Hokejisté New York Islanders slaví vítězství nad Tampou.

Hokejisté New York Islanders slaví vítězství nad Tampou. | foto: AP

Islanders těsnou výhrou srovnali s Tampou krok, Palát jednou asistoval

• 8
Hokejisté Islanders srovnali stav semifinálové série play off NHL proti obhájcům Stanley Cupu z Tampy na 2:2 na zápasy. Pomohla jim k tomu sobotní výhra 3:2, kterou vystříleli útočníci Josh Bailey, Mathew Barzal a Matt Martin. Domácí si vypracovali tříbrankový náskok a Lightning následně zvládli jen zkorigovat skóre, u první trefy Braydena Pointa asistoval i Ondřej Palát.

V předchozím zápase nejlepší střelec letošního play off Brayden Point gólem v šestém startu za sebou vyrovnal počin Martina Havláta v dresu Ottawy z ročníku 2006. V sobotu pak ofenzivní hvězda Tampy skórovala dokonce posedmé za sebou a svým letošním 12. gólem opět vylepšila zápis do historie. Delší gólovou sérii totiž v NHL vytvořil už jen Reggie Leach z Philadelphie, jenž v roce 1976 skóroval dokonce v deseti navazujících startech jednoho ročníku play off.

Stanley Cup 2021

Program a výsledky

Tento osobní úspěch by však Point určitě vyměnil za vítězství v zápase. Výsledek 3:2 však slavili domácí Islanders, kteří tak před návratem na led Tampy srovnali stav série na 2:2 na zápasy. V zahajovací třetině hosté nevyužili svou jedinou přesilovou hru zápasu, blíže otevření skóre byl naopak lídr ofenzivy New Yorku Mathew Barzal a sám najížděl na Andreje Vasilevského zkušený Leo Komarov.

Do vedení se však svěřenci kouče Barryho Trotze dostali až v 26. minutě, kdy z protiútoku udeřili přihrávající Brock Nelson a zakončující Josh Bailey. V 34. minutě se ke snadné dorážce dostal Barzal a v závěru třetiny slavil ještě potřetí Matt Martin. Po následné trenérské výzvě navíc Lightning druhou hrací část dohrávali v oslabení.

Bodování play off NHL

Nulu na kontě domácího Semjona Varlamova vymazal až ve 44. minutě zmiňovaný kanonýr Brayden Point, asistenci si připsal i Ondřej Palát. Ještě veseleji bylo na střídačce Tampy od 47. minuty, kdy je dostal do kontaktu Tyler Johnson. Závěrečný tlak hostů ovlivnilo vyloučení Victora Hedmana z 59. minuty.

I přesto se Lightning znova pokusili o power play a největší šanci měli při hře 5 na 5 v čase 59:57. Po zakončení Ryana McDonagha však v brankovišti vypomohl Varlamovovi obětavým zákrokem zadák Ryan Pulock. Český zadák Jan Rutta (15:27, -1, 1 střela) s útočníkem Palátem (18:57, 0+1, +/-: 0) tak opouštěli ledovou plochu zklamaní.

Výsledky semifinále:

New York Islanders - Tampa Bay Lightning 3:2 (0:0, 3:0, 0:2)

Branky: 25:30 Josh Bailey (B. Nelson, Beauvillier), 33:46 Barzal (Clutterbuck, Pelech), 37:57 M. Martin (Clutterbuck, Pelech) - 43:45 B. Point (Palát, Černák), 46:43 T. Johnson (Kučerov, McDonagh). Rozhodčí: St. Laurent, Sutherland – Cormier, Gibbons. Diváci: 12 978. Stav série: 2:2

New York Islanders Varlamov (I. Sorokin) – Pulock, Pelech, Mayfield, Leddy, Dobson, A. Greene – Eberle, Barzal, Komarov – Josh Bailey (A), B. Nelson (A), Beauvillier – Zajac, Pageau, Palmieri – Clutterbuck (A), Cizikas, M. Martin.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (McElhinney) – Rutta, Hedman (A), Černák, McDonagh, D. Savard, Sergačjov – Kučerov, B. Point, Palát – Stamkos (C), Cirelli, Killorn (A) – Coleman, Gourde, Goodrow – Maroon, T. Johnson, Colton.