Radko Gudas z Floridy střílí při utkání proti Tampě. | foto: AP

Gudas vstřelil gól a asistoval u vítězné trefy Floridy z prodloužení

• 12
Hokejový obránce Radko Gudas se stal třetí hvězdou čtvrteční partie 1. kola play off mezi Tampou a Floridou 5:6PP. V dresu hostujících Panthers zaznamenal dva body (1+1) a výrazně jimi přispěl ke snížení série. Stejným poměrem 2:1 na zápasy jako obhájci Stanley Cupu vede v dalších sériích Pittsburgh nad Islanders a Vegas nad Minnesotou. Favorizované Toronto naopak nezvládlo úvodní souboj s Montrealem.

V prvních dvou duelech série na ledě Floridy slavili obhájci Stanley Cupu z Tampy výhry 5:4 a 3:1. Po přesunu na led domácí Amalie Arény však v divokém duelu na mečbol nakonec nedosáhli. Hostující Panthers uspěli v přestřelce 5:6 po prodloužení a vrátili se zpět do hry o postup.

Mezi tři hvězdy čtvrteční partie se po spoluhráčích Ryanu Lombergovi (1+0 - vítězný gól z prodloužení), Jonathanu Huberdeauovi (0+3) dostal i český obránce Radko Gudas (20:18, 1+1, +3, 4 střely, 8 hitů). 30letý silák tentokrát k tradiční fyzické hře a spolehlivé defenzivě přidal i nadstavbu v podobě dvou kanadských bodů.

Gólovou radost prožil v 8. minutě, když se po vyhraném buly v útočném pásmu dostal po úvodní zblokované střele k dorážce. Gólmana Andreje Vasilevského prostřelil z pravého kruhu - 0:2 pro hosty. Tampa následně ovládla prostřední dějství a pěti góly otočila průběžné skóre na 5:3. Účinkování brankáře Chrise Driedgera v zápase ukončili střelci Anthony Cirelli, Ross Colton, Steven Stamkos, Brayden Point a Alex Killorn.

Do třetí části již hosté vyrukovali se Sergejem Bobrovským v bráně a ten pochytal všech zbylých 9 pokusů Lightning, naopak domácí Vasilevskij nezabránil soupeři v opětovném obratu výsledku. Vyrovnání na 5:5 zařídili z přesilovky snižující Patric Hörnqvist a v 57. minutě slavící obránce Gustav Forsling. Z prodloužení pak uběhlo jen necelých šest minut, než dokonal obrat člen čtvrté formace Panthers Ryan Lomberg.

Asistenci si připsal i zmiňovaný Gudas. V dresu Tampy se naopak tentokrát bodově neprosadili Ondřej Palát (18:29, -1) s Janem Ruttou (14:16, +/-: 0).

Překvapivě bohatá na góly byla i v pořadí třetí konfrontace mezi Islanders a Pittsburghem. Defenzivně zaměřený newyorský celek z úvodních dvou startů na ledě Penguins vytěžil jednu výhru, po přesunu do domácího prostředí ale soupeři těsně podlehl 4:5.

Stanley Cup 2021

Program a výsledky

Tým kapitána Sidneyho Crosbyho si během úvodních 40 minut hry vypracoval náskok 1:3. V úvodu třetí třetiny ale Cal Clutterbuck a Anthony Beauvillier dokázali srovnat. Pittsburghu následně zafungovala spolupráce nedávné posily z LA Jeffa Cartera s uzdraveným Jevgenijem Malkinem. Prvně jmenovaný v 47. minutě využil přesilovku a vstřelil svůj druhý gól zápasu, navrátilec Malkin si pak přispal svou druhou asistenci.

V 55. minutě ale Clutterbuck podruhé vracel svůj tým vyrovnáním do hry. Stav 4:4 nicméně vydržel jen do 57. minuty, kdy rozhodl člen čtvrté formace Penguins Brandon Tanev. Od modré čáry pálil bek Kris Letang a tečovaný puk rotující před brankovištěm Tanev ze vzduchu napálil za záda Semjona Varlamova.

Po triumfu v Severní divizi ze základní části se tolik očekávaný vstup favorizovaného Toronta do play off vůbec nevydařil. Hokejisté Maple Leafs podlehli rivalům z Montrealu těsně 1:2 a navíc přišli o zraněného kapitána Johna Tavarese, který po kolizi s Coreym Perrym opouštěl ledovou plochu už v první třetině v nehokejové pozici na nosítkách.

Krátce po daném incidentu Canadiens proměněným brejkem poslal do vedení Josh Anderson. Jediný světlý moment domácích v utkání přišel v 25. minutě, kdy jinak skvěle chytajícího Careyho Price překonal William Nylander. Rozhodnutí pak nabídla 53. minuta a gól ze hry v oslabení od Paula Byrona. Veterán Joe Thornton ztratil puk na modré čáře a unikající Byron se dokázal prosadit i z pozice ležícího střelce po kolizi s bránícím soupeřem.

Střelecké trápení z úvodního zápasu série, který překvapivě ztratili 0:1 po prodloužení, favorizovaní hokejisté Vegas odčinili následnými výhrami 3:1 a po přesunu do Minnesoty dokonce 5:2.

Úvod třetího klání tomu ale ještě mnoho nenasvědčoval, když Wild po první třetině vedli po trefách Ryana Hartmana a Joela Erikssona Eka 2:0 a to jim ještě nebyl uznán další zásah Erikssona Eka kvůli předcházejícímu ofsajdu. Od druhé hrací části ale začali dominovat Golden Knights, kterým v daném dějství zařídili obrat skóre Mark Stone, Patrick Brown a Reilly Smith.

V samém závěru pak ještě pojišťovali náskok William Karlsson a podruhé slavící kapitán Stone. Výhru se spoluhráči tentokrát na ledě neslavil Tomáš Nosek, který kvůli zranění odstoupil už v průběhu předchozícho duelu.

Výsledky 1. kola play off:

Centrální divize:

Tampa Bay Lightning - Florida Panthers 5:6P (0:2, 5:1, 0:2 - 0:1)

Branky: 21:57 Cirelli (Hedman, Killorn), 25:48 Colton (Coleman), 28:38 Stamkos (McDonagh), 34:17 B. Point (Kučerov, Hedman), 38:17 Killorn (Hedman, B. Point) - 04:31 S. Bennett (Huberdeau, Tippett), 07:05 Gudas (Forsling, Huberdeau), 32:34 Wennberg (Weegar, Tippett), 41:45 Hörnqvist (Huberdeau, Barkov), 56:53 Forsling (Wennberg, Hörnqvist), 65:56 Lomberg (Vatrano, Gudas). Rozhodčí: Kozari, Pochmara – Gawryletz, MacPherson.. Diváci: 9 508. Stav série: 2:1

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (McElhinney) – Hedman (A), Rutta, McDonagh (A), Černák, Sergačjov, D. Savard – Palát, B. Point, Kučerov – Killorn, Cirelli, Stamkos (C) – Colton, Gourde, Coleman – Maroon, T. Johnson, M. Joseph.

Florida Panthers Driedger (41. Bobrovskij) – Forsling, Weegar, Nutivaara, Montour, Strälman, Gudas – Verhaeghe, Barkov (C), Duclair – Huberdeau, S. Bennett, Tippett – Vatrano, Wennberg, Hörnqvist (A) – Lomberg, Acciari, Marchment.

Východní divize:

New York Islanders - Pittsburgh Penguins 4:5 (0:1, 1:2, 3:2)

Branky: 31:03 Mayfield (Barzal, Eberle), 43:46 Clutterbuck (Cizikas, Mayfield), 45:54 Beauvillier (Barzal, Dobson), 54:17 Clutterbuck (Mayfield) - 02:01 Letang, 33:33 J. Carter (F. Gaudreau, M. Pettersson), 38:03 Zucker (Malkin, Letang), 47:00 J. Carter (Malkin), 56:24 B. Tanev (Letang, Aston-Reese). Rozhodčí: Rank, Sutherland – Murray, Mills. Diváci: 6 800. Stav série: 1:2

New York Islanders Varlamov (I. Sorokin) – Pulock, Pelech, Mayfield, Leddy, Dobson, A. Greene – Eberle, Barzal, Komarov – Josh Bailey (A), B. Nelson (A), Beauvillier – Wahlstrom, Pageau, Palmieri – Clutterbuck (A), Cizikas, M. Martin.

Pittsburgh Penguins Jarry (Lagacé) – Letang (A), Dumoulin, Ceci, Matheson, Marino, M. Pettersson – Rust, Crosby (C), Guentzel – Kapanen, Malkin (A), Zucker – F. Gaudreau, J. Carter, McCann – B. Tanev, Blueger, Aston-Reese.

Severní divize:

Toronto Maple Leafs - Montreal Canadiens 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Branky: 24:28 W. Nylander (Rielly, Holl) - 12:08 J. Anderson (Edmundson, Perry), 52:44 Byron (Armia). Rozhodčí: Meier, Furlatt – Brisebois, Cherrey. Stav série: 0:1

Toronto Maple Leafs J. Campbell (Andersen) – Brodie, Rielly (A), Holl, Muzzin, Bogosian, Sandin – Marner (A), Matthews, Hyman – W. Nylander, Tavares (C), N. Foligno – Kerfoot, Riley Nash, I. Michejev – Simmonds, Spezza, J. Thornton.

Montreal Canadiens Price (Allen) – Petry, Edmundson, S. Weber (C), Merrill, Chiarot, Kulak – Gallagher (A), Danault (A), Tatar – Armia, Suzuki, Toffoli – J. Anderson, E. Staal, Perry – Lehkonen, Evans, Byron.

Západní divize:

Minnesota Wild - Vegas Golden Knights 2:5 (2:0, 0:3, 0:2)

Branky: 02:16 Hartman (Kaprizov, Brodin), 08:30 J. Eriksson Ek (M. Foligno, Dumba) - 28:39 Mark Stone (Stephenson, McNabb), 35:19 P. Brown (Holden, W. Carrier), 37:33 R. Smith (Holden, W. Karlsson), 57:36 W. Karlsson (R. Smith, M.-A. Fleury), 59:01 Mark Stone. Rozhodčí: St. Laurent, McCauley – Suchánek, Gibbons. Diváci: 4500. Stav série: 1:2

Minnesota Wild Talbot (Kähkönen) – Spurgeon (C), Suter (A), Dumba, Brodin, Cole, Soucy – M. Foligno (A), J. Eriksson Ek, Greenway – Zuccarello, Hartman, Kaprizov – Ma. Johansson, V. Rask, Fiala – Bjugstad, Sturm, Bonino.

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (Lehner) – Pietrangelo (A), Martinez, Theodore, McNabb, Whitecloud, Holden – Mark Stone (C), Stephenson, Tuch – R. Smith (A), W. Karlsson, Marchessault – Kolesar, N. Roy, Janmark – Reaves, P. Brown, W. Carrier.