 0, 1 střela) v elitní formaci zvítězili jednoznačně 8:2 a český útočník, jenž se do svého prvního klubu kariéry v NHL vrátil po letní výměně z Philadelphie, se na tom podílel dvěma přihrávkami.

Mezi výčet tří hvězd se však Voráček nedostal, jednoznačnou hlavní osobností byl dánský útočník vítězů Oliver Bjorkstrand s bilancí 2+2. Nevydařený návrat do NHL naopak zažil Dmitrij Jaškin (14:55, -1), jenž byl se svou formací na ledě u jedné z obdržených branek.

Smolně vstoupil do angažmá v Torontu brankář Petr Mrázek. Úvodní výhru 2:1 nad Montrealem vychytal týmu Jack Campbell a český reprezentant dostal příležitost ve čtvrtek na ledě Ottawy. V zahajovací třetině lovil ze sítě tři puky a nejhorší moment zažil těsně před druhým odchodem do kabin, kdy se při zákroku zranil.

Za čtyřicet minut hry si připsal 23 zákroků proti 26 střelám. Do finální hrací části jej nahradil Campbell, s jehož příchodem dokázali Maple Leafs alespoň zkorigovat skóre. V početních výhodách se prosadil veterán Jason Spezza a William Nylander. Na bodový zisk to však Torontu, v jehož třetím útoku spolupracovali David Kämpf (12:24, -1, 1 střela) a Ondřej Kaše (13:42, -1, 2 střely), nestačilo. První hvězdou byl zvolen brankář Senators Anton Forsberg, jenž předvedl 46 úspěšných zásahů.

Utkání bohaté na góly bylo k vidění také na Floridě, která přivítala Pittsburgh. Panthers šli v úvodu do dvoubrankového vedení. To ale v dalším průběhu Penguins, hrající bez zraněných hvězd Sidneyho Crosbyho a Jevgenije Malkina, sérií čtyř branek otočili. Jednou asistencí se na tom podílel i český útočník Dominik Simon (11:16, 0+1, -2), jenž tak navázal na vstřelenou branku z prvního startu sezony.

Florida se ale nevzdala a v závěru řádné hrací doby dvěma zásahy obránce Aarona Ekblada srovnala skóre na 4:4. Ve druhé minutě nastavení pak završil velký obrat Carter Verhaeghe. Slavit se spoluhráči tak mohl i obránce Radko Gudas (17:14, +1, 2 střely).

Po úvodním těsném nezdaru na ledě Vegas se ve svém druhém představení v NHL dočkali premiérové výhry hokejisté Seattlu. Z ledu Nashvillu vybojovali Kraken dva body po výsledku 4:3, autorem rozdílové trefy byl Brandon Tanev.

Výsledky:

Nashville Predators - Seattle Kraken 3:4 (1:2, 1:1, 1:1)

Branky: 03:18 Tolvanen (Kunin, Mikael Granlund), 24:36 Josi (F. Forsberg, Duchene), 59:20 Mikael Granlund (A. Carrier, F. Forsberg) - 15:27 McCann (Giordano, Jordan Eberle), 17:33 B. Tanev (Wennberg, Donskoi), 29:54 Wennberg (Barre-Boulet), 58:39 B. Tanev (McCann, Appleton). Rozhodčí: Ian Walsh, Pierre Lambert. Čároví: CJ Murray, Libor Suchánek. Diváci: 17159.

Nashville Predators Saros (Rittich) – A. Carrier, Josi (C), P. Myers, Ekholm (A), Fabbro, Harpur – Duchene, Johansen, F. Forsberg – Kunin, Mikael Granlund (A), Tolvanen – Tomasino, C. Glass, Cousins – Jeannot, Sissons, Trenin. Hlavní trenér: John Hynes.

Seattle Kraken Grubauer (Driedger) – Giordano (C), Soucy, A. Larsson (A), Oleksiak, Lauzon, Vince Dunn – Jordan Eberle, McCann, Schwartz (A) – Donskoi, Wennberg, Barre-Boulet – Appleton, Geekie, Donato – Bastian, Sheahan, B. Tanev. Hlavní trenér: Dave Hakstol.

Florida Panthers - Pittsburgh Penguins 5:4P (1:0, 1:2, 2:2 - 1:0)

Branky: 09:17 Verhaeghe (Barkov), 23:57 Duclair (Vatrano, Forsling), 53:29 Ekblad, 55:07 Ekblad (Tippett, Huberdeau), 61:37 Verhaeghe (Barkov, Weegar) - 31:45 D. Heinen (D. Simon, Marino), 38:58 J. Carter (Kasperi Kapanen, Letang), 48:01 Guentzel (J. Carter, Letang), 48:31 Rodrigues (Zucker, Friedman). Rozhodčí: Kozari, Sutherland – Cormier, Flemington. Diváci: 14 308.

Florida Panthers Bobrovskij (S. Knight) – Ekblad (A), Weegar, Gudas, Forsling, Montour, Kiersted – S. Reinhart, Barkov (C), Verhaeghe – Tippett, S. Bennett, Huberdeau (A) – Hörnqvist, A. Lundell, Vatrano – Duclair, J. Thornton, Lomberg.

Pittsburgh Penguins DeSmith (Jarry) – Letang (A), Dumoulin (A), Marino, M. Pettersson, Ruhwedel, Friedman – Rust, J. Carter (A), Guentzel – Kasperi Kapanen, Rodrigues, Zucker – D. Heinen, Teddy Blueger, B. McGinn – Lafferty, B. Boyle, D. Simon.

Carolina Hurricanes - New York Islanders 6:3 (2:1, 2:2, 2:0)

Branky: 09:15 A. Svečnikov (T. Teräväinen, Bear), 13:57 Fast (Slavin, J. Staal), 26:30 Martinook (Lorentz, Stepan), 31:28 Niederreiter, 51:36 T. Teräväinen (A. DeAngelo, A. Svečnikov), 59:18 A. Svečnikov (A. DeAngelo, Aho) - 07:23 Barzal (Palmieri, A. Greene), 20:52 B. Nelson (Beauvillier, Josh Bailey), 34:20 A. Lee (Dobson, Palmieri). Rozhodčí: Pochmara, Markovic – Fournier, MacPherson. Diváci: 18 680.

Carolina Hurricanes F. Andersen (Raanta) – Bear, Slavin (A), Pesce, Skjei, A. DeAngelo, Cole – M. Nečas, Aho, Kotkaniemi – T. Teräväinen, Trocheck, A. Svečnikov – Fast, J. Staal (C), Niederreiter – Lorentz, Stepan, Martinook (A).

New York Islanders I. Sorokin (Cory Schneider) – Pulock, Pelech, Dobson, Z. Chára, Mayfield, A. Greene – Palmieri, Barzal, A. Lee (C) – Josh Bailey, B. Nelson, Beauvillier – Wahlstrom, Pageau, Parise – Clutterbuck, Cizikas, Ross Johnston.

Los Angeles Kings - Vegas Golden Knights 6:2 (2:1, 2:0, 2:1)

Branky: 13:15 D. Brown (Doughty, Kopitar), 19:17 Kopitar (V. E. Tkačov, Doughty), 23:05 Danault (Doughty, Iafallo), 30:13 Kopitar (A. Kempe, Iafallo), 41:47 Doughty (V. E. Tkačov, Kopitar), 55:06 Kopitar (Arvidsson, D. Brown) - 09:00 Theodore (Kolesar, McNabb), 55:43 Stephenson (Dadonov, Martinez). Rozhodčí: Joannette, Meier – Rody, Knorr. Diváci: 16 589.

Los Angeles Kings C. Petersen (Quick) – M. Anderson, Doughty (A), Björnfot, M. Roy, Edler, S. Walker – Arvidsson, Kopitar (C), D. Brown (A) – Iafallo, Danault, A. Kempe – V. E. Tkačov, Vilardi, Kaliyev – B. Lemieux, Lizotte, T. Moore.

Vegas Golden Knights Lehner (41. Brossoit) – Martinez, Pietrangelo (A), McNabb, Theodore, Hague, Whitecloud – Pacioretty, Stephenson, Mark Stone (C) – Marchessault, W. Karlsson, R. Smith (A) – Dadonov, Patrick, Kolesar – Krebs, Leschyshyn.

Buffalo Sabres - Montreal Canadiens 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)

Branky: 06:40 Okposo (Bryson, C. Miller), 17:35 Girgensons (C. Miller, Eakin), 37:05 V. Olofsson (Bryson, J. Skinner), 39:04 Bjork (Girgensons, Hinostroza), 44:29 Tage Thompson (J. Skinner, V. Olofsson) - 29:33 Ch. Wideman (Armia, M. Perreault). Rozhodčí: O'Rourke, L'Ecuyer – Berg, O'Quinn. Diváci: 8 467.

Buffalo Sabres C. Anderson (Tokarski) – Jokiharju, Dahlin, Pysyk, Hägg, C. Miller, Bryson – Hinostroza, Mittelstadt, J. Skinner – V. Olofsson, Tage Thompson, R. Asplund – Okposo (A), Eakin, Girgensons (A) – Caggiula, Cozens, Bjork.

Montreal Canadiens Montembeault (J. Allen) – Petry, Kulak, D. Savard, Chiarot (A), Ch. Wideman, A. Romanov – Caufield, Suzuki, Toffoli (A) – Josh Anderson, Dvorak, Drouin – B. Gallagher (A), Evans, Armia – Lehkonen, C. Paquette, M. Perreault.

Columbus Blue Jackets - Arizona Coyotes 8:2 (2:0, 3:1, 3:1)

Branky: 00:40 Texier (Domi, Gavrikov), 14:05 O. Bjorkstrand (Werenski, J. Voráček), 20:35 Jenner (Domi), 31:10 O. Bjorkstrand (Roslovic, Gavrikov), 34:16 Bean (J. Voráček, Laine), 44:33 Werenski (Laine, O. Bjorkstrand), 48:48 Domi (Sillinger, Peeke), 58:36 Nyquist (Roslovic) - 21:03 Strälman (Crouse, Johan Larsson), 56:46 Keller (Kessel, Gostisbehere). Rozhodčí: Nicholson, MacDougall – Kovachik, Tobias. Diváci: 17 813.

Columbus Blue Jackets Merzlikins (Korpisalo) – Bean, Werenski (A), A. Boqvist, Gavrikov, Peeke, Kukan – J. Voráček, Texier, Laine – O. Bjorkstrand (A), Roslovic, Nyquist – Domi, Sillinger, Jenner (C) – Hofmann, Kuraly, E. Robinson.

Arizona Coyotes C. Hutton (K. Vejmelka) – Timmins, Chychrun (A), Strälman, Gostisbehere, V. Söderström, Ljubuškin – Jaškin, Beagle (A), Roussel – Keller, N. Schmaltz, Crouse – Kessel, Ch. Fischer, Ladd (A) – L. Eriksson, Johan Larsson, Dzingel.

New York Rangers - Dallas Stars 2:3P (0:1, 2:1, 0:0 - 0:1)

Branky: 28:43 A. Fox (R. Lindgren, Panarin), 35:54 Kreider (K'A. Miller, Zibanejad) - 19:26 Peterson, 26:11 Faksa (M. Heiskanen, R. Suter), 61:38 M. Heiskanen (Jamie Benn). Rozhodčí: Pollock, South – Murray, Shewchyk. Diváci: 17 173.

New York Rangers Šesťorkin (A. Georgijev) – A. Fox, R. Lindgren, Trouba, K'A. Miller, Nemeth, Lundkvist – Kreider, Zibanejad, Lafreniere – Kakko, R. Strome, Panarin – Goodrow, Chytil, J. Gauthier – Reaves, K. Rooney, Dryden Hunt.

Dallas Stars Holtby (49. Chudobin) – R. Suter, J. Klingberg, M. Heiskanen, Lindell, Sekera, Hakanpää – Jamie Benn, Seguin, A. Radulov – Peterson, Hintz, Pavelski – M. Raffl, Faksa, Gurjanov – Kero, Glendening, Kiviranta.

Detroit Red Wings - Tampa Bay Lightning 6:7P (1:0, 3:3, 2:3 - 0:1)

Branky: 14:00 Dylan Larkin (Fabbri, Zadina), 20:18 Bertuzzi (Leddy, Seider), 27:52 Bertuzzi (Erne, G. Lindström), 32:29 Bertuzzi (Fabbri, L. Raymond), 44:35 Bertuzzi (DeKeyser, Seider), 47:10 Naměstnikov (M. Rasmussen, Leddy) - 28:08 Palát (Hedman, Kučerov), 35:19 Stamkos (Kučerov, Sergačjov), 36:31 Stamkos (Sergačjov, Kučerov), 53:43 Colton (Černák), 56:25 Kučerov (Hedman, Stamkos), 57:41 Killorn (Hedman), 62:43 Palát (Hedman, B. Point). Rozhodčí: Dwyer, Furlatt – Pancich, Kelly. Diváci: 19 515.

Detroit Red Wings Nedeljkovic (Greiss) – DeKeyser (A), Hronek, Leddy, Seider, M. Staal (A), G. Lindström – Bertuzzi, Dylan Larkin (C), L. Raymond – Fabbri, P. Suter, Zadina – Naměstnikov, M. Rasmussen, Erne – Givani Smith, Stephens, Gagner.

Tampa Bay Lightning Andrej Vasilevskij (B. Elliott) – Hedman (A), Rutta, Černák, McDonagh, Sergačjov, Šustr – Palát, B. Point, Kučerov (A) – Killorn, Cirelli, Stamkos – Maroon, Colton, Perry – M. Joseph, Bellemare, Raddysh.

Ottawa Senators - Toronto Maple Leafs 3:2 (3:0, 0:0, 0:2)

Branky: 08:31 Tierney (Holden, Ennis), 18:58 Ennis (Chabot, Stützle), 19:59 Formenton (Mete) - 43:11 Spezza (Rielly), 48:50 W. Nylander (Spezza, Tavares). Rozhodčí: Charron, Dunning – Barton, Cherrey. Diváci: 15 159.

Ottawa Senators A. Forsberg (F. Gustavsson) – Zub, Chabot (A), N. Zajcev, Mete, J. Brown, Holden – Batherson, Norris, Stützle – C. Brown (A), Pinto, N. Paul (A) – Ennis, Tierney, Formenton – P. Kelly, L. Shaw, Sanford.

Toronto Maple Leafs P. Mrázek (41. J. Campbell) – Brodie, Rielly (A), Holl, Muzzin, Dermott, R. Sandin – Marner (A), Tavares (C), N. Ritchie – W. Nylander, Kerfoot, Bunting – O. Kaše, Kämpf, Engvall – Spezza, Amadio, Simmonds.