Hokejisté Tampy slaví postup do finále Stanley Cupu

Hokejisté Tampy slaví postup do finále Stanley Cupu | foto: AP

Rozhodl jediný gól. Proti Montrealu si finále zahrají obhájci z Tampy

• 27
Sedmý zápas semifinálové série play off NHL mezi celky Tampa Bay a Islanders rozhodl fotbalový výsledek 1:0, díky němuž slaví domácí obhájci Stanley Cupu. O další zisk stříbrné trofeje budou ve finálové sérii usilovat proti Montrealu. Autorem postupové trefy byl v 22. minutě útočník Yanni Gourde.

K postupu do finále Stanley Cupu byla Tampa Bay blízko už v šestém zápase semifinálové série, když na drtivý výsledek 8:0 navázala na ledě Islanders dvougólovým vedením. Newyorský celek se ale nevzdal a obratem završeným v prodloužení si ještě vynutil sedmý duel. V něm měli domácí Lightning jasnou střeleckou převahu 31:18, na skóre se to však neprojevilo.

Stanley Cup 2021

Program a výsledky

V opatrné partii rozhodčí jen jedinkrát vylučovali, když se na startu druhé třetiny Barclay Goodrow provinil krosčekem proti obránci Adamu Pelechovi. Paradoxně při přesilovce Ostrovanů dokázali domácí vstřelit jediný gól utkání. Anthony Cirelli u pravého mantinelu mezi dvěma hráči dokázal přihrát do mezikruží, kde si najel Yanni Gourde a pohotovou střelou překonal Semjona Varlamova.

Na druhé straně bezchybný gólman Andrej Vasilevskij vyřešil všech 18 pokusů New Yorku. Na hubeném skóre 1:0 nic nezměnila ani závěrečná hra hostů bez brankáře. Postup do finále proti Montrealu tak slavili i čeští zástupci Tampy, obránce Jan Rutta (15:08, +/-: 0) a útočník Ondřej Palát (16:02, +/-: 0, 1 střela). Úvodní finálový souboj je na programu v noci z pondělí na úterý.

Bodování play off NHL

Po devíti gólově úspěšných startech za sebou skončila střelecká série forvarda Tampy Braydena Pointa. Nakonec tak zůstal těsně za ligovým rekordem Reggieho Leache (v dresu Philadelphie v ročníku 1976 skóroval v play off desetkrát za sebou). Skvělou zprávou pro fanoušky obhájců byl návrat do sestavy lídra bodování vyřazovacích bojů Nikity Kučerova a řízného beka Erika Černáka. Prvně jmenovaný ruský forvard odstoupil kvůli zranění už po prvním střídání předchozí šesté partie.

Výsledek semifinále play off:

Tampa Bay Lightning - New York Islanders 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Branky: 21:49 Gourde (Cirelli, Killorn). Rozhodčí: Charron, Dwyer – Cormier, Cherrey. Diváci: 14 805. Stav série: 4:3

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (McElhinney) – Rutta, Hedman, Černák, McDonagh (A), D. Savard, Sergačjov – Kučerov, B. Point, Palát – Stamkos (C), Cirelli, Killorn (A) – Coleman, Gourde, Goodrow – Maroon, T. Johnson, Colton.

New York Islanders Varlamov (I. Sorokin) – Pulock, Pelech, Mayfield, Leddy, Dobson, A. Greene – Eberle, Barzal, Komarov – Josh Bailey (A), B. Nelson (A), Beauvillier – Zajac, Pageau, Palmieri – Clutterbuck (A), Cizikas, M. Martin.