Radim Zohorna (zády) z Pittsburghu se raduje se spoluhráčem Frederickem...

Radim Zohorna (zády) z Pittsburghu se raduje se spoluhráčem Frederickem Gaudreauem ze svého prvního gólu v NHL. | foto: AP

Zohorna debutoval v NHL gólem. Trefili se i Palát, Nečas a Chytil

• 37
Premiéru v hokejové NHL, na kterou jen tak nezapomene, má za sebou český útočník Radim Zohorna. Na výhře Pittsburghu 4:0 nad Buffalem se podílel úvodním gólem a trefili se i další Češi. Ondřej Palát z Tampy, Martin Nečas z Caroliny a Filip Chytil z Rangers, kteří v krátké době podruhé deklasovali Philadelphii. Znova se šesti body blýskl Švéd Mika Zibanejad.

Po nedávném povolání z farmářského týmu v AHL se vysněného prvního zápasu v NHL Radim Zohorna (8:35, 1+0, +1, 2 střely) dočkal ve čtvrteční domácí partii Pittsburghu proti trápícímu se Buffalu. První start, první třetina a hned první střela na bránu navíc přinesla jeho první gól.

Český reprezentant, jenž operoval na křídle třetího útoku, v 18. minutě z levého kruhu zakončoval bez přípravy po přihrávce Anthony Angella z rohu kluziště.

Dvoumetrový „nemotora“ na prahu NHL: Zohorna už zblízka okukuje Crosbyho

Proti ligovému otloukánkovi, který padl již pošestnácté za sebou a dále tak natahuje nový smutný rekord NHL v sérii porážek od zavedení nájezdů z ročníku 2005/06, se navíc v dalším průběhu ještě z přesilovek dvakrát prosadil Jared McCann a poslední slovo měl v 59. minutě Jake Guentzel.

Kapitán Penguins Sidney Crosby si odnesl tři asistence a dosáhl tak ve své bohaté kariéře na jubilejních 1 300. bodů (1 017 zápasů, 475+825). Danou metu pokořil jako 36. hráč historie, mezi aktivními hokejisty je třetím po Joe Thorntonovi (útočník Toronta má na kontě bodů 1 521) a konkurentovi Alexi Ovečkinovi (kapitán Washingtonu se dané mety dočkal jen o pár dní dříve a aktuálně má 1 305 bodů).

Newyorkská noční můra hokejistů Philadelphie pokračuje. Ve čtvrtek Flyers padli popáté z posledních šesti startů a hlavně v dané minisérii už podruhé schytali debakl od rivalů Rangers. Po nedávném výsledku 9:0 v Madison Square Garden tentokrát Blueshirts nadělovali Flyers i na jejich ledě po skóre 3:8.

V obou partiích se za New York blýskl šesti body za hattrick a tři asistence švédský útočník Mika Zibanejad. V prvním případě to stihl dokonce během jediné třetiny, což dokázal po Bryanu Trottierovi jako teprve druhý hráč historie. Ve čtvrtek si již svůj bodový zisk rozložil na delší časový úsek a pozadu v produktivitě za ním nezůstali ani Ryan Strome 1+3 a obránce Adam Fox 0+5.

Stejně jako v předchozí partii se o gólovou tečku duelu postaral český útočník Rangers Filip Chytil (15:29, 1+0, +/-: 0, 1 střela). V 59. minutě z brankoviště dotlačil puk za záda střídajícího Briana Elliotta po nahození Alexise Lafreniera od zadního mantinelu. K vysoké výhře pomohl i obránce Libor Hájek (17:32, +1, 1 střela), domácí Jakub Voráček (13:25, -4, 3 střely) naopak odcházel do kabin zklamaný bez bodu.

Návrat do akce po nucené pauze kvůli koronavirovému protokolu hokejistům Bostonu nevyšel. Na domácím ledě nakonec podlehli Islanders 3:4 po prodloužení, které už po 21 vteřinách ukončil Anthony Beauvillier.

Mnoho navíc nechybělo a hosté se radovali už v řádné hrací době. Bruins zachránil vyrovnáním na 3:3 až v 58. minutě Anders Bjork. V první třetině si jednu asistenci za domácí připsal centr David Krejčí (17:59, 0+1, -1, 1 střela). Kanonýr David Pastrňák (19:49, +/-: 0, 2 střely) tentokrát vyšel naprázdno.

Brankářská jednička Bruins Tuukka Rask při návratu z marodky zvládl jen první třetinu a musel odstoupit. Zbytek duelu tak odchytal střídající Jaroslav Halák. S výhledem na další duely se tak může otevřít šance na opětovné povýšení pro českého mladíka Dana Vladaře.

Po čtyřech porážkách se konečně dočkali výhry v repríze posledního finále Stanley Cupu i hokejisté Dallasu. Ve čtvrtek Tampu udolali po těsném výsledku 4:3, o kterém rozhodl v 59. minutě útočník Roope Hintz. Stars udeřili v samém závěru jen krátce poté, co nejproduktivnější Čech dosavadního průběhu sezony NHL Ondřej Palát (19:04, 1+1, +1, 4 střely) trefil hostům gól na 3:3.

Běžela 56. minuta, když se po střele obránce Jana Rutty (22:55, 0+1, +/-: 0, 5 střel) v nepřehledné skrumáži před bránou Dallasu nejlépe zorientoval právě český útočník. Rodák z Frýdku-Místku tak slavil už svou 12. trefu sezony. Poslední slovo si ale vzal v čase 58:39 proměněným samostatným únikem Hintz. Z výhry se tak mohl těšit i Radek Faksa (19:02, -1, 4 střely).

Washington s brankářem Vítkem Vaněčkem porazil 4:3 New Jersey. Český nováček pochytal 21 z 24 střel hostí, za které si jednu asistenci odnesl i Pavel Zacha (18:13, 0+1, +/-: 0, 1 střela). V dresu Capitals stříleli góly jen ruští hokejisté. Dvakrát se prosadil Jevgenij Kuzněcov a po jedné trefě přidali obránce Dmitrij Orlov a kapitán Alex Ovečkin. Český reprezentant Jakub Vrána (12:45, +/-: 0, 2 střely) se neprosadil.

Jednou z klíčových postav u čtvrteční výhry Caroliny 4:3 po prodloužení z ledu Columbusu byl český útočník Martin Nečas (20:11, 1+1, +2, 2 střely). V řádné hrací době se na remíze 3:3 podílel svou sedmou brankou sezony poté, co v 38. minutě v útočném pásmu nabral velkou rychlost a brankáře Korpisala překvapil výpadem zpoza brány. V prodloužení pak ještě přihrávkou připravil vítěznou trefu pro Sebastiana Aha.

Výsledky:

Dallas Stars - Tampa Bay Lightning 4:3 (0:0, 3:2, 1:1)

Branky: 30:54 Heiskanen (Comeau), 38:40 Pavelski (Hintz, J. Klingberg), 39:44 Robertson (Pavelski, Hintz), 58:39 Hintz (Robertson, Pavelski) - 22:49 Gourde (C. Foote, Palát), 25:58 Killorn (Sergačjov, Cirelli), 55:10 Palát (Gourde, Rutta). Rozhodčí: Morton, Hebert – Gawryletz, Mills. Diváci: 4 187.

Dallas Stars Oettinger (Chudobin) – J. Klingberg, Lindell (A), Heiskanen, Oleksiak, Pysyk, Hanley – Pavelski (A), Hintz, Robertson – Gurjanov, Dickinson, Ja. Benn (C) – Comeau, Faksa, Cogliano – L'Esperance, Dowling, Gardner.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (McElhinney) – Rutta, Hedman (A), Sergačjov, C. Foote, Borgman, L. Schenn – Stamkos (C), B. Point, Palát – T. Johnson, Cirelli, Killorn (A) – Coleman, Gourde, Goodrow – M. Joseph, Maroon.

Colorado Avalanche - Vegas Golden Knights 5:1 (0:1, 4:0, 1:0)

Branky: 24:04 Donskoi (Girard, D. Toews), 29:15 Compher, 32:37 Makar (O'Connor, Landeskog), 35:41 Landeskog (Rantanen, Makar), 43:54 Bellemare (Compher) - 00:40 Pacioretty (Mark Stone, Martinez). Rozhodčí: Hanson, Sutherland – Kelly, Galloway.

Colorado Avalanche Grubauer (J. Johansson) – D. Toews, Makar, Girard, Graves, Byram, MacDonald – Landeskog, MacKinnon, Rantanen – Saad, Kadri, Burakovsky – Ničuškin, Jost, Donskoi – Compher, Bellemare, O'Connor.

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (Lehner) – Martinez, Theodore, McNabb, Holden, Hague, Whitecloud – Pacioretty, Stephenson, Mark Stone – Marchessault, W. Karlsson, R. Smith – Tuch, N. Roy, Kolesar – W. Carrier, Nosek, Reaves.

Chicago Blackhawks - Florida Panthers 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky: 21:05 P. Kane (Söderberg, Hagel), 23:34 Suter (DeBrincat, P. Kane), 58:36 Hagel. Rozhodčí: Brenk, Rank – Berg, Murray.

Chicago Blackhawks Lankinen (M. Subban) – C. Murphy, Zadorov, Mitchell, Keith (A), Boqvist, de Haan – P. Kane (A), Suter, DeBrincat (A) – Hagel, Kämpf, D. Kubalík – D. Strome, Carpenter, Janmark – Kurashev, Söderberg, Highmore.

Florida Panthers Bobrovskij (Driedger) – Ekblad (A), Weegar, Gudas, Forsling, Strälman, Yandle (A), Nutivaara – Hörnqvist, Wennberg, Vatrano – Tippett, Luostarinen, Huberdeau (A) – Duclair, Verhaeghe, Marchment – Acciari, Hinostroza.

Ottawa Senators - Toronto Maple Leafs 2:3P (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)

Branky: 18:53 Co. Brown (Tierney), 53:14 Formenton (C. Bishop, Dzingel) - 34:40 I. Michejev (Brodie, Hyman), 50:41 Spezza (Kerfoot), 64:42 Holl (Marner, Matthews). Rozhodčí: Furlatt, Meier – Cherrey, Cormier.

Ottawa Senators A. Forsberg (Gustavsson) – Chabot (A), N. Zajcev, Reilly, Zub, Coburn, J. Brown – B. Tkachuk (A), Norris, Dadonov – Stützle, Tierney, Batherson – Dzingel, White, N. Paul (A) – Formenton, C. Bishop, Co. Brown.

Toronto Maple Leafs J. Campbell (Andersen) – Rielly (A), Brodie, Muzzin, Holl, Dermott, Bogosian – Simmonds, Matthews (A), Marner – Galchenyuk, Tavares (C), W. Nylander – J. Thornton, Kerfoot, Spezza – I. Michejev, Engvall, Hyman.

Boston Bruins - New York Islanders 3:4P (2:0, 0:1, 1:2 - 0:1)

Branky: 11:42 Kuhlman (McAvoy, Bjork), 17:35 Kampfer (McAvoy, Krejčí), 57:58 Bjork (Coyle, Wagner) - 27:21 Pageau (Mayfield, Komarov), 44:33 Josh Bailey (B. Nelson, Leddy), 57:04 Wahlstrom (Pageau, Beauvillier), 60:21 Beauvillier (Leddy, Pageau). Rozhodčí: McCauley, Chmielewski – Daisy, MacPherson. Diváci: 2 191.

Boston Bruins T. Rask (21. Halák) – McAvoy, J. Zbořil, Clifton, Grzelcyk, Kampfer, Tinordi – Pastrňák, Bergeron (C), Marchand (A) – C. Smith, Krejčí (A), N. Ritchie – Kuhlman, Coyle, Bjork – Wagner, McKegg, Frederic.

New York Islanders Varlamov (I. Sorokin) – Pulock, Pelech, A. Greene, Leddy, Mayfield, Hickey – Eberle, Barzal, Komarov – Josh Bailey (A), B. Nelson (A), Dal Colle – Wahlstrom, Pageau, Beauvillier – M. Martin, Cizikas, Clutterbuck (A).

Nashville Predators - Detroit Red Wings 7:1 (4:1, 1:0, 2:0)

Branky: 05:34 Grimaldi (Haula, Cousins), 07:23 Tolvanen (Josi, F. Forsberg), 07:39 Grimaldi, 08:08 Grimaldi (Haula), 32:19 Mikael Granlund (Josi, Fabbro), 44:29 Olivier (Harpur), 57:29 Grimaldi - 19:05 B. Ryan (Djoos, Fabbri). Rozhodčí: O'Rourke, MacDougall – Flemington, Tobias.

Nashville Predators Saros (Rinne) – A. Carrier, Ekholm (A), Fabbro, Josi (C), Benning, Harpur – Tolvanen, Johansen, F. Forsberg (A) – Arvidsson, Mikael Granlund, Järnkrok – Grimaldi, Haula, Cousins – Olivier, Sissons, Trenin.

Detroit Red Wings Greiss (8. Pickard) – Hronek, DeKeyser, Stecher, M. Staal, Merrill, Nemeth – Mantha, D. Larkin (C), Fabbri – Gagner, Naměstnikov, Zadina – B. Ryan, Rasmussen, Glendening (A) – Helm, Djoos, Erne.

Philadelphia Flyers - New York Rangers 3:8 (0:3, 2:3, 1:2)

Branky: 23:46 Giroux (K. Hayes, Farabee), 33:34 K. Hayes (Couturier, Gostisbehere), 41:28 Couturier (Konecny, Gostisbehere) - 08:01 R. Strome (Panarin, Fox), 08:53 Bučněvič (Kreider, Zibanejad), 13:36 Zibanejad (Fox, R. Strome), 20:54 Zibanejad (Fox, R. Strome), 22:06 Zibanejad (R. Strome, Fox), 22:42 K'A. Miller (Lemieux, Zibanejad), 40:33 Bučněvič (Fox, Zibanejad), 58:02 Chytil (Lafreniere, Trouba). Rozhodčí: Rehman, South – Sericolo, Kovachik. Diváci: 2 854.

Philadelphia Flyers Hart (23. Elliott) – Provorov (A), Braun, Sanheim, P. Myers, Gostisbehere – J. van Riemsdyk, Couturier (A), Farabee – Giroux (C), K. Hayes, Konecny – Lindblom, Patrick, Voráček – M. Raffl, Laughton, Aube-Kubel – Morin.

New York Rangers Šesťorkin (A. Georgijev) – K'A. Miller, Fox, R. Lindgren, Trouba (A), Hájek, Br. Smith – Kreider (C), Zibanejad (A), Bučněvič – Panarin, R. Strome, Kakko – Lafreniere, Chytil, J. Gauthier – Lemieux, Rooney, Blackwell.

Washington Capitals - New Jersey Devils 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)

Branky: 03:10 Orlov (J. Schultz, Sprong), 27:15 Ovečkin (Sprong, Carlson), 31:47 Kuzněcov (Ovečkin, Dillon), 52:06 Kuzněcov (J. Schultz) - 01:28 N. Merkley, 26:20 Wood (Kuokkanen, Severson), 51:04 Bratt (T. Smith, Zacha). Rozhodčí: McIsaac, Blandina – Marquis, Nagy.

Washington Capitals Vaněček (Samsonov) – Carlson (A), Dillon, J. Schultz, Orlov, Jensen, Chára – Oshie, Kuzněcov, Ovečkin (C) – T. Wilson, Bäckström (A), J. Vrána – Sprong, Pánik, Sheary – Hathaway, Dowd, Hagelin.

New Jersey Devils Blackwood (Wedgewood) – Severson, T. Smith, P. K. Subban, D. Kulikov, Vatanen, R. Murray – Šarangovič, Zajac (A), Kuokkanen – Bratt, J. Hughes, Palmieri (A) – M. Malcev, Zacha, N. Merkley – Wood, M. McLeod, A. Johnsson.

Columbus Blue Jackets - Carolina Hurricanes 3:4P (0:0, 1:2, 2:1 - 0:1)

Branky: 27:03 Werenski (Stenlund, S. Jones), 43:20 Atkinson (Laine, S. Jones), 59:44 Bjorkstrand (Atkinson, S. Jones) - 27:49 Paquette (Skjei, Lorentz), 37:16 Nečas (Svečnikov, Bean), 55:42 Niederreiter (Slavin, D. Hamilton), 61:26 Aho (Nečas). Rozhodčí: St. Pierre, Dunning – Knorr, Fournier. Diváci: 4033.

Columbus Blue Jackets Korpisalo (Merzlikins) – S. Jones, Werenski, D. Savard, Gavrikov, Del Zotto, Kukan – Laine, N. Foligno (C), Bjorkstrand – Atkinson (A), Roslovic, Domi – Stenlund, Riley Nash, Jenner (A) – Robinson, MacInnis, Matteau.

Carolina Hurricanes Nedeljkovic (Reimer) – D. Hamilton, Slavin (A), Pesce, Skjei, Bean, H. Fleury – Nečas, Aho, Niederreiter – Fast, J. Staal (C), Svečnikov – Foegele, Martinook (A), B. McGinn – Lorentz, Geekie, Paquette.

Minnesota Wild - St. Louis Blues 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)

Branky: 25:46 Ma. Johansson (Fiala, Brodin), 35:21 Kaprizov (Zuccarello). Rozhodčí: Lee, L’Ecuyer – Baker, Gibbons. Diváci: bez diváků.

Minnesota Wild Talbot (Kähkönen) – Mayhew, Spurgeon (C), Dumba, Brodin, Soucy, Cole – Zuccarello, V. Rask, Kaprizov – Fiala, Hartman, Ma. Johansson – Greenway (A), J. Eriksson Ek, Cramarossa – Bjugstad, Bonino, Sturm.

St. Louis Blues Binnington (Husso) – Faulk, Krug, Scandella, Dunn, Bortuzzo, Walman – Tarasenko (A), B. Schenn (A), Schwartz – Perron, R. O'Reilly (C), Kyrou – Hoffman, Thomas, Sanford – Blais, J. de La Rose, Clifford.

Pittsburgh Penguins - Buffalo Sabres 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Branky: 17:21 R. Zohorna (Angello, F. Gaudreau), 21:27 McCann (Letang, Crosby), 49:56 McCann (Letang, Crosby), 58:54 Guentzel (Crosby, Rust). Rozhodčí: Pochmara, Hebert – Smith, Suchánek. Diváci: 2800.

Pittsburgh Penguins DeSmith (Jarry) – Letang, Dumoulin, Ceci, Matheson, Marino, M. Pettersson – Guentzel, Crosby, Rust – Aston-Reese, McCann, Rodrigues – R. Zohorna, Jankowski, Lafferty – Sceviour, F. Gaudreau, Angello.

Buffalo Sabres Tokarski (Houser) – Ristolainen, Bryson, C. Miller, Montour, Dahlin, Jokiharju – Hall, E. Staal, S. Reinhart – Skinner, Lazar, Mittelstadt – Olofsson, Sheahan, Cozens – Eakin, C.J. Smith, Fogarty.