Pastrňák byl blízko hattricku, Noskův gól na výhru Vegas nestačil

• 66
Sobotní program hokejové NHL otevřela přestřelka mezi Bostonem a Pittsburghem. Domácí Bruins slavili výhru 7:5 i díky produktivitě Davida Pastrňáka (2+1) s Davidem Krejčím (1+1). Druhý jmenovaný centr tak oslavil jubilejní 500. asistenci kariéry. V dalším duelu Tampa i díky přihrávce Ondřeje Paláta potvrdila roli favorita proti Detroitu. Tomáš Nosek vstřelil jedinou branku Vegas při prohře 1:2 s Minnesotou a připsal si devátý bod z posledních deseti zápasů. K výhře nestačily ani dvě asistence Jakuba Voráčka. Philadelphia podlehla NY Islanders 2:3 po samostatných nájezdech.

Ve čtvrtek Boston na domácím ledě podlehl Pittsburghu 1:4, sobotní odveta již ale patřila Bruins. Na divokém výsledku 7:5 se nejvíce přičinil autor hattricku a jedné asistence Brad Marchand.

Bodování NHL

Mnoho přitom nechybělo a střelcem tří gólů mohl být český kanonýr David Pastrňák. Při závěrečné snaze Penguins bez brankáře totiž úspěšným napadáním v útočném pásmu obral o puk beka Krise Letanga, ten jej ale při střele do odkryté klece zahákoval a puk jen těsně minul prázdnou klec. V pokračující hře hostů bez brankáře se pak trefil zmiňovaný Marchand.

Zklamaný ale Pastrňák rozhodně být nemohl, po předchozích třech startech bez bodu a s -4 zápisy do tabulky +/- totiž tentokrát vyprodukoval tři kanadské body (20:27, 2+1, +1, 5 střel). Ve druhé formaci po boku krajana Davida Krejčího se poprvé prosadil v 21. minutě, když se k němu v prostoru před bránou odrazil puk.

Krejčí (10. v historickém pořadí Čechů v NHL s 709 body, 209+500) tak po nedávném pokoření hranice sedmi stovek bodů kariéry tentokrát zapsal pro změnu kulatou 500. asistenci. Shodou okolností obě cifry v letošní sezoně překonal i další Čech Jakub Voráček z Philadelphie (aktuálně má 6. muž historického pořadí Čechů v NHL 722 bodů, 212+510).

Česká dvojka Bostonu navíc v zápase zdaleka neřekla poslední slovo. Po obratu Penguins z 2:1 na 2:3 totiž srovnával Marchand a v čase 38:29 byl Pastrňák na začátku přesilovkové kombinace zakončené Krejčím (20:43, 1+1, +1, 2 střely) do odkryté brány - 4:3 pro Bruins. Svůj druhý gól utkání, který byl nakonec tím rozdílovým, Pastrňák slavil v 54. minutě po přihrávce od Nicka Ritchieho. K výhře domácích přispěl i bek Jakub Zbořil (21:35, +1).

Hráči Vegas zásluhou Noskovy bekhendové trefy vedli od šesté minuty 1:0. Pardubický rodák se dobře zorientoval po odrazu kotouče od brusle spoluhráče Nicolase Roye a z osy hřiště překonal Cama Talbota.

O nejtěsnější náskok přišli Golden Knights až ve třetí části, kdy ve 47. minutě srovnal Kirill Kaprizov a o 55 sekund později stav otočil Joel Eriksson Ek. Minnesota již vedení nepustila a vyhrála na ledě Vegas podruhé za sebou. Golden Knights prohráli třetí zápas v řadě a v boji o vedení v Západní divizi ztrácí na Colorado čtyři body.

„Hráli jsme moc defenzivně a udělali jsme několik chyb. Do třetí třetiny jsme šli za stavu 1:0 a nedokázali jsme zápas dovést do vítězného konce. Musíme se lépe prosazovat v útočném pásmu, dávat víc gólů,” hledal důvody prohry kapitán Vegas Mark Stone.

Také Philadelphia musela ve třetí třetině stahovat. Islanders po dvou gólech Anthonyho Beauvilliera vedli před třetím dějstvím 2:0, Flyers ale dokázali odpovědět. Dvakrát se prosadil Claude Giroux a poslal zápas do prodloužení. U obou tref asistoval Voráček, s devětadvaceti body (5+24) třetí nejproduktivnější Čech v NHL.

V samostatných nájezdech se ve čtvrté sérii prosadil Mathew Barzal a rozhodl o výhře Islanders. Voráček, který mohl rozstřel prodloužit, na Ilju Sorokina nevyzrál. „V této fázi sezony musíme získávat body, bohužel nájezdy jsou trochu loterie. Dnes jsme je nezvládli, přesto jsme odehráli jeden z nejlepších zápasů poslední doby,“ řekl dvougólový střelec Giroux.

Sorokin jako šestý brankář v historii vyhrál prvních šest domácích utkání, do kterých v NHL nastoupil od úvodní minuty. Ruský nováček v brance Islanders navázal na Slováka Jaroslava Haláka, který to v sezoně 2006/07 dokázal jako poslední.

Souboj prvního s posledním týmem tabulky Centrální divize sice skončil dle očekávání, skóre 2:1 však nebylo nijak přesvědčivé. Favorizovaná Tampa Bay si nad Detroitem vytvořila náskok už v samém úvodu, když v 5. minutě skóroval Ross Colton a v 8. minutě zvyšoval za asistence Ondřeje Paláta (17:38, 0+1, +1) produktivní Brayden Point.

Na další gól se pak čekalo až do 44. minuty, kdy Andreje Vasilevského obral o nulu Adam Erne. Vyrovnat se ale Red Wings, v sestavě i s Filipem Hronkem (24:42, -1, 2 střely) a Filipem Zadinou (17:08, +/-: 0, 2 střely), již nepodařilo.

Výbornou bilanci drží také brankář Colorada Philipp Grubauer, jenž dovedl Avalanche podvanácté v řadě alespoň k bodu, čímž vyrovnal klubový rekord Petera Budaje a Patricka Roye. V průběhu série si německý gólman připsal jedenáct výher a prohru v prodloužení. V sobotu pomohl sedmadvaceti zásahy k vítězství 2:1 nad St. Louis.

„Připadal jsem si skoro jako v play off. Hráli jsme dobře, výborně jsme bránili oslabení a vytvořili si spoustu střeleckých pozic. Brankář soupeře ale odchytal povedený duel,“ chválil Grubauer kolegu Villeho Hussa.

Skóre otevřel Nathan MacKinnon a 203. gólem v dresu Avalanche se posunul na čtvrté místo klubových tabulek. Před pětadvacetiletým Kanaďanem jsou pouze spoluhráč z prvního útoku Gabriel Landeskog (212), Milan Hejduk (375) a lídr Joe Sakic (391).

Stav utkání ještě v první třetině srovnal Ryan O’Reilly, který se prosadil po skrumáži v Grubauerově brankovišti. Colorado rozhodlo o výhře 41 sekund před koncem základní hrací doby, poté co do branky propadlo nahození obránce Calea Makara od modré čáry. Hráči Avalanche bodovali ve 14. duelu v řadě a upevnili si první místo v Západní divizi. St. Louis prohrálo pošesté za sebou a vypadlo z elitní čtyřky zaručující play off.

Na Blues se dotáhlo San Jose, které i bez bodového příspěvku Tomáše Hertla a Radima Šimka vyhrálo v Los Angeles 3:2. Sharks dvakrát vedli, ale Kings vždy rychle srovnali. Na úvodní gól Kevina Labanca odpověděl po dvou minutách Dustin Brown a na trefu Evandera Kanea zareagoval v oslabení Trevor Moore. Až třetí branka San Jose rozhodla. V 56. minutě využil chybné rozehrávky brankáře Jonathana Qiucka centr třetí formace Sharks Dylan Gambrell a zařídil San Jose čtvrtou výhru v řadě. Sharks ze šestého místa ztrácí jediný bod na čtvrtou Arizonu.

Florida, druhý tým Centrální divize, přehrála Columbus 5:2 a bodově vyrovnala první Tampu. Výhru Panthers hattrickem režíroval švédský útočník Alexander Wennberg. Obránce Radko Gudas si za 18 a půl minuty připsal 7 hitů.

Carolina podlehla Dallasu 2:3 a na vedoucí duo Tampa-Florida ztrácí tři body. O vítězství Stars rozhodl na začátku třetí třetiny Tanner Kero. Útočník Caroliny Martin Nečas nebodoval ve třetím utkání v řadě, neprosadil se ani Radek Faksa, který v dresu Stars odehrál 18 minut.

Výsledky:

Tampa Bay Lightning - Detroit Red Wings 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)

Branky: 04:07 Colton (Maroon, Borgman), 07:26 B. Point (Hedman, Palát) - 44:00 Erne (Nielsen). Rozhodčí: Charron, Walsh – Daisy, Nagy.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (McElhinney) – Sergačjov, Hedman (A), C. Foote, McDonagh, L. Schenn, Borgman – Gourde, B. Point, Palát – Stamkos (C), Cirelli, Killorn (A) – Coleman, T. Johnson, Goodrow – M. Joseph, Colton, Maroon.

Detroit Red Wings Greiss (Pickard) – Hronek, DeKeyser, Stecher, M. Staal, Merrill, Nemeth – Zadina, D. Larkin (C), Fabbri – Mantha, Rasmussen (A), Filppula – Nielsen, Naměstnikov (A), Smith – Erne, Glendening, Helm.

Boston Bruins - Pittsburgh Penguins 7:5 (0:1, 5:2, 2:2)

Branky: 20:11 Bergeron, 20:45 Pastrňák (N. Ritchie, Krejčí), 34:56 Marchand (Grzelcyk, McAvoy), 38:29 Krejčí (Marchand, Pastrňák), 39:41 Marchand (McAvoy, Bergeron), 53:28 Pastrňák (N. Ritchie), 58:59 Marchand (Coyle, McAvoy) - 03:24 Jankowski (Matheson), 22:45 Guentzel (Crosby, Dumoulin), 25:11 McCann (Guentzel, Crosby), 44:38 Ceci (Jankowski, Lafferty), 58:45 Crosby (Guentzel). Rozhodčí: Hebert, Pochmara – Suchánek, Gibbons. Diváci: 2 191.

Boston Bruins Halák (Vladař) – McAvoy, Grzelcyk, Kampfer, J. Zbořil, Clifton, Tinordi – C. Smith, Bergeron (C), Marchand (A) – Pastrňák, Krejčí (A), N. Ritchie – Coyle, Kuraly, Bjork – Senyshyn, Studnicka, Frederic.

Pittsburgh Penguins DeSmith (Lagacé) – Letang (A), Dumoulin (A), Ceci, Matheson, Marino, M. Pettersson – Rust, Crosby (C), Guentzel – Rodrigues, McCann, Zucker – B. Tanev, F. Gaudreau, Aston-Reese – Angello, Jankowski, Lafferty.

Nashville Predators - Chicago Blackhawks 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky: 05:56 Tolvanen (Järnkrok, Josi), 30:14 Sissons, 49:54 Kunin (Davies, Harpur). Rozhodčí: McIsaac, Luxmore – Tobias, Marquis.

Nashville Predators Saros (Rinne) – Davies, Ekholm (A), Fabbro, Josi (C), Benning, Harpur – Arvidsson, Johansen, Tolvanen – Kunin, Mikael Granlund, Järnkrok – Cousins, Haula, Grimaldi – Olivier, Sissons, Trenin.

Chicago Blackhawks Lankinen (M. Subban) – C. Murphy (A), Zadorov, Boqvist, Keith (A), Kalynuk, de Haan – P. Kane (A), Dach, DeBrincat – Kurashev, Kämpf, D. Kubalík – D. Strome, Suter, Janmark – Carpenter, Highmore, Hagel.

Los Angeles Kings - San Jose Sharks 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Branky: 06:55 D. Brown (Kopitar), 39:07 T. Moore - 04:37 E. Kane, 35:04 E. Kane (Couture), 55:23 Gambrell (Leonard). Rozhodčí: Rehman, Lee – Flemington, Gawryletz.

Los Angeles Kings Quick (Petersen) – Doughty (A), M. Anderson, Roy, MacDermid, Strand, S. Walker – D. Brown, Kopitar (C), Iafallo – A. Kempe, Anderson-Dolan, Athanasiou – J. Carter (A), Vilardi, T. Moore – Wagner, Lizotte, L. Andersson.

San Jose Sharks M. Jones (Dubnyk) – Burns (A), Ferraro, E. Karlsson (A), Knyžov, Vlasic, R. Šimek – Labanc, Couture (C), E. Kane – Balcers, Hertl, Meier – Leonard, Gambrell, Donato – Viel, Marleau, Sörensen.

Vegas Golden Knights - Minnesota Wild 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)

Branky: 05:33 Nosek (N. Roy, Tuch) - 46:13 Kaprizov (J. Eriksson Ek, Fiala), 47:08 J. Eriksson Ek (Greenway, Suter). Rozhodčí: Chmielewski, Brenk – Fournier, Galloway. Diváci: 3 950.

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (Lehner) – Martinez, Theodore, McNabb, Pietrangelo, Coghlan, Holden – Pacioretty, Glass, Mark Stone – Marchessault, W. Karlsson, R. Smith – Kolesar, Nosek, Tuch – W. Carrier, P. Brown, N. Roy.

Minnesota Wild Talbot (Kähkönen) – Suter, Spurgeon, Brodin, Dumba, Cole, Soucy – Kaprizov, V. Rask, Zuccarello – Ma. Johansson, Hartman, Fiala – Greenway, J. Eriksson Ek, Bonino – Sturm, Johnson, Bjugstad.

Montreal Canadiens - Ottawa Senators 3:6 (1:2, 2:2, 0:2)

Branky: 05:31 Toffoli (Suzuki, S. Weber), 26:58 J. Anderson (Kotkaniemi, Mete), 38:48 J. Anderson (S. Weber, Suzuki) - 00:42 B. Tkachuk (Batherson, Chabot), 12:07 Co. Brown (N. Paul, Coburn), 27:49 Dadonov (Chabot, Anisimov), 36:02 Dadonov (Anisimov, Stützle), 42:55 Anisimov (Formenton), 57:05 Batherson (Reilly). Rozhodčí: Joanette, Meier – Barton, Nansen.

Montreal Canadiens Price (Allen) – S. Weber (C), Edmundson, Petry, Kulak, Mete, A. Romanov – Gallagher (A), Danault, Tatar – J. Anderson, Suzuki, Perry – Toffoli, Kotkaniemi, Drouin – Lehkonen, Evans, Byron.

Ottawa Senators A. Forsberg (Gustavsson) – Chabot (A), N. Zajcev, Zub, Gudbranson (A), Brännström, J. Brown, Coburn (A), Reilly – B. Tkachuk, Norris, N. Paul – Stützle, Tierney, Batherson – Dzingel, C. Bishop, Co. Brown – Formenton, Anisimov, Dadonov.

Buffalo Sabres - New York Rangers 3:2N (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)pen. 1:0

Branky: 13:01 Mittelstadt (Hall, Dahlin), 56:19 Olofsson (Okposo, S. Reinhart), T. Thompson - 10:02 Panarin (Kreider, Fox), 37:52 Panarin (Fox, R. Lindgren). Rozhodčí: St. Pierre, Blandina – Baker, Smith.

Buffalo Sabres Ullmark (Tokarski) – Bryson, Ristolainen (A), Dahlin, Jokiharju, C. Miller, Montour – Hall, Mittelstadt, T. Thompson – Olofsson, S. Reinhart (A), Okposo (A) – Skinner, Sheahan, Asplund – Rieder, Eakin, Fogarty.

New York Rangers Šesťorkin (Kinkaid) – R. Lindgren, Fox, K'A. Miller, Trouba (A), Hájek, Br. Smith – Kreider (A), Zibanejad (A), Bučněvič – Panarin, R. Strome, Kakko – Lafreniere, Chytil, Kravcov – J. Gauthier, Rooney, Blackwell.

Colorado Avalanche - St. Louis Blues 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Branky: 11:27 MacKinnon (Landeskog, D. Toews), 59:19 Makar - 18:03 R. O'Reilly (B. Schenn, Perron). Rozhodčí: Dwyer, Kozari – Gawryletz, Pancich. Diváci: 4 035.

Colorado Avalanche Grubauer (J. Johansson) – Girard, D. Toews, Makar, Graves, Renouf, MacDonald – Rantanen (A), MacKinnon (A), Landeskog (C) – Burakovsky, Kadri, Saad – Donskoi, Jost, Ničuškin – O'Brien, Bellemare, Compher.

St. Louis Blues Husso (Binnington) – Faulk, Krug, Dunn, Scandella, Bortuzzo, Walman – Tarasenko (A), R. O'Reilly (C), Schwartz – Perron, B. Schenn (A), Hoffman – Kyrou, Thomas, Sanford – Barbašev, Bozak, Clifford.

Florida Panthers - Columbus Blue Jackets 5:2 (0:0, 3:0, 2:2)

Branky: 23:57 Weegar (Barkov, Verhaeghe), 24:49 Wennberg (Vatrano, Hörnqvist), 28:47 Wennberg (Weegar, Forsling), 50:54 Vatrano (Tippett), 59:53 Wennberg - 42:46 Bjorkstrand (Del Zotto, Texier), 58:15 Werenski (Riley Nash). Rozhodčí: O'Rourke, Schrader – Racicot, Murray.

Florida Panthers Bobrovskij (Driedger) – Forsling, Weegar, Yandle, Gudas, Stillman, Nutivaara, Kiersten – Marchment, Barkov, Verhaeghe – Huberdeau, Wennberg, Hörnqvist – Vatrano, Acciari, Tippett – Lammikko, Luostarinen.

Columbus Blue Jackets Merzlikins (41. Korpisalo) – Werenski, S. Jones, Gavrikov, D. Savard, Lehtonen, Kukan, Del Zotto – Robinson, Domi, Laine – Bjorkstrand, N. Foligno, Atkinson – Jenner, Texier, Foudy – Riley Nash, Dalpe.

Carolina Hurricanes - Dallas Stars 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Branky: 09:33 D. Hamilton (Trocheck), 33:04 H. Fleury (Martinook, Pesce) - 03:41 Cogliano (Pysyk, Comeau), 39:31 Ja. Benn (J. Klingberg, Heiskanen), 42:52 Kero (Robertson, Gurjanov). Rozhodčí: L'Ecuyer, McCauley – Alphonso, Sericolo. Diváci: 4 987.

Carolina Hurricanes Nedeljkovic (Reimer) – D. Hamilton, Slavin (A), Pesce, Skjei, Bean, H. Fleury – Nečas, Aho, B. McGinn – Fast, Trocheck, Svečnikov – Foegele, J. Staal (C), Niederreiter – Martinook (A), Lorentz, Paquette.

Dallas Stars Oettinger (Chudobin) – J. Klingberg, Lindell, Heiskanen, Oleksiak, Sekera, Pysyk – Pavelski, Dickinson, Robertson – Gurjanov, Faksa, Ja. Benn – Comeau, Dowling, Cogliano – Kero, Gardner, Dellandrea.

New York Islanders - Philadelphia Flyers 3:2N (1:0, 1:0, 0:2 - 0:0)pen. 1:0

Branky: 12:01 Beauvillier (M. Martin, Eberle), 35:40 Beauvillier (Barzal), Barzal - 46:38 Giroux, 50:32 Giroux (Voráček, Konecny). Rozhodčí: Rank, Hebert – Kovachik, Knorr. Diváci: 1 400.

New York Islanders I. Sorokin – Pulock, Pelech, Mayfield, Leddy, A. Greene, Dobson – Eberle, Barzal, Komarov – Josh Bailey (A), B. Nelson (A), Beauvillier – Wahlstrom, Pageau, Johnston – M. Martin, Cizikas, Clutterbuck (A).

Philadelphia Flyers Hart (Elliott) – Braun, Provorov, P. Myers, Sanheim, Gostisbehere, Morin – Farabee, Couturier (A), J. van Riemsdyk – Voráček, Giroux (C), Konecny – Patrick, K. Hayes (A), Lindblom – Aube-Kubel, Laughton, Laczynski.

2.Vegas5640214191:12482
3.Minnesota5635516181:16075