Jan Rutta (44), Tyler Johnson (9), Anthony Cirelli a Victor Hedman (77) slaví...

Jan Rutta (44), Tyler Johnson (9), Anthony Cirelli a Victor Hedman (77) slaví gól Tampa Bay Lightning. | foto: AP

Tampa porazila Montreal i napodruhé, bodovali Palát s Ruttou

• 6
Hokejisté celku Tampa Bay uspěli i ve druhém finálovém zápase play off NHL proti Montrealu. Na úvodní výsledek 5:1 navázali pro změnu po skóre 3:1, když se v dresu domácích prosadili i oba Češi. Útočník Ondřej Palát šťastnou trefou v závěru pojišťoval výsledek a obránce Jan Rutta asistoval u první branky od Anthonyho Cirelliho.

Ve druhém finálovém klání byli hosté z Montrealu střelecky aktivnější 23:43. Navíc ubránili všechny tři přesilové hry favorizovaného celku Tampa Bay, pro který to je v play off hlavní útočná zbraň, a sami z jedné ze tří výhod skórovali.

Přesto se po výsledku 3:1 radovali znova domácí Lightning, díky čemuž jsou za stavu série 2:0 na zápasy již v polovině cesty za obhajobou Stanley Cupu. V pohledu do historie při daném vývoji finále to k celkovému triumfu dotáhlo 46 takto vedoucích týmů z 51 shodných případů (90,2% úspěšnosti).

První hvězdou druhého duelu byl právem zvolen brankář vítězů Andrej Vasilevskij, jenž pochytal 42 z 43 střel soupeře. Přednost dostal i před autorem rozdílové branky Blakem Colemanem a výčet hvězd uzavřel další střelecky úspěšný útočník domácích Anthony Cirelli.

Tampa měla v zahajovací třetině k dispozici hned dvě početní výhody, největší šanci k otevření skóre měli i tak hráči Montrealu. Už ve 3. minutě se na Vasilevského sám řítil útočník Nick Suzuki, kličku do bekhendu ale gólově nezakončil.

Čekání na prví branku nakonec ukončil až v 27. minutě domácí Anthony Cirelli. V útočném pásmu si na chvíli prohodil pozici s obráncem Janem Ruttou (16:18, 0+1, +1) a jeho schovaná střela od modré čáry zapadla do sítě. Brankář Carey Price měl zastíněný výhled a puk si srazil do brány při zákroku vyrážečkou.

Canadiens ze své aktivity vytěžili vyrovnání na 1:1, když se v 31. minutě při přesilové hře ujala bekhendová střela Suzukiho. Následné šance hostujících forvardů Erica Staala a Joela Armii zůstaly nevyužity a tak znova udeřilo na opačné straně. Gólem do šatny v čase 39:58 Tampě vrátil vedení člen třetí formace Blake Coleman. Výrazný podíl na konečné rozdílové akci utkání měl Barclay Goodrow, jenž z pravé strany přihrávkou našel svého parťáka. Coleman zakončoval v pádu v těsném kontaktu s bránícím hráčem, přemísťujícího se Price však dokázal prostřelit - 2:1.

Ve třetí třetině byla nažhavená třetí formace Lightning Coleman - Gourde - Goodrow blízko třetí pojišťující branky. Slavit jí nakonec ale mohl až český útočník Ondřej Palát (15:27, 1+0, +1, 2 střely), jenž v 56. minutě potrestal hrubku v rozehrávce beka Joela Edmundsona. Rozehrávku napadající rodák z Frýdku-Místku byl první u puku a pohotovým zakončením z ostrého úhlu těžil z odrazu od brusle překvapeného Price - 3:1.

Výsledek finále play off:

Tampa Bay Lightning - Montreal Canadiens 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

Branky: 26:40 Cirelli (T. Johnson, Rutta), 39:59 Coleman (Goodrow, McDonagh), 55:42 Palát - 30:36 Suzuki. Rozhodčí: Sutherland, Furlatt – Murray, Brisebois. Diváci: 17 166. Stav série: 2:0

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (McElhinney) – Rutta, Hedman (A), Černák, McDonagh (A), D. Savard, Sergačjov – Kučerov, B. Point, Palát – Stamkos (C), Cirelli, T. Johnson – Coleman, Gourde, Goodrow – M. Joseph, Colton, Maroon.

Montreal Canadiens Price (Allen) – S. Weber (C), Chiarot, Petry, Edmundson, Merrill, E. Gustafsson – Gallagher (A), Danault, Lehkonen – Caufield, Suzuki, Toffoli – J. Anderson, Kotkaniemi, Byron (A) – Perry, E. Staal, Armia.