Vítek Vaněček v brance Washingtonu blokuje střelu Davida Pastrňáka z Bostonu. | foto: AP

Zraněný Vaněček nedochytal premiéru v play off, Pastrňák měl asistenci

• 15
Play off letošní sezony hokejové NHL odstartovalo výhrou Washingtonu 3:2 po prodloužení nad Bostonem. V 65. minutě rozhodl člen čtvrté formace domácích Nic Dowd. To už v bráně Capitals operoval Craig Anderson, jenž v závěru první třetiny nahradil zraněného Vítka Vaněčka. Za Boston si u druhé trefy připsal asistenci David Pastrňák.

Gólman Washingtonu Vítek Vaněček, jenž v letošní základní části NHL kraloval všem nováčkům v počtu vychytaných výher, ve své premiéře v play off stihl jen necelých 14. minut.

Zranění v dolní části těla si přivodil při zákroku proti střele Jaka DeBruska, který zakončoval krátce po vyhraném buly v útočném pásmu. Utkání 1. kola vyřazovacích bojů proti Bostonu tak opouštěl za průběžného stavu 1:1 a s bilancí tří zákroků proti čtyřem střelám.

Ve druhé třetině domácí poslal podruhé do vedení obránce Brenden Dillon, hosté však opět dokázali srovnat krok. V 37. minutě se o to i za asistence Davida Pastrňáka (21:31, 0+1, +/-: 0, 6 střel) v přesilovce postaral Nick Ritchie.

Stanley Cup 2021

Program a výsledky

Za stavu 2:2 tak utkání dospělo až do prodloužení, které ukončil v 65. minutě po ráně T.J. Oshieho tečí Nic Dowd. Druhý český zástupce v kádru Bruins, centr David Krejčí (19:16, -2, 2 střely), se v utkání neprosadil. Zranění Jakub Zbořil a Ondřej Kaše nenastoupili.

Po operaci zraněné achilovky vynechal zadák Capitals Michal Kempný celou základní část. Minulý víkend již ale nastoupil k prvnímu duelu, když se rozehrával v dresu farmářského celku Hershey. Duel však nakonec nedokončil, když se zranil po nešťastné kolizi v přerušené hře s pracovníkem upravujícím led.

Před vstupem do vyřazovacích bojů, kde je v 1. kole čeká Winnipeg, se hokejisté Edmontonu vítězně nenaladili, když na domácím ledě podlehli 1:4 sezonu jen dohrávajícímu Vancouveru.

Ondřej Palát z Tampy před sérií play off proti Floridě:

Bodování NHL

Connor McDavid z Edmontonu získal potřetí v kariéře Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části NHL. Čtyřiadvacetiletý kapitán Oilers nasbíral ve zkrácené sezoně kvůli pandemii koronaviru v 56 zápasech 105 bodů za 33 branek a 72 asistencí.

Elitní dvojice kanadského bodování soutěže si u jediné trefy Oilers připsala po asistenci. Connor McDavid tak nasbíral celkem skvělých 105 bodů (33+72) z 56 startů a Leon Draisaitl za stejnou porci duelů nastřádal bodů 84 (31+53). Jejich dominanci dokumentuje odstup třetího v pořadí, jímž je bostonský Brad Marchand s 69 zápisy (29+40).

Vancouver, jenž v následujícím týdnu kvůli koronavirové prodlevě odehraje ještě tři zbývající duely základní části proti Calgary, o výhře rozhodl ve třetí třetině. Dvakrát se gólově prosadil Matthew Highmore.

Výsledky:

1. kolo play off, Východní konference:

Washington Capitals - Boston Bruins 3:2P (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)

Branky: 06:22 T. Wilson (Oshie, Sprong), 28:44 Dillon (Mantha, Ovečkin), 64:41 Dowd (Oshie, T. Wilson) - 13:10 DeBrusk (Lazar), 36:38 N. Ritchie (Pastrňák, McAvoy). Rozhodčí: Luxmore, Dwyer – Daisy, Cormier. Diváci: 5 333. Stav série: 1:0

Washington Capitals Vaněček (14. C. Anderson) – Carlson (A), Orlov, J. Schultz, Dillon, Chára, Jensen – Mantha, Bäckström (A), Ovečkin (C) – M. Raffl, Eller, Sheary – T. Wilson, Oshie, Sprong – Hathaway, Dowd, Hagelin.

Boston Bruins T. Rask (Swayman) – McAvoy, Grzelcyk, Carlo, Reilly, K. Miller, Lauzon – Pastrňák, Bergeron (C), Marchand (A) – C. Smith, Krejčí (A), Hall – Coyle, Kuraly, N. Ritchie – Wagner, Lazar, DeBrusk.

Dohrávka základní části:

Edmonton Oilers - Vancouver Canucks 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)

Branky: 12:45 A. Larsson (McDavid, Draisaitl) - 21:27 Horvat (Pearson), 49:13 Highmore (J. T. Miller, Q. Hughes), 49:29 Boyd (Vesey), 53:27 Highmore (Boeser, J. T. Miller). Rozhodčí: Meier, Nicholson – Nansen, Murchison.

Edmonton Oilers Koskinen (Stalock) – Nurse, Barrie, D. Kulikov, A. Larsson, Koekkoek, Bouchard, Bear – Kahun, McDavid (C), Puljujärvi – Nugent-Hopkins, Draisaitl, Khaira – Neal, Haas, Chiasson – Nygärd, J. Archibald.

Vancouver Canucks Demko (Holtby) – Edler, Chatfield, Q. Hughes, T. Myers, Rathbone, Hamonic – Höglander, J. T. Miller, Boeser – Pearson, Horvat (C), Highmore – Michaelis, Graovac, Hawryluk – Vesey, Boyd, MacEwen.

2.Vegas5640214191:12482
3.Minnesota5635516181:16075