Hokejisté Montrealu oslavují vítězství nad Vegas.

Hokejisté Montrealu oslavují vítězství nad Vegas. | foto: AP

Montreal dobyl led Vegas a je krok od senzačního finále Stanley Cupu

• 22
Hokejisté Montrealu zvítězili 4:1 na ledě Vegas Golden Knights a ujali se vedení v semifinálové sérii play off NHL 3:2 na zápasy. První hvězdou byl zvolen brankář vítězů Carey Price, jenž zastavil 26 střel domácích. Slavné Canadiens tak od účasti ve finále Stanley Cupu, které hráli naposledy v ročníku 1993, dělí již jen jediný krok.

Do branky Golden Knights se po nedělním vyrovnání série na 2:2 zMontrealu (výhru 2:1 po prodloužení vychytal Robin Lehner) vrátil Marc-Andre Fleury, jehož chyba v rozehrávce výrazně ovlivnila v pořadí třetí duel série.

Rošády v brankovišti však štěstí týmu z Las Vegas nepřinesly. Kanadský celek si postupně vypracoval tříbrankové vedení a šel si suverénně za vítězstvím a postupovým mečbolem v sérii na 3:2 na zápasy. K tomu, že Canadiens budou mít šanci ve čtvrtek před svými fanoušky již rozhodnout o možné první účasti klubu ve finále od ročníku 1993, je jako první přiblížil v 9. minutě Jesperi Kotkaniemi.

Josh Anderson se dostal do samostatného úniku a Fleurym vykopnutý puk Kotkaniemi snadno uklízel do zcela odkryté brány. Podruhé hosté slavili v 27. minutě, když Nick Suzuki našel mezi kruhy volného Erica Staala. Krátce na to navíc hráli Canadiens přesilovou hru, v níž Corey Perry z rychlého protiútoku vybídl k navýšení skóre produktivního nováčka Colea Caufielda.

Mnoho nechybělo a Montreal dosáhl i na čtvrtou branku v řadě. V 34. minutě se ale Fleury vyznamenal při velké šanci Joela Armii. Jinak bezchybného Careyho Price připravil o čisté konto až v 45. minutě bývalý spoluhráč Max Pacioretty, jenž se po vyhraném buly v útočném pásmu po úvodním promáchnutí nakonec dostal ke střele z mezikruží. V závěru řádné hrací doby Price několikrát svůj tým podržel a při snaze Vegas s šesti hráči v poli definitivně rozhodl střelou do prázdné klece Nick Suzuki.

Jediný český zástupce v utkání, domácí forvard Tomáš Nosek (9:48, +/-: 0, 2 střely), se neprosadil. To v dresu vítězů si nejvíce vylepšoval osobní statistiky tříbodový Suzuki (1+2). Montreal ze střídačky vedl potřetí za sebou Luke Richardson poté, co hlavní kouč Dominique Ducharme byl minulý týden pozitivně testován na koronavirus.

Výsledek semifinále play off NHL:

Vegas Golden Knights - Montreal Canadiens 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)

Branky: 44:09 Pacioretty (N. Roy) - 08:45 Kotkaniemi (J. Anderson, Byron), 26:32 E. Staal (Suzuki, Toffoli), 29:49 Caufield (Perry, Suzuki), 58:54 Suzuki (Toffoli). Rozhodčí: Sutherland, Furlatt – Murray, Brisebois. Diváci: 17 969. Stav série: 2:3

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (Lehner) – Pietrangelo (A), Martinez, Theodore, McNabb, Whitecloud, Holden – Mark Stone (C), Stephenson, Pacioretty – R. Smith (A), W. Karlsson, Marchessault – Tuch, N. Roy, Janmark – Kolesar, Nosek, W. Carrier.

Montreal Canadiens Price (Allen) – S. Weber (C), Chiarot, Petry, Edmundson, E. Gustafsson, Merrill – Gallagher (A), Danault, Lehkonen – Caufield, Suzuki, Toffoli – J. Anderson, Kotkaniemi, Byron (A) – Perry, E. Staal, Armia.